Постанова
Іменем України
03 квітня 2019 року
м. Київ
справа № 339/228/16-ц
провадження № 61-21259св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є.,
суддів: Антоненко Н. О., Журавель В. І. (суддя - доповідач), Коротуна В. М., Крата В. І.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_3,
відповідачі: ОСОБА_4, ОСОБА_5,
треті особи: приватний нотаріус Рожнятівського районного нотаріального округу Ковальчук ТарасПетрович, Болехівська міська рада,
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_4 на рішення апеляційного суду Івано-Франківської області від 22 травня 2017 року у складі колегії суддів: Беркій О. Ю., Томин О. О., Максюти І. О.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У липні 2016 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_4, ОСОБА_5 та просив визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки, укладений між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 20 червня 2016 року, посвідчений приватним нотаріусом Рожнятівського районного нотаріального округу Ковальчуком Т. П., скасувати запис про право власності № 15044418 від 20 червня 2016 року та скасувати рішення про державну реєстрацію, індексний № 30124511 від 20 червня 2016 року.
Позовна заява мотивована тим, що 20 червня 2016 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 було укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0, 0812 га по АДРЕСА_1.
ОСОБА_3 є власником земельної ділянки по АДРЕСА_1, адміністративно-господарських будівель та септику, які знаходяться на ній. Укладення спірного договору купівлі-продажу земельної ділянки унеможливлює використання та обслуговування належних йому будівель та септику.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 16 лютого 2017 року у задоволенні позову ОСОБА_3 відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з недоведеності позивачем існування перешкод у користуванні належними йому адміністративно-господарськими будівлями по АДРЕСА_1 внаслідок укладення 20 червня 2016 року спірного договору між ОСОБА_5 та ОСОБА_4
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Рішенням апеляційного суду Івано-Франківської області від 22 травня 2017 року рішення Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 16 лютого 2017 року скасоване та ухвалене нове рішення про часткове задоволення позову.
Визнано недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки, укладений 20 червня 2016 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_4, та посвідчений приватним нотаріусом Рожнятівського районного нотаріального округу Ковальчуком Т. П.
У задоволенні позову в іншій частині відмовлено.
Рішення суду апеляційної інстанції мотивоване тим, що спірний договір купівлі-продажу від 20 червня 2016 року було укладено ОСОБА_5 та ОСОБА_4 після визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки від 08 грудня 2013 року, за яким ОСОБА_5 набув право власності на земельну ділянку площею 0, 0812 га, в судовому порядку.
Після відчуження приватним підприємством виробничо-комерційна фірма "Форум" (далі - ВКФ "Форум") нерухомого майна ОСОБА_3, останній набув права власності на адміністративно-господарську будівлю по АДРЕСА_1 та септик, який розташований на земельній ділянці, яка є предметом оспореного договору купівлі-продажу.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У червні 2017 року ОСОБА_4 подав касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив рішення апеляційного суду Івано-Франківської області від 22 травня 2017 року скасувати та залишити в силі рішення Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 16 лютого 2017 року.
Касаційна скарга мотивована тим, що судом не досліджено наявність чи відсутність факту порушеного права позивача внаслідок укладення між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 договору купівлі-продажу земельної ділянки. Актами комісії міськвиконкому Болехівської міської ради встановлено, що каналізаційний септик розташований на належній позивачу земельній ділянці.
ОСОБА_3 направив заперечення на касаційну скаргу, в яких просив залишити її без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
Статтею 388 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", який набрав чинності 15 грудня 2017 року, передбачено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
На підставі підпункту 6 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України 03 травня 2018 року справу № 339/228/16-ц передано до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
Згідно із частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до частини першої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Зазначеним вимогам закону оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції не відповідає.
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, апеляційний суд зробив висновок, що укладений між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 20 червня 2016 року договір купівлі-продажу земельної ділянки по АДРЕСА_1 порушує права ОСОБА_3, оскільки на проданій земельній ділянці знаходиться септик, який йому належить. Окрім того, вказаний договір є недійсним, оскільки на момент його укладення ОСОБА_5 не був власником відчуженої земельної ділянки.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду апеляційної інстанції з огляду на таке.
Судами встановлено, що 06 грудня 2013 року між Болехівською міською радою Івано-Франківської області та ОСОБА_5 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення для житлової забудови площею 0, 0812 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1.
Відповідно до пунктів 1.4., 1. 5. договору, на земельній ділянці, яка є предметом цього договору, можуть проходити підземні мережі: каналізації, теплотраси, водопроводу, частина вказаної земельної ділянки має обмеження у користуванні.