Постанова
Іменем України
15 квітня 2019 року
м. Київ
справа № 161/2235/14-ц
провадження № 61-40633св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Синельникова Є. В., Хопти С. Ф.,
учасники справи:
позивач - публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Хрещатик",
відповідачі: ОСОБА_4, управління Державної міграційної служби України у Волинській області,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на ухвалу Апеляційного суду Волинської області у складі судді Киці С. І. від 31 серпня 2018 року,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У лютому 2014 року публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Хрещатик" (далі - ПАТ "КБ "Хрещатик") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_4, управління Державної міграційної служби України у Волинській області, про виселення.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Заочним рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області у складі судді Крупінської С. С. від 25 березня 2014 року позов
ПАТ "КБ "Хрещатик" задоволено. Виселено ОСОБА_4 із займаної нею квартири АДРЕСА_1, без надання іншого жилого приміщення. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 15 травня 2014 року у задоволенні заяви ОСОБА_4 про перегляд заочного рішення цього ж суду від 25 березня 2014 року відмовлено.
Не погодившись із вказаним заочним рішенням, 01 серпня 2018 року ОСОБА_4 подала апеляційну скаргу з пропуском строку на апеляційне оскарження.
Короткий зміст оскаржуваної ухвали суду апеляційної інстанції
Ухвалою Апеляційного суду Волинської області від 31 серпня 2018 року у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на вказане рішення районного суду відмовленоз підстав, передбачених частиною другою статті 358 ЦПК України.
Ухвала суду апеляційної інстанції мотивована тим, що апеляційну скаргу подано після спливу встановленого частиною другою статті 358 ЦПК України граничного річного строку з дня складення повного тексту судового рішення, що є підставою для відмови у відкритті апеляційного провадження незалежно від поважності причин пропуску такого строку.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи
У касаційній скарзі, поданій у вересні 2018 року, ОСОБА_4просить скасувати ухвалу апеляційного суду, справу передати на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, посилаючись на порушення судом норм процесуального права.
Касаційна скарга мотивована тим, що вона особисто не отримувала ухвалу суду першої інстанції про перегляд заочного рішення від 15 травня
2014 року, про зміст повного тексту оскаржуваного рішення їй та її представнику стало відомо лише 31 липня 2018 року. Крім того, апеляційним судом не було розглянуто заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження, тому висновок апеляційного суду про відмову у відкритті апеляційного провадження у справі є помилковим, що позбавляє заявника права на захист порушених прав, свобод та інтересів.
Рух касаційної скарги в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 10 грудня 2018 року відкрито касаційне провадження в указаній справі.
Позиція Верховного Суду
Касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчиненні окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Оскаржуване заочне рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25 березня 2014 року ухвалене за правилами, які діяли до набрання чинності 15 грудня 2017 року змін до ЦПК України, внесених Законом України №2147-VIII від 03 жовтня 2017 року.
Частиною першою пункту 13 Перехідних положень ЦПК України визначено, що судові рішення, ухвалені судами першої інстанції до набрання чинності цією редакцією Кодексу, набирають законної сили та можуть бути оскаржені в апеляційному порядку протягом строків, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно із частиною першою статті 294 ЦПК України2004 року, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.