ПОСТАНОВА
Іменем України
09 квітня 2019 року
Київ
справа №805/5078/15-а
касаційне провадження №К/9901/14937/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Хохуляка В.В.
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Словʼянської обʼєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21.01.2016 (головуючий суддя - Козаченко А.В.) та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.10.2016 (головуючий суддя - Сухарьок М.Г., судді: Блохін А.А., Гаврищук Т.Г.) у справі №805/5078/15-а за позовом Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Словʼянської обʼєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2015 року Дочірнє підприємство "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" звернулася до адміністративного суду з позовом до Словʼянської обʼєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, в якому просило скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0014051740/2714 від 19.11.2015 у сумі 40 279,55 грн., у т.ч., штраф 10% у сумі 24 301,57 грн., 20% у сумі 11 866,20 грн., пеня у сумі 4 111,78 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що Філія "КРАСНОЛИМАНСЬКИЙ АВТОДОР" Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", як платник єдиного внеску, перебувало на обліку органі доходів і зборів, розташованому на території населеного пункту, визначеному переліком де проводилася антитерористична операція розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 N405/2014, а отже на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану такий платник звільняється від виконання своїх обовʼязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування".
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21.01.2016, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.10.2016, адміністративний позов задоволено.
Судами попередніх інстанцій у межах спірних правовідносин встановлено, що Дочірнє підприємство "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" зареєстроване в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Донецької міської ради Донецької області, включене до ЄДРПОУ за номером 32001618. Філія "КРАСНОЛИМАНСЬКИЙ АВТОДОР" є структурним підрозділом Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" та перебувало на обліку, як платник єдиного внеску, в Словʼянській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області. 19.11.2015 відповідачем прийнято рішення №0014051740/2714 про застосування до Філії штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 40 279, 55 грн. (з яких: штраф у розмірі 24 301, 57 грн. (10%) за період з 21.03.2014 по 23.12.2014 року, штраф у розмірі 11866, 20 грн. (20%) за період 21.01.2015 по 03.02.2015; пеня у розмірі 4111,78 грн.). Штрафні санкції та пеня застосовані до Філії за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції виходили з того, що факт перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, а отже контролюючим органом безпідставно застосовано до позивача штрафні санкції.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції та ухвалою суду апеляційної інстанції, Словʼянська обʼєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області подала касаційну скаргу, у якій просила Верховний Суд скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову. Касаційна скарга обґрунтована тим, що позивачем не доведено наявності правових підстав для звільнення його структурного підрозділу від відповідальності за невиконання обовʼязків визначених Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування", у т.ч. в частині своєчасного нараховування, обчислення та сплати єдиного внеску. Підставою для звільнення субʼєкта господарювання від відповідальності за невиконання обовʼязків платника єдиного внеску є сертифікат виданий Торгово-промисловою палатою України.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Частиною другою статі 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що платник єдиного внеску зобовʼязаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частини восьмої статті 9 цього Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобовʼязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобовʼязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до частини одинадцятої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Указом Президента України від 14.04.2014 №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Верховною Радою України прийнято Закон України від 02.09.2014 №1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", яким, крім іншого, внесені зміни до Закону № 2464-VI та доповнено його розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" пунктом 9-3, який передбачає, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 №405/2014, звільняються від виконання своїх обовʼязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування", на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.