У Х В А Л А
24 квітня 2019 року
м. Київ
Справа № 682/774/18
Провадження № 14-218цс19
ВеликаПалата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Лященко Н. П.,
суддів Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Золотнікова О. С., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Прокопенка О. Б., Саприкіної І. В., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,
перевіривши наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи за позовом Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області, Купʼянського відділу Ізюмської місцевої прокуратури до Головного територіального управління Держгеокадастру у Харківській області, ОСОБА_3, Фермерського господарства "Ранг" про визнання незаконним та скасування наказу, визнання недійсним договору оренди, суборенди земельної ділянки та скасування державної реєстрації, за касаційною заступника прокурора Харківської області на ухвалу Харківського апеляційного суду від 21 листопада 2018 року (судді Овсяннікова А. І., Коваленко І. П., Сащенко І. С.),
ВСТАНОВИЛА:
У березні 2018 рокуІзюмська місцевапрокуратураХарківської області, Купʼянський відділ Ізюмської місцевої прокуратури звернулисядо суду з позовом до Головного територіального управління Держгеокадастру у Харківській області, ОСОБА_3, Фермерського господарства "Ранг" про визнання незаконним та скасування наказу, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, договору суборенди земельної ділянки та скасування державної реєстрації цих договорів.
Рішенням Купʼянського міськрайонного суду Харківської області від 24 вересня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції вмотивовано тим, що позивачами не доведено обставини на які вони посилалися в обґрунтування своїх вимог.
Ухвалою Харківського апеляційного суду від 21 листопада 2018 року апеляційну скаргу прокуратури Харківської області задоволено частково, рішення суду першої інстанції скасовано, провадження в справі закрито.
Закриваючи провадження в справі апеляційний суд виходив із того, що даний спір за своїм субєктим складом підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, оскільки ФГ "Ранг" є юридичною особою, а будь-які спори між ним та іншими юридичними особами не належать до цивільної юрисдикції.
У касаційній скарзі, поданій у грудні 2018 року, заступник прокурора Харківської області просить скасувати рішення апеляційного суду як таке, що прийнята з порушення норм процесуального права та направити справу на новий розгляд до апеляційного суду.
Касаційну скаргу вмотивовано тим, що спори з приводу земельних ділянок, які були надані фізичним особам для створення і ведення фермерського господарства, підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвалою Верховного Суду від 14 січня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі.
У лютому 2019 року представником Головного територіального управління Держгеокадастру у Харківській області подано відзив на касаційну скаргу, в якому він просив суд залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції без змін.
Відповідно до частини шостої статті 403 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи субʼєктної юрисдикції.
Згідно із частинами першою та четвертою статті 404 ЦПК України питання про передачу справи на розгляд палати, обʼєднаної палати або Великої Палати Верховного Суду вирішується судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи. Про передачу справи на розгляд палати, обʼєднаної палати або Великої Палати Верховного Суду суд постановляє ухвалу, зокрема, з обґрунтуванням підстав, визначених у частинах пʼятій або шостій статті 403 цього Кодексу.
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду ухвалою від 13 березня 2019 року передав справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, оскільки касаційна скарга містить доводи щодо порушення судами правил субʼєктної юрисдикції.
ВеликаПалата Верховного Суду вважає мотиви, на підставі яких постановлено зазначену ухвалу Верховного Суду, обґрунтованими та приймає справу до розгляду.
Згідно із частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.