ПОСТАНОВА
Іменем України
15 квітня 2019 року
Київ
справа №826/24665/15
адміністративне провадження №К/9901/14801/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного банку "Дельта Банк" Кадирова В.В. та особи, яка приєдналися до касаційної скарги - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва в складі судді Кузьменка В.А. від 09.03.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Саприкіної І.В., Карпушової О.В., Кучми А.Ю. від 06.07.2016 у справі №826/24665/15 за позовом ОСОБА_4 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Пуцблічного акціонерного товариства "Дельта Банк" Кадирова Владислава Володимировича, третя особа ПАТ "Дельта - Банк" про зобовʼязання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
В листопаді 2015 року ОСОБА_4 звернувся до Окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про:
визнання протиправними рішення та бездіяльність Уповноваженої особи ФГВФО Кадирова В.В. щодо не включення позивача до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду;
зобовʼязання Уповноваженої особи ФГВФО Кадирова В.В. подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію про позивача як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду;
зобовʼязання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включити позивача до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.03.2016, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2016 позов задоволено частково, а саме: визнано протиправною бездіяльність Уповноваженої особи ФГВФО Кадирова В.В. щодо не включення позивача до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; зобовʼязано Уповноважену особу включити позивача до Переліку вкладників та подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію про нього як вкладника, який має право на відшкодування; зобовʼязано Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити позивача до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Дельта банк" подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що при проведеній перевірці укладених банком правочинів встановлено, що укладений із позивачем має ознаки нікчемності, оскільки грошові кошти на рахунок позивача надійшли з рахунку іншої особи, а відтак, на переконання відповідача позивач не є вкладником банку в розумінні Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а відтак суди безпідставно зобовʼязали Уповноважену особу включити позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
До касаційної скарги приєднався Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.
Від позивача надійшло заперечення на касаційну скаргу.
Дослідивши доводи касаційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів приходить до висновку, що скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами встановлено, що між позивачем та ПАТ "Дельта Банк" укладено договір банківського вкладу (депозиту) "Найкращий від Миколая" від 20.02.2015 року № 019-29590-200215, за умовами якого вкладник розміщує на вкладному рахунку суму у розмірі 1000,00 доларів США.
Цього ж дня укладено Додаткову угоду № 1, якою передбачено, що "зарахування вкладу на рахунок здійснюється з власного поточного або вкладного (депозитного) рахунку вкладника, відкритого в банку, або шляхом перерахування з відкритого в банку поточного рахунку іншої фізичної особи-резидента, або готівкою через касу банку протягом трьох дів з моменту укладення сторонами договору. Виключно для цілей цього договору сторони домовились, що умови п. 5.11 Правил до відносин, що виникають на підставі цього договору, не застосовуються".
Згідно з платіжним дорученням в іноземній валюті для фізичної особи, яка не здійснює підприємницьку діяльність, від 20.02.2015 року № 46232524 на депозитний рахунок було внесено 1000,00 доларів США.
Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 02.03.2015 року № 150 "Про віднесення ПАТ "Дельта Банк" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 02.03.2015 року про запровадження тимчасової адміністрації.
За постановою Правління Національного банку України від 02.10.2015 року № 664 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Дельта Банк" розпочато виплати за вкладами у банку згідно з Загальним реєстром вкладників.
Листом Уповноваженої особи Фонду Кадирова В.В. від 23.09.2015 року № 8821/1734 позивача повідомлено про нікчемність договору банківського вкладу № 019-29590-200215 з підстав, викладених в п. 7 ч. 3 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
У звʼязку з цим, ОСОБА_4 не було включено до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, та відповідно до Загального реєстру.
Вважаючи дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що уповноваженою особою допущено протиправну бездіяльність відповідача, оскільки відсутні підстави для визнання нікчемним договору банківського вкладу. в розумінні частини 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", оскільки він не підпадає під жодний визначений у вказаній статті випадок, а цей перелік нікчемних правочинів є вичерпним.
Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.
У п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 4452-VI ) визначено, що вкладник - фізична особа (у тому числі фізична особа - підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону № 4452-VI вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону № 4452-VI, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Згідно з ч. 2 ст. 27 Закону № 4452-VI уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує, зокрема:
- перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню;
- перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 цього Закону.
В силу вимог ч. 2 ст. 38 Закону № 4452-VI, протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду забезпечує перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
Аналіз зазначених норм чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства свідчить, що для отримання відшкодування фізичною особою за рахунок Фонду має бути дотримана обовʼязкова умова: особа має бути вкладником та повинна мати вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.