Постанова
Іменем України
15 квітня 2019 року
м. Київ
справа № 428/9666/16-ц
провадження № 61-33739св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Синельникова Є. В., Хопти С. Ф.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_4,
відповідач - публічне акціонерне товариство "Луганськтепловоз",
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Сєвєродонецького міського суду Луганської області у складі судді
Бароніна Д. Б. від 20 грудня 2016 року та ухвалу Апеляційного суду Луганської області у складі колегії суддів: Коновалової В. А.,
Луганської В. М., Лозко Ю. П., від 28 лютого 2017 року,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У вересні 2016 року ОСОБА_4 звернулася до суду із позовом до публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" (далі -
ПАТ "Луганськтепловоз") про стягнення заборгованості з оплати лікарняного.
Позовну заяву мотивовано тим, що з 12 вересня 2006 року вона перебувала у трудових відносинах з ПАТ "Луганськтепловоз". У період
з 05 вересня 2014 року по 09 січня 2015 року вона перебувала на лікарняному у звʼязку з вагітністю та пологами, про що свідчить листок непрацездатності серії АГО № 341142, на підставі якого їй була нарахована, але не виплачена сума у розмірі 37 520,28 грн, а тому просила у судовому порядку стягнути ці кошти з відповідача.
Короткий зміст оскаржуваних судових рішень
Рішенням Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 20 грудня 2016 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Луганської області від 20 грудня 2016 року, у задоволенні позову ОСОБА_4 відмовлено.
Судові рішення мотивовано тим, що відповідальність за невиплату матеріального забезпечення у звʼязку із вагітністю та пологами, яке відноситься до страхового випадку, несе виконавча дирекція Фонду соціального страхування, а тому такі кошти не підлягають стягненню із роботодавця.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи
У касаційній скарзі, поданій у липні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ,
ОСОБА_4 просить скасувати судові рішення із ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.
Касаційна скарга мотивована тим, що суди попередніх інстанцій не звернули уваги на те, що виплата застрахованим особам допомоги по вагітності та пологам покладається саме на роботодавця страхувальника. Чинним законодавством не передбачено фінансування Фондом соціального страхування напряму застрахованим особам вказаної допомоги.
Відзив на касаційну скаргу
У вересні 2017 року від ПАТ "Луганськтепловоз" подано заперечення (відзив) на касаційну скаргу, в яких відповідач посилається на необґрунтованість доводів скарги та законність ухвалених судових рішень.
У грудні 2017 року ПАТ "Луганськтепловоз" повідомило про те, що ОСОБА_4 у листопаді 2017 року отримала 37 520,28 грн допомоги по вагітності та пологам на виконання рішення Апеляційного суду Луганської області від 03 жовтня 2017 року у справі № 428/3353/17 за її позовом до Фонду соціального страхування.
Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 02 серпня 2017 року відкрито касаційне провадження в указаній справі.
Відповідно до пункту 4 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України у редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Справа передана до Верховного Суду.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
ОСОБА_4 перебувала у трудових відносинах з ПАТ "Луганськтепловоз" з 12 вересня 2006 року і на час розгляду справи у судах та працювала на посаді слюсаря-електромонтажника 4 розряду.
Згідно листка непрацездатності серія АГО № 341142, виданого 05 вересня 2014 року медико-санітарною частиною ПАТ "Луганськтепловоз",
ОСОБА_4 з діагнозом "Вагітність 30 тижнів" звільнено від роботи з 05 вересня 2014 року по 09 січня 2015 року.
20 листопада 2014 року ПАТ "Луганськтепловоз" надіслало на адресу Жовтневої міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності заяву-розрахунку та листок непрацездатності серії АГ0 № 341142 з нарахуванням за рахунок коштів фонду суми 37 520,28 грн.
Однак, фінансування відділенням Фонду для виплати роботодавцем матеріального забезпечення з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_4 проведено не було.
У звʼязку зі зміною юридичної адреси ПАТ "Луганськтепловоз" було проведено процедуру перереєстрації за новим місцезнаходженням у м. Сєвєродонецьк.
Відповідно до копії довідки № 01-10-444, виданої 27 липня 2015 року Сєвєродонецькою міською виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності Луганської області,
ПАТ "Луганськтепловоз" взято на облік у Сєвєродонецькій міській виконавчій дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності 14 липня 2015 року.
Позиція Верховного Суду
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі статтею 255 КЗпП України види матеріального забезпечення та соціальних послуг за загальнообовʼязковим державним соціальним страхуванням працівникам, а в деяких випадках і членам їх сімей, умови їх надання та розміри визначаються законами України з окремих видів загальнообовʼязкового державного соціального страхування, іншими нормативно-правовими актами, які містять норми щодо загальнообовʼязкового державного соціального страхування.
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообовʼязкового державного соціального страхування громадян у звʼязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, станом на момент виникнення спірних правовідносин визначав Закон України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообовʼязкове державне соціальне страхування у звʼязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", який з 01 січня 2015 року діє у редакції Закону України
від 28 грудня 2014 року та має назву "Про загальнообовʼязкове державне соціальне страхування".