1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України


24 квітня 2019 року

м. Київ


справа № 391/355/16-ц

провадження № 61-5716св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Висоцької В. С.,

суддів: Мартєва С. Ю. (суддя-доповідач), ПророкаВ. В., Сімоненко В. М., Штелик С. П.,


учасники справи:

позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Лісова",

відповідачі: ОСОБА_4, Товариство з обмеженою відповідальністю "Степова Мрія",

представник відповідачів - ОСОБА_5,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Лісова" на рішення Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 16 вересня 2016 року в складі судді Червонописького В. С. та ухвалу Апеляційного суду Кіровоградської області від 24 листопада 2016 року в складі колегії суддів: Єгорової С. М., Гайсюка О. В., Дьомич Л. М.,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У травні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Лісова" (далі - ТОВ "Агрофірма Лісова") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_4, Товариства з обмеженою відповідальністю "Степова Мрія" (далі - ТОВ "Степова Мрія") про визнання договору оренди земельної ділянки поновленим, визнання договору оренди землі недійсним.

Позовна заява мотивована тим, що 14 травня 2008 року між ОСОБА_4 та ТОВ "Агрофірма Лісова" укладено договір оренди землі, який зареєстровано в Компаніївському відділі КРФ ДП "ЦДЗК" 24 грудня 2010 року.

Актом приймання-передачі земельної ділянки відповідач передав земельну ділянку площею 7,06 га, розташовану на території Лозуватської сільської ради в оренду ТОВ "Агрофірма Лісова". За умовами договору строк дії договору закінчувався 24 грудня 2015 року.

Позивач зазначав, що з 24 грудня 2010 року до 24 грудня 2015 року ТОВ "Агрофірма Лісова" користувалося земельною ділянкою відповідно до укладеного договору та ним було виконано всі обовʼязки за договором.

20 листопада 2015 року ТОВ "Агрофірма Лісова" надіслало цінним листом з повідомленням про вручення на адресу відповідача лист, в якому зазначило про намір скористатися своїм переважним правом на укладення договору оренди землі. Оскільки відповідач протягом місяця після закінчення строку дії договору не висловив будь-яких заперечень проти поновлення договору оренди, позивач вважав, що договір є поновленим відповідно до статті 33 Закону України "Про оренду землі". 02 березня 2016 року позивач надіслав на адресу відповідача додаткову угоду про поновлення договору оренди. В місячний строк додаткова угода не була укладена через зволікання орендодавця або небажанням її укладати.

Позивач просив поновити договір оренди землі, укладений між ТОВ "Агрофірма Лісова" та ОСОБА_4, на той самий строк на тих самих умовах, що передбачені договором.

У серпні 2016 року ТОВ "Агрофірма Лісова" звернулося до суду з позовом до ОСОБА_4, ТОВ "Степова Мрія" про визнання договору недійсним.

Позовна заява мотивована тим, що всупереч вимогам статті 33 Закону України "Про оренду землі" ОСОБА_4 02 грудня 2015 року уклала новий договір оренди землі з ТОВ "Степова Мрія", який просив визнати недійсним, оскільки на час його укладення діяв договір, укладений між ТОВ "Агрофірма Лісова" та ОСОБА_4

Ухвалою Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 29 серпня 2016 року позови обʼєднано в одне провадження.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 16 вересня 2016 року у задоволенні позову відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що порушення прав орендаря, яке підлягає захисту відповідно до статей 3, 16 ЦК України, матиме місце при укладенні договору оренди: із новим орендарем за умови отримання письмового повідомлення попереднього орендаря про намір реалізувати своє переважне право, продовження користування земельною ділянкою після закінчення строку дії договору і відсутності протягом місяця після закінчення строку дії договору оренди заперечень орендодавця щодо поновлення договору.

Не знайшов суд підстав і для задоволення позовних вимог про визнання недійсним договору оренди, укладеного 02 грудня 2015 року між ТОВ "Степова мрія" та ОСОБА_4, який на підставі додаткової угоди від 19 липня 2016 року розірваний. Цього ж дня між ОСОБА_4 та ТОВ "Степова мрія" укладено договір оренди землі строком на 10 років, який зареєстровано в Реєстраційній службі Компаніївського районного управління юстиції Кіровоградської області 02 серпня 2016 року.

Короткий зміст ухвали суду апеляційної інстанції

Ухвалою Апеляційного суду Кіровоградської області від 24 листопада 2016 року рішення Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 16 вересня 2016 року залишено без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції мотивована тим, що суд першої інстанції в повному обсязі встановив права та обовʼязки сторін, обставини справи, перевірив доводи і заперечення сторін та надав їм належну правову оцінку.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі, поданій у грудні 2016 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, ТОВ "Агрофірма Лісова" просить, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та пору­шення норм процесуального права, ухвалені в справі судові рішення скасувати, ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

У січні 2018 року справу передано до Верховного Суду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що суди не взяли до уваги надані позивачем докази щодо продовження використання орендованої земельної ділянки у 2016 році після спливу строку дії договору оренди; суди неправильно застосували статтю 764 ЦК України, статтю 33 Закону України "Про оренду землі".

У лютому 2017 року ОСОБА_5 в інтересах ОСОБА_4, ТОВ "Степова Мрія" подав до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ запере­чення на касаційну скаргу, в якому просить касаційну скаргу відхилити, судові рішення залишити без змін.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Суд установив, що 14 травня 2008 року між ТОВ "Агрофірма Лісова" та ОСОБА_4 укладено договір оренди землі, який зареєстрований у Компаніївському відділі Кіровоградської регіональної філії ДП "Центру державного земельного кадастру" за № НОМЕР_1 від 24 грудня 2010 року (а.с. 7-10).

Відповідно до пункту 7 договір укладено строком на 5 років. Строк дії договору обчислюється з моменту його державної реєстрації, як здійснена у Компаніївському відділі Кіровоградської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" 24 грудня 2010 року, тобто строк дії договору закінчувався 24 грудня 2015 року. За умовами цього пункту договору після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк.

З копії накладної 077527 "курьерская экспресс-доставка" від 20 листопада 2015 року із поміткою від 05 грудня 2015 року: "отказ получателя" (а. с. 21), на яку ТОВ "Агрофірма Лісова" посилається на підтвердження направлення ОСОБА_4 листа-повідомлення про намір скористатися переважним правом на поновлення договору оренди з пропозицією укласти договір оренди земельної ділянки строком на 7 років з орендною платою 5 % від нормативної грошової оцінки землі (а. с. 20) та проекту договору оренди землі на нових умовах зі строком дії договору до 31 грудня 2022 року (а. с. 22), відомо, що цей документ не містить підписів відправника, курʼєра, відповідних реквізитів (печатки, штампів тощо курʼєрської служби).

Згідно з квитанцією та описом від 02 березня 2016 року ТОВ "Агрофірма Лісова" надіслано на адресу ОСОБА_4 додаткову угоду про поновлення договору оренди (а. с.18-19).

Протягом місячного строку додаткова угода до договору оренди сторонами укладена не була.

З державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права відомо, що 02 грудня 2015 року між ОСОБА_4 та ТОВ "Степова Мрія" укладено договір оренди землі (а.с.46).

На підставі додаткової угоди від 19 липня 2016 року до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про припинення прав оренди ТОВ "Степова мрія" згідно з договором оренди землі від 02 грудня 2015 року (а.с. 115).

19 липня 2016 року між ОСОБА_4 та ТОВ "Степова мрія" укладено договір оренди землі строком на 10 років, який зареєстровано в Реєстраційній службі Компаніївського районного управління юстиції Кіровоградської області 02 серпня 2016 року (а.с. 116-123).

Чинне законодавство не передбачає автоматичного продовження або поновлення договору оренди землі, оскільки існує законодавчо визначений порядок поновлення договору оренди землі та зобовʼязання учасників такого договору щодо здійснення певних дій задля продовження або припинення дії договору.

Відповідно до частини першої статті 764 ЦК України, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений.

Відповідно до частини першої статті 777 цього Кодексу наймач, який належно виконує свої обовʼязки за договором найму, після спливу строку договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору найму на новий строк.

Аналогічні підстави поновлення договорів оренди землі передбачено статтею 33 Закону України "Про оренду землі", яка конкретизує порядок такої пролонгації, що можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.

Частина перша статті 33 Закону України "Про оренду землі" регламентує переважне право орендаря перед іншими особами на укладення договору оренди землі, а частина шоста - підстави поновлення договору оренди, у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди.


................
Перейти до повного тексту