ПОСТАНОВА
Іменем України
09 квітня 2019 року
Київ
справа №808/102/17
адміністративне провадження №К/9901/39047/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Запорізької митниці ДФС на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 27.04.2017 (суддя Татаринов Д.В.) та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.06.2017 (судді: Чередниченко В.Є. (головуючий), Іванов С.І., Панченко О.М.) у справі №808/102/17 за позовом Приватного підприємства "Наукове промислово-комерційне обʼєднання "ТАТА" до Запорізької митниці ДФС про визнання протиправним, скасування рішення та зобовʼязання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Приватне підприємство "Наукове промислово-комерційне обʼєднання "ТАТА" (далі - позивач, Підприємство) звернулось до суду з позовом до Запорізької митниці ДФС (далі - відповідач, контролюючий орган, митний орган) про визнання протиправним та скасування класифікаційне рішення № КТ-112050000-0102-2016 від 29.12.2016 та зобовʼязання відповідача прийняти до митного оформлення МД 112050000/2016/023749 код товару згідно з УКТЗЕД 7202299000.
2. Позовні вимоги обґрунтовано хибністю висновків контролюючого органу про те, що позивачем під час митного оформлення імпортованих товарів неправильно вказано в митній декларації код товару, Підприємство зазначає, що експертним висновком Спеціальної лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС №142005702 від 28.12.2016 підтверджено, що зразок досліджжуваного феросплаву відповідає за ДСТУ феросиліцію ФС-10 та має класифікуватись у товарній підкатегорії феросиліцій 7202299000 згідно УКТЗЕД.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 27.04.2017 позов задоволено в повному обсязі. Визнано протиправним та скасовано класифікаційне рішення Запорізької митниці ДФС № КТ-112050000-0102-2016 від 29.12.2016; зобовʼязано Запорізьку митницю ДФС прийняти до митного оформлення МД 112050000/2016/023749 код товару згідно з УКТЗЕД 7202299000.
4. Постанова суду мотивована тим, що відповідачем не правомірно кваліфіковано заявлені до митного оформлення товари за іншим кодом згідно з УКТЗЕД, оскільки не вміст вуглецю, а високий вміст кремнію у сплаві з залізом є визначальними під час класифікації товару як феросиліцію серед різновидів феросплавів.
5. Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.06.2017 рішення суду першої інстанції скасовано в частині задоволення позовних вимог про зобовʼязання Запорізької митниці ДФС прийняти до митного оформлення МД 112050000/2016/023749 код товару згідно з УКТЗЕД 7202299000 та у задоволені позову в цій частині відмовлено. В іншій частині постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року залишити без змін.
6. Судове рішення в частині відмови вмотивовано відсутністю підстав для зобовʼязання відповідача прийняти до митного оформлення МД 112050000/2016/023749 код товару згідно з УКТЗЕД 7202299000.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. Не погодившись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судами норм процесуального права, просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 27.04.2017 та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.06.2017 в частині визнання протиправним та скасування класифікаційне рішення № КТ-112050000-0102-2016 від 29.12.2016 та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог Підприємства в повному обсязі.
8. Касаційний розгляд справи проведено в попередньому судовому засіданні, відповідно до статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Підприємство 16.12.2016 на виконання контракту № Т-СЕ 06/2015 від 12.06.2015 з "Coal Energy L.L.C." (США), вантажеотримувач ПЄЦ "Универсал" (Польща) до Запорізької митниці ДФС заявлено митну декларацію № 112050000/2016/023749 на відвантаження феросиліцію низькокремністого МФС-10 у кількості 67,9 т. виробництва ПАТ "Запорізький абразивний комбінат" відповідно до сертифікату якості цього підприємства № 246 від 15.12.2016 на партію № 16-206, та відповідно до видаткової накладної № 1947 від 15.12.2016.
В графі 31 митної декларації позивач зазначив назву товару, опис товару його властивості та хімічний склад феросиліцію низькокремністого МФС-10 з посиланнями на номер партії 16-206, а в графі 33 - визначив код товару за УКТЗКД 7202 29 90 00.
До митного оформлення, також додано наступні документи: контракт № Т-СЕ 06/2015 від 12 червня 2015 року на поставку товару; специфікацію № 2 від 14 грудня 2016 року до Контракту, згідно якої товаром є Феросиліцій МФС - 10 в кількості 69,0 т.; рахунок фактуру № 43 від 15 грудня 2016 року до Контракту, на сплату Феросиліцію МФС - 10 в кількості 67, 9 т.; пакувальний лист № 15 від 15 грудня 2016 року на Феросиліцій МФС - 10 в кількості 67, 9 т.; залізничну накладну №45438934 на Феросиліцій з кодом 7202 29 90 00 з вмістом кремнію не більш 55 % ; договір купівлі продажу №3/117/4/ПП 1323/69-16088 від 08 червня 2016 року на придбання товару у ПАТ "Запорізький абразивний комбінат"; додаткова угода № 1 від 08 червня 2016 року до договору, відповідно до якої товаром є Феросиліцій МФС 10 в кількості 1000 т.; специфікація № 1 від 08 червня 2016 року до договору на Феросиліцій МФС 10; специфікація № 2 від 26 грудня 2016 року до договору на Феросиліцій МФС 10; додаткова угода № 2 від 26 грудня 2016 року до договору на продовження терміну дії договору; платіжна вимога № 2986 від 29 листопада 2016 року на сплату феросиліцію МФС-10 в кількості 500 т.; платіжне доручення № 235 від 08 грудня 2016 року по сплаті феросиліцію відповідно до рахунку 2986; видаткова накладна № 1947 від 15 грудня 2016 року на феросиліцій МФС-10 в кількості 67, 9 т.; сертифікат якості № 246 від 15 грудня 2016 року на Феросиліцій МФС - 10.
19.12.2016 Запорізькою митницею ДФС, згідно з актом про взяття проб та зразків товарів №181, були відібрані зразки товару для проведення досліджень в Спеціалізованій лабораторії з питань експертних досліджень ДФС з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД.
28.12.2016 складений висновок Спеціальної лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС № 142005702-0389 яким визначено, що наданий на експертизу товар за своїм хімічним складом не суперечить вимогам до марки феросиліцію ФС-10, згідно з таблицею ДСТУ 4127:2002, для феросиліцію. За встановленими показниками (фізичними властивостями, хімічним складом) надана на дослідження проба (зразок) товару не суперечить терміну "феросплави" зазначеному в примітці 1 (с) до групи 72 УКТЗЕД.
29.12.2016 контролюючим органом прийнято рішення про визначення коду товару КТ- 112050000-0102-2016, яким замість визначеного в митній декларації позивача коду товару за УКТЗЕД 7202299000, Запорізька митниця визначила код товару за УКТЗЕД 7202998000.
Зміна коду товару стала підставою для прийняття відповідачем відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 112050000/2016/00581.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
10. У доводах касаційної скарги контролюючий орган вказує на порушення норм матеріального права при прийнятті рішень судами першої та апеляційної інстанцій, посилається на те, що враховуючи вміст кремнію в зразках товару - 11,7 +/-0,1%, вуглецю 0,498+/-0,062%, заліза 85,3+/_0,2, фізичні властивості, товар з комерційною назвою "Феросиліцій МФС-10" відноситься до феросплаву у розумінні Примітки 1 (с) до групи 72 пояснень УКТ ЗЕД, а отже контролюючим органом обґрунтовано було змінено код товару за УКТЗЕД з 7202299000 на 7202998000.
11. Товариством відзиву (заперечень) на касаційну скаргу надано не було.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
12. Конституція України:
12.1. Частина друга статті 19.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовʼязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
13. Митний кодекс України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин):
13.1. Частина 1 статті 67.
Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.
13.2. Частина 2 статті 67.
В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.
13.3. Частина 1 статті 69.
Товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.
13.4. Частина 2 статті 69.
Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
13.5. Частина 5 статті 69.
Під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.
13.6. Частина 7 статті 69.
Рішення органів доходів і зборів щодо класифікації товарів для митних цілей є обовʼязковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням органу доходів і зборів щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.
13.7. Частина 1 статті 257.
Декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.