ПОСТАНОВА
Іменем України
19 квітня 2019 року
Київ
справа №591/109/17
адміністративне провадження №К/9901/18487/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Гімона М.М.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу № 591/109/17
за позовом ОСОБА_1 до Сумського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправними дій та зобовʼязання вчинити дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду, прийняту 23 травня 2017 року у складі колегії суддів: головуючого - Русанової В.Б., суддів: Бартош Н.С., Присяжнюк О.В.,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому, з урахуванням зміни позовних вимог просив:
- визнати дії Сумського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо невиплати пенсії призначеної з 12 травня 2016 року протиправними;
- зобовʼязати відповідача нарахувати та здійснювати виплати з 12 травня 2016 року пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру".
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 06 квітня 2017 року позов задоволено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2017 року скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нову постанову, якою у позові відмовлено.
Як встановлено, ОСОБА_1 працює з 1999 року та на час розгляди справи в суді - в органах прокурори, зокрема начальником відділу організаційного та правового забезпечення прокуратури Сумської області, з 12 травня 2016 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру", та з цього часу виплата пенсії позивачу не проводиться.
19 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про розʼяснення причин невиплати пенсії.
25 жовтня 2016 року відповідач повідомив позивача листом, що з 12 травня 2016 року виплата пенсії не здійснюється, оскільки ОСОБА_1 продовжує працювати на посаді начальника відділу організаційного та правового забезпечення прокуратури Сумської області.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що позивач набув право на пенсію до встановлення законодавчого обмеження виплати призначеної пенсії, а тому пенсійним органом неправомірно не проводиться виплата, призначеної пенсії.
Суд апеляційної інстанції, приймаючи рішення про відмову у позові, виходив з того, що позивач працював в органах прокуратури з моменту призначення пенсії (травень 2016 року) та по цей час, а тому виплата призначеної йому в травні 2016 року пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" пенсійним органом правомірно обмежена в зазначений період.
У касаційній скарзі позивач заявив вимогу про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Суд, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а оскарженого судового рішення - без змін, оскільки відсутні підстави для його скасування.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII "Про прокуратуру" (далі - Закон № 1697-VII, Закон про прокуратуру 2014 року, відповідно), статтею 86 якого було визначено пенсійне забезпечення працівників прокуратури.
При цьому, згідно із частиною пʼятнадцятою статті 86 Закону № 1697-VI визначено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року:
особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", Про державну службу", Про судоустрій і статус суддів", пенсія, призначена відповідно до цієї статті, не виплачується.
У свою чергу, відповідно до частини пʼятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VII, на підставі якого втратив чинність Закон про прокуратуру 1991 року № 1789-ХІІ, в редакції Закону № 911-VIII, тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року:
особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.