ПОСТАНОВА
Іменем України
24 квітня 2019 року
Київ
справа №308/10154/16-а
адміністративне провадження №К/9901/34398/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
Судді-доповідача - Бевзенка В.М.,
суддів: Шарапи В.М., Данилевич Н.А.,
розглянувши у судовому засіданні без виклику сторін адміністративну справу № 308/10154/16-a за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Хрещатик-2" до Ужгородської міської ради, з третіми особами без самостійних вимог на стороні позивача постійно діючий третейський суд при асоціації субʼєктів підприємницької діяльності Закарпатської області "Перспектива", Товариство з обмеженою відповідальністю "Вітас", Товариство з обмеженою відповідальністю "Юридична фірма-МС", Громадська організація "Закарпатська обласна організація захисту прав споживачів", ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 сергійович, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20 про визнання протиправним та скасування рішення провадження по якій відкрито за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Хрещатик-2" на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду (прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді - Багрія В.М., суддів: Рибачука А.І., Старунського Д.М.) від 01 лютого 2018 року, -
ВСТАНОВИВ:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Ужгородської міської ради ІІ сесії VII скликання від 21.04.2016 року за № 206 "Про затвердження Положення про громадську раду при Ужгородській міській раді та визнання пунктів рішення такими, що втратили чинність".
2. Поданий позов обґрунтовує тим, що зазначеним вище рішенням Ужгородська міська рада вирішила затвердити Положення "Про громадську раду при Ужгородській міській раді згідно з додатком 1.Крім того вказаним рішенням визнано такими, що втратили чинність пункти 1, 2, 3 ХХІ сесії Ужгородської міської ради VІ скликання від 11 квітня 2014 року № 1267 "Про Громадську раду Ужгородської міської ради та зміни до Регламенту міської ради VI скликання".
Позивач вказує на те, що зазначений рішенням відповідач порушив права та інтереси ТОВ "Хрещатик -2" та третіх осіб.
Зокрема зазначив, що відповідач всупереч п. 2 Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласні Київській та Севастопольській міській, районній, районній у м. Києві та Севастополі державній адміністрації, яким визначено, що положення про громадську раду розробляється громадською радою та затверджується органом виконавчої влади, при якому її утворено, не виконав вимоги закону та розробив зазначене положення самостійно, без участі громадської ради.
Позивач вважає, що прийнявши 21.04.2016 року нове положення, яке відповідно громадською радою не розроблялося, не ініціювалося, міська рада порушила встановлений порядок прийняття такого роду нормативно-правових актів, усунула громадськість від розроблення нормативно-правового акту, який має право розробляти тільки сама громадська рада, таким чином привласнивши повноваження громадськості та звузивши права громадськості на участь в місцевому самоврядуванні порівняно з переліком прав, закріплених у Положенні від 11.04.2014 року.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
3. Постановою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 20 жовтня 2017 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Ужгородської міської ради ІІ сесії VII скликання від 21.04.2016 за №206 "Про затвердження Положення про громадську раду при Ужгородській міській раді та визнання пунктів рішення такими, що втратили чинність".
4. Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що відповідач 21.04.2016 року прийняв нове положення, яке всупереч закону громадською радою не розроблялося, нею не ініціювалося, тобто в даному випадку субʼєктом владних повноважень Ужгородською міською радою порушено встановлений порядок прийняття нормативно-правових актів, що призвело до усунення громадськості від участі в розробленні нормативно-правових актів. Оскаржуване рішення відповідача порушує права та законні інтереси позивача та третіх осіб.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
5. 01 лютого 2018 року Львівський апеляційний адміністративний суд вирішив:
5.1. Апеляційну скаргу Ужгородської міської ради задовольнити.
Постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 20 жовтня 2017 року у справі № 308/10154/16-а скасувати та прийняти нову постанову, якою Товариству з обмеженою відповідальністю "Хрещатик-2" в задоволенні позову відмовити.
6. Апеляційний суд мотивував своє рішення тим, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву на неї
7. 12.04.2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Хрещатик-2" (касатор) подало касаційну скаргу.
8. У касаційній скарзі касатор просить:
8.1. Скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 лютого 2018 року у справі № 308/10154/16-a, залишити в силі Постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 20 жовтня 2017 року у справі № 308/10154/16-a
9. У касаційній скарзі заявлено клопотання щодо розгляду справи за участю позивача та за допомогою системи відеоконференцзвʼязку з Ужгородським міськрайонним судом Закарпатської області.
РУХ АДМІНІСТРАТИВНОЇ СПРАВИ В СУДІ КАСАЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
10. Ухвалою Верховного Суду від 03 квітня 2018 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Хрещатик-2" та установлено строк для подачі відзиву на касаційну скаргу.
II. АРГУМЕНТИ СТОРІН
11. Аргументи сторони, яка подала касаційну скаргу:
11.1. Касаційна скарга обґрунтована тим, що судове рішення апеляційної інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
IІI. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
12. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 21 квітня 2016 року Ужгородська міська рада ІІ сесії VII скликання прийняла рішення № 206 "Про затвердження Положення про громадську раду при Ужгородській міській раді та визнання пунктів рішення такими, що втратили чинність".
13. Зі змісту зазначеного рішення видно, що таким Ужгородською міською радою вирішено затвердити Положення про громадську раду при Ужгородській міській раді згідно з додатком 1.
14. Крім того, визнано такими, що втратили чинність пункти 1, 2, 3 рішення ХХІ сесії Ужгородської міської ради VІ скликання від 11 квітня 2014 року № 1267 "Про громадську раду Ужгородської міської ради та зміни до Регламенту міської ради VI скликання".
15. Рішенням сесії Ужгородської міської ради Закарпатської області № 1267 від 11 квітня 2014 року затверджено Положення про громадську раду Ужгородської міської ради, затверджено бланк громадської ради та затверджено склад ініціативної групи громадської ради Ужгородської міської ради (п.1,2,3 рішення).
16. Постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 р. N 996 затверджено Типове положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у м. Києві та м. Севастополі державній адміністрації (далі Типове положення).
17. Відповідно до п.5 постанови КМ України від 3 листопада 2010 р. N 996 "Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики" рекомендовано органам місцевого самоврядування під час проведення консультацій з громадськістю та утворення громадських рад при органах місцевого самоврядування керуватися затвердженими цією постановою Порядком і Типовим положенням.
18. Згідно з пунктом 2 Типового положення у своїй діяльності громадська рада керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також Положенням про громадську раду, розробленим на основі цього Типового положення.