1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


08 квітня 2019 року

м. Київ

справа № 812/3904/12

провадження № 61-26219св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Синельникова Є. В., Хопти С. Ф.,

учасники справи:

позивач - публічне акціонерне товариство "Дельта Банк",

відповідач: ОСОБА_4, ОСОБА_5,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" на ухвалу Апеляційного суду Запорізької області у складі судді Дашковської А. В. від 07 червня 2017 року,

ВСТАНОВИВ:


Короткий зміст позовних вимог


У травні 2012 року публічне акціонерне товариство "Дельта Банк" (далі - ПАТ "Дельта Банк") звернулося до суду із позовом до ОСОБА_4,

ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за кредитним договором.


Короткий зміст ухвали суду першої інстанції


Ухвалою Комунарського районного суду м. Запоріжжя у складі судді Михайлової А. В. від 13 лютого 2013 року позовну заяву ПАТ "Дельта Банк" залишено без розгляду.


Короткий зміст ухвали суду апеляційної інстанції


Ухвалою Апеляційного суду Запорізької області від 07 червня 2017 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ПАТ "Дельта Банк" на ухвалу Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 13 лютого 2013 року.


Ухвала суду апеляційної інстанції мотивована тим, що апеляційна скарга подана з пропуском строку на апеляційне оскарження, наведені заявником причини пропуску строку на апеляційне оскарження не є поважними.


Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи


У касаційній скарзі,поданій у липні 2017 рокудо Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, ПАТ "Дельта Банк" просить скасувати ухвалу апеляційного суду, посилаючись на порушення судом норм процесуального права.


Касаційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції не направляв ухвалу про залишення позову без розгляду на юридичну адресу банку, що позбавило його можливості для своєчасного звернення до суду із апеляційною скаргою. Вказувало, що ТОВ "Колекторська компанія "Вердикт", яка супроводжувала цю справу, загубило вказану ухвалу суду першої інстанції, про що було складено відповідну довідку, яку надано до суду апеляційної інстанції. Крім того, у звʼязку із запровадженням

з 03 березня 2015 року в ПАТ "Дельта Банк" тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації банку на співробітників позивача, які залишилися у штаті, покладено велике навантаження. Наведене, на думку заявника, свідчить про поважність причин пропуску строку на апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції.


Відзив на касаційну скаргу


У вересні 2017 року від ОСОБА_4 надійшли заперечення (відзив) на касаційну скаргу, в яких вона посилається на необґрунтованість доводів скарги та законність постановленої судом апеляційної інстанції ухвали.


Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 21 серпня 2017 року відкрито касаційне провадження в указаній справі.


Відповідно до пункту 4 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України у редакції Закону України № 2147-VIII від 3 жовтня 2017 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.


Відповідно до статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.


Справа передана до Верховного Суду.


Позиція Верховного Суду


Касаційна скарга задоволенню не підлягає.


Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Частиною третьої статті 297 ЦПК України 2004 року передбачено, що апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 294 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали особа має право звернутися до апеляційного суду з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.


За змістом пункту 2 частини третьої статті 297 ЦПК України 2004 року якщо вказані особою, яка подала апеляційну скаргу, підстави для поновлення строку апеляційного оскарження будуть визнані неповажними, суддя-доповідач відмовляє у відкритті апеляційного провадження.


Судами попередніх інстанцій установлено, що ухвалою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 13 лютого 2013 року позовну заяву

ПАТ "Дельта Банк" залишено без розгляду.


Вказану ухвалу суду першої інстанції банком було отримано 25 лютого

2013 року.


Відповідно до частини другої статті 294 ЦПК України 2004 року апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом пʼяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пʼяти днів з дня отримання копії ухвали.


................
Перейти до повного тексту