ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2019 року
м. Київ
Справа № 908/3577/16
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Вронська Г.О. - головуюча, Баранець О.М., Студенець В.І.,
за участю секретаря судового засідання Варави Ю.В.,
представників учасників справи:
від позивача-1: ОСОБА_4,
від позивача-2: Гришин С.В.,
від позивача-3: Гришин С.В.,
відповідача: Здоронок Г.І., Літовченко Г.В.,
від третьої особи: Дубаневич О.З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ф.С.Б. Плюс"
на постанову Центрального апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Пархоменко Н.В., Коваль Л.А., Чередко А.Є.
від 22.01.2019
за позовом ОСОБА_8, Товариства з обмеженою відповідальністю "Ф.С.Б. Плюс", Товариства з обмеженою відповідальністю "Порріма"
до Публічного акціонерного товариства "Запорізький завод "Перетворювач"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів акціонерів,
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_8 (далі - Позивач-1), Товариство з обмеженою відповідальністю "Ф.С.Б. Плюс" (далі - Позивач-2), Товариство з обмеженою відповідальністю "Порріма" (далі - Позивач-3) звернулись до господарського суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Запорізький завод "Перетворювач" (далі - Відповідач, Товариство) про визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів Товариства від 16.11.2016 (далі - Збори), оформлених протоколом загальних зборів акціонерів б/н від 16.11.2016.
2. Позов мотивований тим, що Збори неправомірно проведені за відсутністю позивачів з урахуванням обставин неможливості їх проведення у зазначений у відповідному повідомленні про скликання загальних зборів акціонерів час через евакуацію присутніх у відповідному приміщенні осіб.
3. Позивачі також послались на порушення їх прав щодо нагляду за реєстрацією акціонерів, проведенням загальних зборів, голосуванням та підбиттям підсумків.
4. Крім того, позивачі вважають, що Збори мали відбуватись за правилами, передбаченими для публічних акціонерних товариств, зважаючи на визнання недійсним у судовому порядку рішення загальних зборів акціонерів Товариства від 03.05.2016 про зміну типу Товариства.
Хід розгляду справи
5. Рішенням Господарського суду Запорізької області від 06.06.2017 позовні вимоги задоволені.
6. Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 23.11.2017 рішення суду першої інстанції скасоване в частині розподілу судових витрат, а в решті залишено без змін.
7. Постановою Верховного Суду від 11.04.2018 рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції скасовані, справа передана на новий розгляд до Господарського суду Запорізької області.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
8. Рішенням Господарського суду Запорізької області від 10.10.2018 позовні вимоги задоволені повністю.
9. Рішення мотивоване встановленням факту порушення прав та законних інтересів акціонерів - позивачів, які полягають у проведенні виборів членів наглядової ради товариства шляхом простого голосування замість кумулятивного, а також неможливості позивачів взяти участь у позачергових загальних зборах акціонерів, внаслідок непередбачуваних, незалежних від волі позивачів обставин (повідомлення про замінування приміщення) та пасивних дій Відповідача, які полягають у нездійсненні повідомлення акціонерів щодо зборів, які відбудуться після відповідних дій поліції.
10. Водночас суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність порушення корпоративних прав Позивача-1 у звʼязку з вирішенням питання про притягнення її до кримінальної відповідальності як посадової особи Товариства.
11. Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 22.01.2019 рішення суду першої інстанції скасоване, прийнято нове рішення, у задоволенні позову відмовлено.
12. Постанова мотивована відсутністю порушення прав позивачів на участь у Зборах. На думку суду апеляційної інстанції, непередбачувана ситуація, повʼязана з проведенням працівниками національної поліції заходів щодо виявлення вибухових пристроїв, яка призвела до затримки початку зборів, не свідчила про скасування чи перенесення проведення загальних зборів на інший день. Збори були призначені на 16 листопада 2016 року, про що позивачів належним чином повідомлено, і підстави вважати, що вони відбудуться в інший день були відсутні.
13. Також апеляційний господарський суд дійшов висновку про відсутність порушення прав позивачів через проведенні виборів членів наглядової ради товариства шляхом простого голосування та погодився з висновком суду першої інстанції про відсутність порушення корпоративних прав Позивача-1 у звʼязку з розглядом питання про притягнення його до кримінальної відповідальності як посадової особи.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та аргументи учасників справи
14. Позивач-2 подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
15. Касаційна скарга мотивована посиланням на правильне викладення фактичних обставин справи судом першої інстанції та їх викривлення судом апеляційної інстанції, хибний висновок суду апеляційної інстанції про тип товариства на момент виникнення спору та можливість простого голосування за членів наглядової ради.
16. На думку скаржника, рішення Зборів підлягають визнанню недійсними у звʼязку з відсутністю скликання Зборів та затвердження порядку денного, а також через проведення Зборів не в той час, який визначений у відповідному повідомленні, за відсутністю правових підстав для зміни часу реєстрації та початку Зборів.
17. Також скаржник посилається на добросовісність поведінки позивачів та недобросовісність дій членів реєстраційної комісії Товариства.
18. Відповідач подав відзив на касаційну скаргу, в якому просить залишити постанову суду апеляційної інстанції в силі, а касаційну скаргу - без задоволення.
19. Відповідач вважає хибним висновок суду першої інстанції про те, що нереалізація акціонером свого права на участь в управління товариством не може залежати від неврегульованості національним законодавством процедури проведення загальних зборів за відповідних обставин. На думку Відповідача, зазначеним висновком суд поставив у залежність від неврегульованості законодавства права інших акціонерів, які взяли участь у Зборах.
20. Відповідач зазначає, що правові висновки інших судів у інших справах не є обовʼязковими для застосування судом при вирішенні спору. У звʼязку з цим Відповідач вважає правильним висновок суду апеляційної інстанції про те, що скасування 16 березня 2017 року рішення загальних зборів Товариства про затвердження нового статуту не є підставою для визнання недійсними рішень Зборів.
21. Крім того, Відповідач посилається на відсутність встановлення судами факту наявності порушення прав позивачів, а також відсутність правової норми, яка визначає обовʼязок Товариства повідомити про припинення реєстрації та продовження строку реєстрації акціонерів на Збори.
22. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку подала відзив на касаційну скаргу, в якому зазначає, що вона не здійснювала нагляд за реєстрацією акціонерів на спірних загальних зборах Товариства, проведенням зборів, голосуванням та підбиттям його підсумків.
23. Крім того, 22 березня 2019 року Позивач-2 подав заяву про передачу справи на розгляд Великої палати Верховного Суду в порядку статей 302, 303 та пункту 7 розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.
24. Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення зазначеного клопотання, адже воно засноване на припущеннях Позивача-2 про відступлення Суду від висновків щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених у раніше ухвалених рішеннях Верховного Суду та Верховного Суду України.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
25. Згідно з відомостями обмежених виписок про стан рахунку в цінних паперах на 1 листопада 2016 року позивачі є акціонерами Товариства, Позивач-1 володіє 49798 шт. простих іменних акцій бездокументарної форми випуску (1,7460% частки у статутному капіталі); Позивач-2 володіє 682561 шт. простих іменних акцій бездокументарної форми випуску (23,9323% частки у статутному капіталі); Позивач-3 володіє 18 шт. простих іменних акцій бездокументарної форми випуску (0,0006% частки у статутному капіталі). Зазначене також підтверджується реєстром власників іменних цінних паперів станом на 21 вересня 2016 року, складеним 23 вересня 2016 року, та реєстром власників іменних цінних паперів станом на 10 листопада 2016 року, складеним 14 листопада 2016 року.
26. Рішенням загальних зборів акціонерів Товариства від 03.05.2016 змінений тип (найменування) товариства з Публічного акціонерного товариства "Перетворювач" на Приватне акціонерне товариство "Запорізький завод "Перетворювач" та затверджена нова редакція Статуту Товариства (четверта редакція).
27. 5 травня 2016 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесений запис №11031050027004374 про зміну повного найменування, зміну скороченого найменування, зміну місцезнаходження, інші відомості (запис про зміну типу (найменування) товариства з Публічного акціонерного товариства "Перетворювач" на Приватне акціонерне товариство "Запорізький завод "Перетворювач").
28. У подальшому постановою Донецького апеляційного господарського суду від 16.03.2017 у справі №908/1323/16, яка набрала законної сили, визнані недійсними рішення загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства "Запорізький завод "Перетворювач" від 03.05.2016, оформлені протоколом позачергових загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства "Запорізький завод "Перетворювач" б/н від 03.05.2016. Державна реєстрація змін до установчих документів Товариства за №11031050027004374 від 05.05.2016 скасована 30 березня 2017 року.
29. Відповідно до протоколу засідання від 19.09.2016 наглядова рада Товариства прийняла рішення, зокрема, скликати позачергові загальні збори товариства на 16 листопада 2016 року, затвердити проект порядку денного Зборів, затвердити проекти рішень з питань проекту порядку денного Зборів.
30. 12 жовтня 2016 року у Відомостях Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №195 (2449) опубліковане повідомлення Товариства до уваги акціонерів про скликання позачергових загальних зборів, що будуть проведені 16 листопада 2016 року о 08.45 год. за адресою: м. Запоріжжя, Дніпровське шосе, 9. У повідомленні зазначено, що реєстрація акціонерів буде проведена 16 листопада 2016 року з 08.00 год. до 08.30 год. за місцем проведення загальних зборів: м. Запоріжжя, Дніпровське шосе, 9; для участі у загальних зборах акціонери мають прибути 16 листопада 2016 року з 08.00 год. до 08.30 год. до центральної прохідної Товариства, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, Дніпровське шосе, 9. Також у повідомленні викладений проект порядку денного та порядок ознайомлення акціонерів з матеріалами, з якими вони можуть ознайомитись під час підготовки до загальних зборів.
31. 27 жовтня 2016 року Позивач-2 надав Товариству письмові пропозиції (вих. №26/10 від 26.10.2016, вих. №26/10/16-2 від 26.10.2016) щодо питань порядку денного Зборів.
32. Також 27 жовтня 2016 року Позивач-3 надав Товариству письмову пропозицію (вих. №26/10 від 26.10.2016) щодо питань порядку денного Зборів, а саме пропозиції щодо кандидатів до складу органів Товариства.
33. Згідно з протоколом засідання від 31.10.2016 наглядова рада Товариства прийняла рішення, зокрема: затвердити проект порядку денного Зборів разом з проектами рішень щодо кожного з питань, включених до проекту порядку денного з врахуванням пропозицій акціонерів; затвердити порядок денний Зборів; затвердити форму і тексти бюлетенів для голосування на Зборах.
34. У матеріалах справи наявні документи, що підтверджують направлення повідомлень про скликання Зборів позивачам.
35. У листі від 27.10.2016 вих. №27/10/16, врученому Товариству 28 жовтня 2016 року, Позивач-2 повідомив, що він має намір прийняти участь у Зборах та просить надати слово його представнику для виступу з питань порядку денного.
36. Також Позивач-2 звертався до Товариства листами від 11.11.2016 вих. №11/11, від 15.11.2016 вих. №15/11 про призначення Позивачем-2 представників для нагляду за реєстрацією акціонерів, проведенням загальних зборів, голосуванням та підбиттям його підсумків на Зборах. У зазначених листах Позивач-2 також просив повідомити до 16 листопада 2016 року про місце проведення Зборів із зазначенням номера кімнати, офісу або залу, куди мають прибути акціонери; відповідальних осіб, призначених правлінням, наглядовою радою, що забезпечать представникам Позивача-2 вільний доступ до початку реєстрації акціонерів. Водночас у матеріалах справи наявні докази лише направлення та отримання листа від 11.11.2016 вих. №11/11. Відповідач не надав Позивачу-2 відповіді на зазначені листи.
37. На підставі перегляду наявних у матеріалах справи доказів (зокрема дисків з відеозаписами та пояснень учасників) суди встановили, що реєстрація акціонерів Товариства на Збори розпочалась 16 листопада 2016 року о 08.00 год. на території прохідної заводу.
38. Представники позивачів прибули 16 листопада 2016 року до часу початку здійснення реєстрації акціонерів до центральної прохідної Товариства, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, Дніпровське шосе, 9.
39. Члени реєстраційної комісії на стійці металевого турнікету центральної прохідної приймали документи від представників позивачів та проходили з документами в кімнату (бюро) перепусток, яка знаходилася за металевим турнікетом. При цьому представники позивачів мали можливість спілкуватися з членами реєстраційної комісії через віконце бюро перепусток, яке зачинялося з внутрішньої сторони, або у разі їх (членів реєстраційної комісії) виходу до турнікету. Перед турнікетом знаходилися представники служби охорони відповідача. Дані стосовно представників акціонерів, які зʼявилися для реєстрації, вносилися реєстраційною комісією саме у кімнаті перепусток, де знаходився перелік акціонерів. Представники позивачів не були допущені до кімнати перепусток, в якій фактично здійснювалася реєстрація акціонерів. Проходу до цієї кімнати заважав як металевий турнікет, так і працівники служби охорони заводу.
40. Під час здійснення реєстрації акціонерів 16 листопада 2016 року до прохідної Товариства увійшли співробітники поліції, які повідомили про надходження на лінію "102" телефонного дзвінка щодо замінування приміщень по Дніпровському шосе, 9 та необхідність у звʼязку з цим усім присутнім покинути приміщення. При цьому представники позивачів знаходилися на прохідній заводу перед металевим турнікетом, а представники Товариства - члени реєстраційної комісії знаходилися у кімнаті перепусток, згідно з їх поясненнями, не відразу почули повідомлення поліції та продовжували здійснювати реєстрацію акціонерів.
41. Також на зазначений момент у кімнаті перепусток знаходився ОСОБА_12, який був зареєстрований як представник двох акціонерів, прибув до Товариства заздалегідь до початку реєстрації та був проведений через турнікет на територію заводу згідно з вказівкою члена правління.
42. Після повернення членами реєстраційної комісії оригіналів документів (довіреностей та паспортів) представникам позивачів, вони за вимогою поліції вийшли з прохідної на вулицю. А член реєстраційної комісії ОСОБА_5 вийшла з бюро перепусток (без проходження турнікету) на територію заводу та повідомила групі людей, які там перебували, що загальні збори акціонерів відбудуться у будь-якому разі. Представники позивачів при зазначеному оголошенні присутні не були та не могли його почути, оскільки вони були виведені працівниками поліції за двері підприємства в протилежному напрямку.
43. Рішенням наглядової ради Товариства від 16.11.2016 визначено припинити реєстрацію акціонерів протягом всього часу проведення дій, необхідних для виявлення вибухових пристроїв, та подовжити час реєстрації акціонерів, що прибули для участі у Зборах протягом 30 хвилин після здійснення дій щодо виявлення вибухових пристроїв. У рішенні зазначено, що 16 листопада 2016 року о 08.15 год. співробітники Дніпровського управління Національної поліції прибули до Товариства та повідомили реєстраційну комісію загальних зборів товариства та осіб, присутніх під час реєстрації акціонерів, що прибули до центральної прохідної товариства, про те, що до органів поліції телефоном поступило повідомлення про замінування приміщення Товариства за адресою: Дніпровське шосе, 9. Після цього співробітники поліції зобовʼязали всіх осіб, присутніх на реєстрації акціонерів, а також усіх працівників підприємства залишити всі приміщення Товариства. Зазначено, що рішення приймалось головою наглядової ради ОСОБА_13 та членами наглядової ради ОСОБА_14, ОСОБА_15 Рішення підписане членом наглядової ради ОСОБА_15, з рішенням ознайомлений голова правління ОСОБА_16
44. Доказів розміщення у будь-який спосіб даного рішення чи будь-якого іншого рішення стосовно подовження/призупинення/перенесення тощо, часу реєстрації акціонерів, проведення позачергових загальних зборів після закінчення поліцією дій щодо виявлення вибухових пристроїв матеріали справи не містять.
45. Члени реєстраційної комісії ОСОБА_5, ОСОБА_17 а також член наглядової ради ОСОБА_15 вийшли з території заводу, яка огороджена парканом, на вулицю, де перебували, зокрема і позивачі, і попрямували до автомобілів, у яких і покинули місце зйомки. Після цього вхідні двері до прохідної заводу були зачинені зсередини.
46. Представник Товариства ОСОБА_5 у судовому засіданні пояснила, що не робила будь-якої обʼяви стосовно загальних зборів позивачам, оскільки вони до неї з цього приводу не зверталися. Також із відеозапису не вбачається, що таку обʼяву робила член наглядової ради ОСОБА_15, яка підписала рішення наглядової ради Товариства від 16.11.2016.
47. Свідки, які є представниками позивачів за довіреностями, у відповідних заявах пояснили, зокрема, що вони перебували 16 листопада 2016 року о 07 год. 53 хв. у приміщенні центральної прохідної Товариства для участі у загальних зборах, а також для нагляду за реєстрацією акціонерів, проведенням загальних зборів, голосуванням та підбиттям його підсумків; до нагляду допущені не були. Після того, як залишили територію прохідної, представники позивачів близько 1 години очікували на вулиці перед центральною прохідною Товариства яких-небудь повідомлень про подальший хід Зборів. Проте жодних повідомлень так і не дочекались, до вхідних дверей заводу їх не підпускали співробітники поліції, будь-яких оголошень на вхідних дверях представники Товариства не вивішували. Члени реєстраційної комісії, які вийшли з території заводу на вулицю, де перебували, зокрема, представники позивачів та інші люди, мовчки попрямували до автомобілів, у яких і залишили територію заводу у невідомому напрямку, при цьому члени реєстраційної комісії не повідомили представникам нічого, у тому числі про зміни у ході Зборів.
48. Відповідно до переліку акціонерів, які зареєструвалися для участі у Зборах, (дата проведення реєстрації: 16 листопада 2016 року, місце проведення реєстрації акціонерів (їх представників): м. Запоріжжя, Дніпровське шосе, 9, час початку реєстрації учасників зборів: 08 год. 00 хв., час закінчення реєстрації учасників зборів: 11 год. 05 хв., загальна кількість випущених товариством акцій: 2852052 штук простих іменних акцій, загальна кількість голосуючих акцій: 2487159 штук простих іменних акцій) реєстраційна комісія здійснила реєстрацію акціонерів (їх представників), які зʼявилися для участі у Зборах, зокрема, представника Позивача-1 (кількість голосуючих акцій 58593), представника Позивача-2 (кількість голосуючих акцій 682561), представників Позивача-3 (загальна кількість голосуючих акцій 4). Для участі у загальних зборах зареєстровано 11 акціонерів/представників акціонерів, загальна кількість належних їм голосів 2464047, що складає 99,07% голосуючих акцій Товариства, встановлений чинним законодавством України кворум, необхідний для проведення загальних зборів досягнутий. Перелік підписаний головою реєстраційної комісії загальних зборів Товариства.
49. У протоколі №2 від 16.11.2016 засідання реєстраційної комісії Зборів про підсумки реєстрації акціонерів (їх представників) на загальних зборах та наявність кворуму зафіксовано: початок реєстрації акціонерів (їх представників), що прибули для участі у загальних зборах - 08 год. 00 хв.; за рішенням наглядової ради від 16.11.2016 час реєстрації акціонерів (їх представників), що прибули для участі у загальних зборах подовжено; закінчення реєстрації акціонерів (їх представників), що прибули для участі у загальних зборах - 11 год. 05 хв.; кількість акцій, відносно якої відповідно до Закону України "Про депозитарну систему України" визначається кворум, становить 2487159 штук простих іменних акцій; під час реєстрації реєстраційна комісія перевірила дані та повноваження щодо кожного з акціонерів (представників акціонерів) та зареєструвала для участі у загальних зборах 11 акціонерів (представників акціонерів), ці особи сукупно є власниками 2464047 штук простих іменних акцій, що складає 99,07% голосуючих акцій Товариства; відповідно до статті 41 Закону України "Про акціонерні товариства" реєстраційна комісія зафіксувала наявність кворуму Зборів.