1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


24 квітня 2019 року

м. Київ


справа № 161/12539/17-ц

провадження № 61-14595св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

Ступак О. В. (суддя-доповідач), Погрібного С. О., Усика Г. І.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_4,

відповідач - Торчинська селищна рада Луцького району Волинської області,

третя особа - ОСОБА_5,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 08 листопада 2017 року у складі судді Кирилюк В. Ф. та постанову Апеляційного суду Волинської області від 25 січня

2018 року у складі колегії суддів: Бовчалюк З. А., Здрилюк О. І., Федонюк С. Ю.,


ВСТАНОВИВ:


Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій


У серпні 2017 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом до Торчинської селищної ради Луцького району Волинської області, третя особа - ОСОБА_5, про визнання дійсним договору купівлі-продажу житлового будинку.


Позовна заява мотивована тим, що рішенням Апеляційного суду Волинської області від 05 вересня 2012 року встановлено, що починаючи із 1995 року вона постійно та відкрито володіє і веде управління будинком АДРЕСА_1, які придбала за особисті кошти у рідного брата ОСОБА_5 - ОСОБА_6 Стверджує, що цим рішенням встановлено, що після смерті попереднього власника цього будинку вона придбала це будинковолодіння у ОСОБА_6 у 1995 році, як єдиного спадкоємця після смерті батька, заплативши останньому відповідні кошти. Рішенням суду ОСОБА_5 відмовлено у визнанні права власності на спадкове майно, а саме на спірний житловий будинок. У судових засіданнях, які проводились 2012-2013 роках вона довела, що ОСОБА_6 при передачі йому коштів у 1995 році передав їй оригінал документів на житловий будинок і оригінали особистих документів його спадкодавців із відома Торчинської селищної ради. Довідкою селищної ради підтверджено, що вона дійсно проживає у спірному будинку із 1995 року без реєстрації та письмово укладеного договору. Незважаючи на відсутність у ОСОБА_5 права на спірний будинок, останній постійно перешкоджає їй у оформленні її права на житловий будинок АДРЕСА_1, який вона придбала у ОСОБА_6


Проживаючи у вказаному будинку вона є обмеженою у правах, які виникли після виконання усного договору купівлі-продажу будинку, істотні умови якого були обговорені і виконанні його сторонами, проте не були оформлені у нотаріуса, оскільки ОСОБА_6 ухилявся від його належного оформлення.


Посилаючись на вказані обставини, ОСОБА_4 просила визнати дійсним договір купівлі-продажу житлового будинку із господарсько-побутовими спорудами АДРЕСА_1, укладений із ОСОБА_6 у 1995 році.


Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 08 листопада

2017 року у задоволенні позову ОСОБА_4 відмовлено.


Рішення мотивоване тим, що відсутні правові підстави для визнання договору купівлі-продажу нерухомого майна дійсним.


Постановою Апеляційного суду Волинської області від 25 січня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_4 відхилено. Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 08 листопада 2017 року залишено без змін.


Відхиляючи апеляційну скаргу та залишаючи без змін рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції, який всебічно та повно зʼясував дійсні обставини справи, перевірив доводи та заперечення сторін, дослідив надані сторонами докази та ухвалив законне і обґрунтоване рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.


Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги, позиції інших учасників справи


У березні 2018 року ОСОБА_4 подала до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 08 листопада

2017 року та постанову Апеляційного суду Волинської області від 25 січня 2018 року, в якій просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову, обґрунтовуючи свої вимоги неправильним застосуванням судами норм матеріального права та порушенням норм процесуального права.


Касаційна скарга мотивована тим, що у 1995 році між нею та ОСОБА_6 укладений усний договір про купівлю будинку, без належного оформлення, оскільки ОСОБА_6 ухилявся від оформлення цього договору у нотаріальній конторі, а після смерті ОСОБА_6 вона позбавлена можливості оформити цей будинок на своє імʼя.


У червні 2018 року від ОСОБА_5 надійшов відзив на касаційну ОСОБА_4, у якому заявник просить відхилити вказану касаційну скаргу та залишити без змін рішення суду першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на те, що касаційна скарга є необґрунтованою і такою, що не підлягає задоволенню.


Рух справи у суді касаційної інстанції


Ухвалою Верховного Суду від 11 травня 2018 року відкрито касаційне провадження в указаній справі.


Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.


Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише у межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.


Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Позиція Верховного Суду


Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, оскільки їх ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.


Судом встановлено, що житловий будинок із приналежними до нього спорудами і будівлями по АДРЕСА_1 належав на праві власності ОСОБА_7 Його дружина ОСОБА_8 також проживала у цьому будинку та була його співвласником.


ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, а ОСОБА_8 померла ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвами про смерть.


Померлі ОСОБА_7, ОСОБА_8 заповіту не складали.


Відповідно до довідки Торчинської селищної ради від березня 1996 року ОСОБА_6 є спадкоємцем ОСОБА_8, який на день її смерті проживав разом із нею по

АДРЕСА_1. ОСОБА_6 вступив у управління спадковим майном після смерті ОСОБА_8 шляхом сплати податків, садіння городу, сплати земельної ренти, здійснення поточного ремонту будинку.


Із довідки Торчинської селищної ради від 04 грудня 2012 року № 50 вбачається, що після смерті батьків, ОСОБА_5 фактично прийняв спадщину і поселив для проживання у цей будинок свого сина із сімʼєю.


Таким чином, із змісту довідок вбачається, що після смерті ОСОБА_8 спадщину прийняли два спадкоємці першої черги за законом: сини померлої ОСОБА_5 та ОСОБА_6, шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном.


Правовстановлюючі документи на спадкове майно, а саме на житловий будинок по АДРЕСА_1, спадкоємці не отримали та спадкові права не оформили.


................
Перейти до повного тексту