Постанова
Іменем України
17 квітня 2019 року
м. Київ
справа № 161/9998/17
провадження № 61-16510св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є.,
суддів: Антоненко Н. О., Журавель В. І. (суддя-доповідач), Коротуна В. М., Крата В. І.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_3
відповідач - ОСОБА_4,
представник позивача - ОСОБА_5,
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12 грудня 2017 року у складі судді Рудської С. М. та постанову апеляційного суду Волинської області від 08 лютого 2018 року у складі колегії суддів: Данилюк В. А., Киці С. І., Шевчук Л. Я.,
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У червні 2017 року ОСОБА_3. звернулася до суду з позовом до ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Вимоги обґрунтовувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її батько ОСОБА_7, після смерті якого відкрилася спадщина на квартиру АДРЕСА_1
Іншим спадкоємцем першої черги є її сестра ОСОБА_4, яка 08 серпня 2014 року отримала свідоцтво про право власності на вищевказану квартиру в порядку спадкування за законом після смерті батька.
Про смерть батька їй (позивачу) стало відомо лише в серпні 2014 року.
Зазначала, що вона постійно проживає у місті Варшава (Республіка Польща), де здійснює догляд за своїм чоловіком, який потребує сторонньої допомоги.
Вказані обставини стали перешкодою для своєчасного прийняття спадщини.
У серпні 2017 року (після подання позову) вона зверталася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті батька, однак цю заяву було повернуто у звʼязку з пропуском строку, передбаченого статтею 1270 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
Ураховуючи наведене, просила визначити їй додатковий строк - один місяць для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_9
Короткий зміст рішення та постанови судів попередніх інстанцій
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12 грудня 2017 року, залишеним без змін постановою апеляційного суду Волинської області від 08 лютого 2018 року, позов ОСОБА_3. задоволено.
Визначено ОСОБА_3. додатковий строк для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_9 тривалістю один місяць з моменту набрання рішенням законної сили.
Суди зробили висновки про наявність поважних причин пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини після смерті батька.
Короткий зміст касаційної скарги
У квітні 2018 року до суду касаційної інстанції від ОСОБА_4 надійшла касаційна скарга, у якій вона, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржені судові рішення.
Рух справи у суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 16 квітня 2018 року відкрито касаційне провадження у даній справі та витребувано її матеріали з суду першої інстанції, відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Ухвалою Верховного Суду від 20 березня 2019 року справу призначено до судового розгляду в порядку письмового провадження без повідомлення учасників у складі колегії із пʼяти суддів.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Заявник вважає оскаржені рішення необґрунтованими, оскільки ОСОБА_3. свідомо не вчиняла дій щодо прийняття спадщини з огляду на те, що про смерть батька вона дізналася у серпні 2014 року, даний позов подала у червні 2017 року, а заяву нотаріусу про прийняття спадщини - у серпні 2017 року.
Проживання за межами України не може бути визнане поважною причиною для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Крім того, після смерті батька та до моменту звернення до суду з даним позовом позивач неодноразово перетинала кордон України.
Обставини справи
Суди встановили, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_9, після смерті якого відкрилася спадщина на нерухоме майно - квартиру № 19 у будинку № 12 на бульварі Дружби народів у місті Луцьк Волинської області.
Заповіту на випадок свої смерті спадкодавець не залишив.
Спадкоємцями першої черги є доньки померлого ОСОБА_4 та ОСОБА_3.
18 липня 2014 року ОСОБА_4 подала приватному нотаріусу Луцького міського нотаріального округу Волинської області ОСОБА_10 заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_9
На підставі указаної заяви приватним нотаріусом була відкрита спадкова справа № 24/2014.
У строк, передбачений статтею 1270 ЦК України, ОСОБА_3. заяву про прийняття спадщини нотаріусу не подала.
08 серпня 2014 року ОСОБА_4 отримала свідоцтво про право на спадщину (вищезазначену квартиру) після смерті ОСОБА_9
Позивач постійно проживає на території Республіки Польща.
Уперше після відкриття спадщини вона вʼїхала на територію України 27 жовтня 2014 року.
21 серпня 2017 року ОСОБА_3. звернулася до нотаріуса із заявою прийняття спадщини після смерті батька, яка 30 серпня 2017 року була повернута у звʼязку з пропуском шестимісячного строку з дня відкриття спадщини.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про задоволення касаційної скарги.
Частиною другою статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до частин першої, другої та пʼятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.