ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2019 року
м. Київ
Справа № 908/4338/13
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Вронська Г.О. - головуюча, Баранець О.М., Студенець В.І.,
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу Фізичної особи-підприємця Геращенка Сергія Володимировича
на ухвалу Центрального апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Кузнецова І.Л., Кощеєв І.М., Орєшкіна Е.В.
від 08.01.2019
за позовом Запорізького прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері міста Запоріжжя, в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції держави у спірних відносинах: Міністерства інфраструктури України, Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" особі Бердянської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України"
до Фізичної особи-підприємця Геращенка Сергія Володимировича
про стягнення 90 874,60 грн,
за участю: Шевченківського відділу державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області
заінтересована особа: прокурор Запорізької місцевої прокуратури №1.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Хід розгляду справи
1. Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 26.11.2018 у справі №908/4338/13 задоволено подання старшого державного виконавця Шевченківського відділу державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Скрипник О.О. про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України без вилучення паспортних документів Фізичної особи-підприємця Геращенко Сергія Володимировича та тимчасово обмежено у праві виїзду за межі України без вилучення паспортних документів Фізичній особі-підприємцю Геращенка Сергію Володимировичу на строк до повного виконання судового рішення у справі №908/4338/13 згідно наказу, виданого 28.01.2015.
2. 10 грудня 2018 року відповідач звернувся до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на ухвалу Господарського суду Запорізької області від 26.11.2018.
3. Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 22.12.2018 апеляційну скаргу відповідача залишено без руху у звʼязку з пропуском строку, встановленого для подання апеляційної скарги без клопотання про поновлення такого строку та відсутності доказів надсилання копії апеляційної скарги Запорізькому прокурору з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері.
4. 03 січня 2018 року відповідач подав заяву про усунення недоліків, до якої додано докази (службовий чек та опис вкладень у цінний лист) направлення копії апеляційної скарги Запорізькому прокурору з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері.
5. Також до заяви про усунення недоліків подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження, яка обґрунтована тим, що відповідачем ухвалу суду першої інстанції отримано 04.12.2018, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке було повернуто до Господарського суду Запорізької області та має бути приєднане до матеріалів даної справи.
Короткий зміст оскаржуваної ухвали суду апеляційної інстанції
6. Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 08.01.2019 у задоволенні клопотання відповідача про поновлення строку на апеляційне оскарження було відмовлено та відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою відповідача на ухвалу Господарського суду Запорізької області від 26.11.2018 у справі №908/4338/13.
7. Ухвала суду апеляційної інстанції мотивована тим, що у справі відсутнє повідомлення про вручення відповідачу оскаржуваної ухвали суду першої інстанції безпосередньо 04.12.2018, тому, причини для поновлення строку на апеляційне оскарження, вказані у заяві про поновлення строку на апеляційне оскарження не є поважними, оскільки не підтверджені належними доказами.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та аргументи учасників справи
8. Відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати Центрального апеляційного господарського суду від 08.01.2019, а справу передати на розгляд до суду апеляційної інстанції.
9. Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції при вирішенні питання про відкриття провадження у справі неправильно застосував норми матеріального права, зокрема, положення Правил надання послуг поштового звʼязку, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, Інструкції з діловодства в господарських судах України, затверджена наказом Державної судової адміністрації України від 20.02.2013 № 28 та порушено норми процесуального права, а саме, приписи статей 242, 253, 254, 256, 260 Господарського процесуального кодексу України.
10. Відповідач зазначає, що єдиним належним доказом, який підтверджує факт та дату вручення відповідачу судового рішення (ухвали суду першої інстанції) може бути повідомлення про вручення поштового відправлення, яке повинно міститись у матеріалах справи.
11. Відповідач вказує про те, що наявність чи відсутність у матеріалах справи відповідного повідомлення про вручення поштового відправлення не залежить від відповідача.
Позиція позивача-1, викладена у відзиві на касаційну скаргу
12. У відзиві на касаційну скаргу позивач-1 просить залишити її без задоволення, оскільки вважає, що оскаржуване судове рішення прийнято з додержанням норм чинного законодавства.
НОРМИ ПРАВА, ЩО ПІДЛЯГАЮТЬ ЗАСТОСУВАННЮ
13. Конвенція про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікована Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів N 2, 4, 7 та 11 до Конвенції" (далі - Конвенція)
Стаття 6 пункт 1
Кожна людина при визначенні її громадянських прав і обовʼязків або при висуненні проти неї будь-якого кримінального обвинувачення має право на справедливий і відкритий розгляд впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, створеним відповідно до закону. …
Стаття 55 частина 2
Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Стаття 129 частина 3 пункт 8
Основними засадами судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
15. Закон України "Про судоустрій і статус суддів"
Стаття 7 частина 3
Судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи відповідно до Конституції та в порядку, встановленому законами України.
Стаття 8 частина 1
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом. …
Стаття 14
Учасники справи, яка є предметом судового розгляду, та інші особи мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
16. Закон України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів N 2, 4, 7 та 11 до Конвенції"
Стаття 1
Україна повністю визнає на своїй території дію … статті 46 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року щодо визнання обовʼязковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.
17. Закон України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"
Стаття 1 частина 1
У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:
Конвенція - Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обовʼязковість яких надано Верховною Радою України;
Суд - Європейський суд з прав людини;…
Стаття 17 частина 1
Суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
18. Рішення Європейського суду з прав людини 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України"
Пункти 41
… У кожній справі національні суди мають перевіряти, чи підстави для поновлення строків для оскарження виправдовують втручання у принцип res judicata (принцип юридичної визначеності)…
19. Рішення Європейського суду з прав людини 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України"
Пункт 27
Суд зазначає, що держава, яка створює суди апеляційної чи касаційної інстанцій, має забезпечити, щоб особи, які відповідають перед законом, мали можливість користуватись всіма фундаментальними гарантіями статті 6 Конвенції в провадженнях у цих судах ... Суд повторює, що право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою..
20. Рішення Конституційного Суду України № 11-рп/2012 від 25.04.2012 (у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_7 щодо офіційного тлумачення положень пункту 20 частини першої статті 106, частини першої статті 11113 Господарського процесуального кодексу України у взаємозвʼязку з положеннями пунктів 2, 8 частини третьої статті 129 Конституції України)
Пункт 3.2
Право на оскарження судових рішень у судах апеляційної та касаційної інстанцій є складовою конституційного права особи на судовий захист. Воно гарантується визначеними Конституцією України основними засадами судочинства, які є обовʼязковими для всіх форм судочинства та судових інстанцій, зокрема забезпеченням апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом… Перегляд судових рішень в апеляційному та касаційному порядку гарантує відновлення порушених прав і охоронюваних законом інтересів людини і громадянина…
21. Правила надання послуг поштового звʼязку, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 (надалі - Правила)
Пункт 2 підпункт 17
Повідомлення про вручення поштового відправлення, поштового переказу - повідомлення, яким оператор поштового звʼязку доводить до відома відправника чи уповноваженої ним особи інформацію про дату вручення реєстрованого поштового відправлення, виплати коштів за поштовим переказом та прізвище одержувача.
Пункт 106
Під час вручення фізичній особі реєстрованого поштового відправлення, виплати коштів за поштовим переказом з повідомленням про вручення працівник поштового звʼязку на підставі предʼявленого одержувачем документа, що посвідчує особу, зазначає на бланку повідомлення про вручення його прізвище.