Ухвала
Іменем України
16 квітня 2019 року
м. Київ
Провадження № 51 - 1760 впс 19
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Білик Н.В.
суддів Ємця О.П., Остапука В.І.
за участю:
секретаря судового засідання Ковтюка В.В.,
прокурора Пересади О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання захисника Лебєдєва О.В. про направлення кримінального провадження № 22018000000000061 за обвинуваченням ОСОБА_2 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 3 ст. 258 КК України, з Куйбишевського районного суду Запорізької області до Волноваського районного суду Донецької області.
Суть питання та встановлені судом обставини
До Верховного Суду надійшло клопотання захисника про направлення кримінального провадження щодо ОСОБА_2 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 3 ст. 258 КК України, з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів.
Клопотання мотивоване тим, що у провадженні Куйбишевського районного суду Запорізької області знаходиться кримінальне провадження щодо ОСОБА_2, розгляд якого по суті не розпочався. Відповідно до обвинувального акту, ОСОБА_2 обвинувачується в участі у діяльності терористичної організації "Донецька народна республіка", що кваліфіковано за ч. 1 ст. 258-3 КК України, а також у вчиненні 13 січня 2015 року терористичного акту, що кваліфіковано за ч. 3 ст. 258 КК України. Більш пізній за часом епізод, за твердженням захисника, вчинено на території Волноваського району Донецької області (за місцем настання негативних наслідків), а більшість потерпілих проживають на непідконтрольній Україні території Донецької області та на території Волноваського району Донецької області. За таких обставин захисник просить прийняти рішення про передачу даного кримінального провадження до іншого місцевого суду в межах юрисдикції різних апеляційних судів по місцю вчинення кримінального правопорушення та місцю проживання більшості потерпілих.
Позиції інших учасників судового провадження
Прокурор у судовому засіданні заперечував проти доводів клопотання захисника та просив відмовити у його задоволенні.
Мотиви Суду
Відповідно до ч. 1 ст. 32 КПК України кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення. У разі, якщо було вчинено кілька кримінальних правопорушень, кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено більш тяжке правопорушення.
Частиною 1 ст. 34 КПК України визначено вичерпний перелік підстав для передачі кримінального провадження на розгляд іншого суду, а також передбачено можливість у виняткових випадках передати кримінальне провадження з одного до іншого суду.
Зокрема, відповідно до положень ч. 1 ст. 34 КПК України кримінальне провадження може бути передано на розгляд до іншого суду, якщо до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил територіальної підсудності.
Як убачається з обвинувального акту, ОСОБА_2 обвинувачується, зокрема, у тому, що він 13 січня 2015 року, перебуваючи в м. Докучаєвськ Донецької області умисно, за попередньою змовою групою осіб, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, впливу на прийняття рішень та вчинення дій органами державної влади, разом із своїми підлеглими членами терористичної організації "ДНР" шляхом артилерійського обстрілу блокпосту біля м. Волноваха Донецької області вчинив терористичний акт, у результаті якого загинуло 12 осіб та 19 отримали тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості. Зазначені дії кваліфіковано за ч. 3 ст. 258 КК України, тобто вчинення терористичного акту за попередньою змовою групою осіб, що призвело до загибелі людей. Цей злочин є тяжчим у порівнянні із злочином за ч. 1 ст. 258-3 КК України тому, що за нього передбачено максимальне покарання у виді довічного позбавлення волі.