1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



10 квітня 2019 року

м. Київ



Справа № 910/13064/17



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

О. О. Мамалуй- головуючий, Л. В. Стратієнко, І. В. Ткач

за участю секретаря судового засідання - В.В. Шпорт,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Дельта Банк" Кадирова В. В.

на постанову Північного апеляційного господарського суду від 10.01.2019р.

у складі колегії суддів: О. М. Коротун - головуючий, О. В. Агрикова, М. Г. Чорногуз

за позовом Національного банку України

до

1. Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації в ПАТ "Дельта Банк" Кадирова Владислава Володимировича;

2. Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

про визнання дій протиправними та зобовʼязання вчинити дії

за участю представників учасників:

позивача: Петроченко С.О.

відповідача-1: Таболін О.С.

відповідача-2: Костюченко І.В.

ВСТАНОВИВ:



1. Короткий зміст позовних вимог



Національний банк України (далі - позивач) звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" (далі - ПАТ "Дельта Банк", Банк) Кадирова Владислава Володимировича (далі - відповідач-1) та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - відповідач-2) про зобовʼязання додатково акцептувати (визнати) кредиторські вимоги у розмірі 23 944 916,68 грн., внесення змін до реєстру акцептованих вимог кредиторів банку та зобовʼязання затвердження змін до реєстру акцептованих вимог кредиторів банку.



Позовні вимоги мотивовані тим, що уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації не було акцептовано кредиторські вимоги Національного банку України на загальну суму 23 944 916,68 грн., з яких: 22 444 916,68 грн. - пеня за несвоєчасну сплату кредиту та відсотків за кредитом; 1 500 000,00 грн. - штрафи за неналежне виконання умов кредитних договорів, у звʼязку з тим, що вказані зобовʼязання ПАТ "Дельта Банк" були відсутні в балансі Банку станом на 05.10.2015р., тобто на дату запровадження ліквідаційної процедури в ПAT "Дельта Банк".



Позивач зазначає, що відсутність на балансі Банку зобовʼязання щодо сплати пені за несвоєчасне погашення кредиту та сплату відсотків, а також сплати штрафу за неналежне виконання умов кредитних договорів, не може бути підставою для відмови в акцептуванні кредиторських вимог Національного банку України з огляду на обовʼязковість виконання сторонами умов договору.



2. Короткий зміст рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів і мотиви їх прийняття



Рішенням господарського суду міста Києва від 04.10.2017р. у справі №910/13064/17, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 29.11.2017р., у задоволенні позовних вимог Національного банку України відмовлено.



Постановою Верховного Суду від 23.05.2018р. у даній справі скасовано рішення господарського суду міста Києва від 04.10.2017р. та постанову Київського апеляційного господарського суду від 29.11.2017р. Справу №910/13064/17 направлено на новий розгляд до господарського суду міста Києва.

Постанова мотивована тим, що суди попередніх інстанцій, не досліджуючи баланс ПАТ "Дельта Банк", з огляду на його відсутність у матеріалах справи, дійшли висновку про те, що заборгованість на суму 22 444 916,68 грн. - пеня за несвоєчасну сплату кредиту та відсотків за кредитом та 1 500 000,00 грн. - штраф за неналежне виконання умов кредитних договорів, не обліковувалася на балансі ПАТ "Дельта Банк", а тому Уповноваженою особою правомірно відхилені кредиторські вимоги Національного банку України у вказаній сумі.



Крім того, судами попередніх інстанцій не перевірялися розрахунки заборгованості ПАТ "Дельта Банк".



Рішенням господарського суду міста Києва від 26.09.2018р. у справі №910/13064/17 в позові Національного банку України відмовлено.



Рішення мотивовано тим, що під час формування реєстру вимог кредиторів уповноважена особа не визначає та не розраховує для кожного кредитора суму заборгованості, а формує реєстр вимог кредиторів виключно на підставі даних балансу банку станом на 05.10.2015р. (дату відкликання банківської ліцензії ПАТ "Дельта Банк" та введення в ньому процедури ліквідації).



Відсутність на балансі Банку заборгованості за кредитними договорами в частині пені та штрафу, що підтверджується підписаним між сторонами актом звірки розрахунків від 17.11.2016р., свідчить про відсутність підстав для включення заявленого позивачем розміру штрафних санкцій до реєстру вимог кредиторів.



Також суд першої інстанції, враховуючи укладені додаткові договори за грудень 2014 року, за січень - березень 2015 року (якими сторони погодили відстрочити терміни сплати нарахованих процентів за користування кредитом по всіх кредитних договорах, зокрема, за листопад - грудень 2014 року та січень - травень 2015 року) дійшов висновку, що заявлена позивачем пеня за прострочення сплати відсотків за вищевказані періоди є неправомірною, у звʼязку з встановленим відстроченням виконання зобовʼязань щодо сплати відповідних відсотків.



Крім того, суд посилаючись на умови кредитних договорів в частині стягнення штрафу, відповідно до яких сторони встановили, що стягнення з позичальника штрафу у розмірі 30 000,00 грн. відбувається у разі невиконання або неналежного виконання зобовʼязань вказує, що зі змісту сорока пʼяти кредитних договорів вбачається, що позичальник у кожному з договорів має не менше пʼятнадцяти зобовʼязань, які можуть бути підставою для нарахування штрафу. Однак, ні зі змісту позовної заяви, ні з наявних у матеріалах справи доказів, позивачем не обґрунтовано та не доведено за якими саме зобовʼязаннями та кредитними договорами у ПАТ "Дельта Банк" відбулося порушення, що стало наслідком нарахування штрафу в загальному розмірі 1 500 000,00 грн.



Постановою Північного апеляційного господарського суду від 10.01.2019р. у даній справі скасовано рішення господарського суду міста Києва від 26.09.2018р. в частині позовних вимог до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації в ПАТ "Дельта Банк" Кадирова Владислава Володимировича. Прийнято в цій частині нове рішення, яким позов Національного банку України задоволено частково.



Зобовʼязано уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Дельта Банк" Кадирова В.В. додатково акцептувати (визнати) кредиторські вимоги Національного банку України у розмірі 23 944 916,68 грн.; внести зміни до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Дельта Банк" в частині збільшення акцептованих вимог кредиторів Національного банку України на суму 23 944 916,68 грн. та подати зміни на затвердження виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.



Рішення в частині відмови у задоволенні позовних вимог Національного банку України до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб залишено без змін.



Здійснено новий розподіл судових витрат.



Постанова мотивована тим, що відсутність інформації стосовно заборгованості на балансі ПАТ "Дельта Банк" не можє бути єдиними фактичними даними щодо наявності або відсутності заборгованості перед Національним банком України. Стан заборгованості а має бути встановлений на підставі первинних документів, що підтверджують або ж спростовують її наявність.



Суд апеляційної інстанції посилається на акт звірки від 17.11.2016р., який складено з метою звірки наявної заборгованості ПАТ "Дельта Банк" за кредитними договорами станом на 05.10.2015р., за результатами якої встановлено, що в балансі ПАТ "Дельта Банк" відсутня заборгованість в розмірі 23 944 916,68 грн. (22 444 916,68 грн. - пеня за прострочення сплати відсотків за кредитними договорами та 1 500 000,00 грн. - штраф за неналежне виконання умов кредитних договорів).



Вказаний акт від 17.11.2016р. додатково підтверджує факт розбіжності в бухгалтерському обліку позивача та балансі ПАТ "Дельта Банк" станом на 05.10.2015р.



Крім того, суд апеляційної інстанції, враховуючи положення укладених додаткових договорів (якими сторони погодили відстрочити терміни сплати нарахованих процентів за користування кредитом по всіх кредитних договорах) вказує на те, що періоди, в які було допущено прострочення сплати процентів до укладення договорів про перенесення сплати процентів за користування кредитними коштами, є простроченням виконання зобовʼязання, у звʼязку з чим Національним банком України правомірно нараховано пеню за прострочення сплати відсотків за заявлені та перевірені судом періоди.



Також суд апеляційної інстанції, наголошуючи на тому, що кредитні договори містять норми про відповідальність ПАТ "Дельта Банк" у разі невиконання або неналежного виконання зобовʼязань за кредитними договорами у вигляді штрафу, дійшов висновку про наявність підстав для нарахування штрафів за неналежне виконання позичальником кредитних договорів.



3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів



Не погоджуючись із вказаною постановою суду апеляційної інстанції, ПАТ "Дельта Банк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Дельта Банк" Кадирова В. В. звернулося з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 10.01.2019р. в частині задоволених позовних вимог та залишити без змін рішення господарського суду міста Києва від 26.09.2018р. у справі №910/13064/17.



Скарга мотивована, положеннями укладених додаткових договорів, якими сторони домовилися перенести сплату відсотків за користування кредитом, тому нарахування пені та штрафу за цей період є неправомірим, оскільки виконання зобовʼязань було відстрочене.



4. Позиції інших учасників справи



У відзиві на касаційну скаргу Фонд гарантування вкладів фізичних осіб просить скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 10.01.2019р. в частині задоволених позовних вимог та залишити без змін рішення господарського суду міста Києва від 26.09.2018р. у справі №910/13064/17.



Відповідач-2 вказує на те, що під час формування реєстру вимог кредиторів уповноважена особа не визначає та не розраховує для кожного кредитора суму заборгованості, а формує реєстр вимог кредиторів виключно на підставі даних балансу.



У відзиві на касаційну скаргу та у письмових поясненнях Національний банк України просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції - без змін.



Позивач зазначає, що пеня за кредитними договорами нарахована за періоди часу, коли ПАТ "Дельта Банк" порушував умови договорів. Сторони неодноразово переносили строки сплати коштів, проте до моменту укладення відповідних договорів про внесення змін до кредитних договорів, Національним банком України правомірно нараховано штрафні санкції (пеня та штраф).



Національний банк України наголошує на тому, що нарахування пені за прострочення сплати відсотків та несвоєчасне повернення кредитів здійснювалося Національним банком за періоди в межах 01.12.2014р. - 02.03.2015р, тобто до укладення додаткових договорів до кредитних договорів, якими було пролонговано строки користування кредитами або повернення відсотків за користування ними. Додатковими договорами не передбачалося прощення та/або відстрочення сплати уже нарахованої пені за попередні періоди.



5. Обставини справи, встановлені господарськими судами попередніх інстанцій



Між Національним банком України (кредитор) та публічним акціонерним товариством "Дельта Банк" (позичальник) укладено наступні кредитні договори: №41/09/3 від 06.05.2009р., №41/09/4 від 06.05.2009р., №41/09/5 від 06.05.2009р., №41/09/6 від 10.06.2009р., №51 від 22.10.2008р., №64 від 05.11.2008р., №39/09-08/СТ від 11.09.2008р., №86/11-08/СТ від 11.11.2008р., №144/1 від 29.12.2008р., №144/2 від 30.12.2008р., №144/3 від 31.12.2008р., №144/4 від 05.01.2009р., №144/5 від 12.01.2009р., №144/6 від 29.01.2009р., №144/7 від 06.02.2009р., №144/8 від 11.02.2009р., №144/9 від 13.02.2009р., №144/10 від 16.02.2009р., №144/11 від 27.02.2009р., №144/12 від 04.03.2009р., №144/13 від 05.03.2009р., №144/14 від 13.03.2009р., №144/15 від 20.03.2009р., № 144/16 від 06.04.2009р., № 144/17 від 15.04.2009р., №144/18 від 17.04.2009р., № 144/19 від 30.04.2009р., № 144/20 від 03.06.2009р., №144 від 29.12.2008р., №66/11-08/СТ від 06.11.2008р., №01/1 від 19.01.2009р., №01/8 від 05.03.2009р., № 01/9 від 11.03.2009р., № 01/11 від 03.04.2009р., №01/15 від 18.06.2009р., №1 від 18.02.2009р., № 90 від 12.11.2008р., №09/09 від 10.02.2009р., №42 від 12.09.2014р., №08 від 04.03.2014р., №06 від 26.02.2014р., №37 від 11.04.2014р., №132/04- 14/КТ від 23.04.2014р., №147/05-14/КТ від 19.05.2014р. (кредитні договори).

За умовами кредитних договорів кредитор надає позичальнику кредит в сумі, обумовленій у відповідному кредитному договорі, для підтримання ліквідності, а позичальник, в свою чергу, бере на себе наступні зобовʼязання (згідно п. 2.3. вказаних кредитних договорів): повернути суму кредиту та нараховані за ним проценти, згідно графіку, зазначеному у відповідному кредитному договорі; сплачувати відсотки за користування кредитом, у порядку та на умовах, обумовлених у відповідному кредитному договорі; у разі несплати або несвоєчасної сплати кредиту та/або процентів за користування кредитом, сплатити пеню в розмірі 0,5 процента від суми простроченої заборгованості за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період прострочення виконання зобовʼязань. Базовою кількістю днів для нарахування пені є фактична кількість днів у місяці/році; у разі невиконання або неналежного виконання зобовʼязань, передбачених кредитним договором, сплатити кредитору штраф у розмірі 30 000,00 грн.



Постановою Правління Національного банку України від 06.11.2014р. № 714 "Про внесення змін до деяких розпорядчих документів Національного банку України" надано право територіальним управлінням Національного банку України в кредитних договорах зазначати, зокрема, що позичальник зобовʼязаний сплатити проценти за користування кредитом за поточний місяць не пізніше 27 числа наступного місяця.



Постановою Правління Національного банку України від 04.12.2014р. №784 "Про зміни термінів погашення банками кредитів" дозволено перенесення термінів погашення банками основної суми заборгованості за кредитами для підтримки ліквідності/стабілізаційними кредитами під програми фінансового оздоровлення та кредитами для збереження ліквідності банків із грудня 2014 - лютого 2015 року до 10 березня 2015 року.



Крім того, постановою Правління Національного банку України від 19.02.2015р. № 120 "Про зміни термінів погашення банками кредитів, процентів за користування ними" перенесено з лютого - травня 2015 року до 10 червня 2015 року терміни погашення банками основної суми заборгованості за кредитами для підтримки ліквідності/стабілізаційними кредитами під програми фінансового оздоровлення та кредитами для збереження ліквідності банків, а також процентами, нарахованими банками, які віднесені або будуть віднесені до категорії проблемних, за користування кредитами.



Судами встановлено, що між Національним банком України та ПАТ "Дельта Банк" укладено додаткові договори, зокрема, від 04.12.2014р., якими внесено зміни в пункт договору щодо сплати відсотків та зазначено, що позичальник сплачує нараховані проценти за користування кредитом за поточний місяць не пізніше 27 числа наступного місяця (вказані конкретні місяці) та від 02.03.2015р., в яких сторони домовилися перенести з лютого - травня 2015 року до 10.06.2015р. терміни сплати нарахованих процентів за користування кредитом за січень, лютий, березень, квітень, травень 2015 року та в деяких договорах встановлено графік повернення кредиту.



Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 02.10.2015р. №664 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Дельта Банк" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 02.10.2015р. № 181 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Дельта Банк" та делегування повноважень ліквідатора банку", розпочато процедуру ліквідації банку з 05.10.2015р., призначено уповноважену особу Фонду гарантування та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ "Дельта Банк", визначені Законом, зокрема, статтями 37, 38, 47 - 51 Закону, провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Кадирову Владиславу Володимировичу на два роки з 05.10.2015р. по 04.10.2017р. включно.


................
Перейти до повного тексту