ПОСТАНОВА
Іменем України
23 квітня 2019 року
Київ
справа №522/11263/16-а
адміністративне провадження №К/9901/11744/18 К/9901/11745/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційні скарги ОСОБА_2, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Вербицької Н.В., Джабурії О.В., Крусяна А.В. від 16.11.2016 у справі №522/11263/16-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій,
УСТАНОВИВ:
В червні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо не вчинення дій подальшого підвищення йому пенсії шляхом здійснення її перерахунку з 19 травня 2016 року, в тому числі донарахованих сум за минулий час, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія, грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі 7511,00 гривень, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 7511,00 гривень, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 71354,50 гривень, щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 34429,64 гривень, святкової премії у загальному розмірі - 2953,20 грн., індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 3318,84 гривень. Позивач також просить зобовʼязати ГУ ПФУ в Одеській області вчинити дії подальшого підвищення йому пенсії шляхом здійснення її перерахунку, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення вищезазначених виплат.
Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 26 вересня 2016 року в задоволені адміністративного позову відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2016 року постанову Приморського районного суду м.Одеси від 26 вересня 2016 року скасовано.
Прийнято по справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Зобовʼязано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок призначеної раніше пенсії ОСОБА_2, з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, щомісячну додаткову грошову винагороду у розмірі 34 429,64 гривень, відповідно до довідки № 300 від 06.05.2016 року, виданої Одеським обласним військовим комісаріатом з 19 травня 2016 року.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
У касаційних скаргах позивач та відповідач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просять постанову суду апеляційної інстанції скасувати. Позивач просить ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити. Відповідач просить залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Касаційна скарга позивача обґрунтована тим, що з отриманих сум додаткових грошових забезпечень утримано єдиний внесок на державне соціальне страхування, а відтак, вони підлягають врахування при визначенні розміру пенсії.
Касаційна скарга відповідача обґрунтована тим, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошової допомоги при звільненні не входять до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, у звʼязку з тим, що вони мають тимчасовий, несистемний характер, оскільки на їх розмір впливає особиста поведінка військовослужбовця, який їх отримує, виплата таких винагород дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника), їх розміри не є фіксованими, виплата здійснюється у межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства оборони України на відповідний рік, тому вони не можуть бути враховані при призначенні пенсії військовослужбовцям.
У відзиві на касаційну скаргу позивач просить касаційну скаргу ГУПФУ залишити без задоволення.
Ухвалами Вищого адміністративного суду України від 05 грудня 2016 року та 20 березня 2017 року відкрито касаційне провадження за вищевказаними скаргами.
Справу передано до Верховного Суду.
Суд касаційної інстанції, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку, що касаційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що позивач з 2014 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ.
19 травня 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія:
- грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі 7511,00 гривень,
- матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 7511,00 гривень,
- одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 71354,50 гривень,
- щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 34429,64 гривень,
- святкової премії у загальному розмірі - 2953,20 грн.,
- індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 3318,84 гривень.
Листом від 31.05.2016 року № 638/К-11 відповідач повідомив представника позивача про відсутність підстав для такого перерахунку пенсії, оскільки вказані виплати не входять до грошового забезпечення позивача.
Не погодившись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Відмовляючи в задоволені позову, суд першої інстанції виходив з того, що такі виплати, як допомоги та індексація не можуть бути складовими грошового забезпечення в розумінні положень ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Апеляційний суд, задовольняючи позов частково, дійшов висновку, що додаткова грошова винагорода мала систематичний характер та виплачувалася позивачеві щомісячно, а відтак підлягає до включенню для обрахунку пенсії.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами 2 та 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 ст. 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.