ПОСТАНОВА
Іменем України
10 квітня 2019 року
Київ
справа № 607/2474/17
провадження № К/9901/30673/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., провівши в касаційному порядку попередній розгляд справи за позовом ОСОБА_2 до Тернопільського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобовʼязання вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Кушнерика М.П., Курильця А.Р., Мікули О.І. від 22 листопада 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Тернопільського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобовʼязання вчинити дії,, в якому просив:
- визнати протиправними дій Тернопільського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови зарахувати йому стаж служби в органах внутрішніх справ на посаді слідчого та на посаді старшого юрисконсульта управління виправно-трудових закладів управління внутрішніх справ виконкому Липецької обласної Ради народних депутатів до стажу державної служби, що дає право на пенсію згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ ;
- скасувати протокольне рішення Тернопільського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 20 січня 2017 року № 2 про відмову у призначенні йому пенсії державного службовця;
- зобовʼязати Тернопільське обʼєднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зарахувати йому час служби в органах внутрішніх справ на посаді слідчого з 24 травня 1982 року по 3 лютого 1998 року (15 років 8 місяців 9 днів) та роботи на посаді старшого юрисконсульта управління виправно-трудових закладів управління виправно-трудових закладів управління внутрішніх справ виконкому Липецької обласної Ради народних депутатів з 1 грудня 1979 року по 10 квітня 1982 року (2 роки 4 місяці 9 днів) до стажу державної служби та призначити йому пенсію державного службовця згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади категорії "Б" та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування з 5 січня 2017 року.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19 серпня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Тернопільського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зарахувати ОСОБА_2 стаж роботи в органах внутрішніх справ на посаді слідчого та старшого юрисконсульта управління виправно-трудових закладів управління внутрішніх справ виконкому Липецької обласної ради народних депутатів до стажу державної служби, що надає право на призначення пенсії згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року.
Зобовʼязано Тернопільське обʼєднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зарахувати ОСОБА_2 стаж роботи в органах внутрішніх справ на посаді слідчого з 24 травня 1982 року по 3 лютого 1998 року та старшого юрисконсульта управління виправно-трудових закладів управління внутрішніх справ виконкому Липецької обласної ради народних депутатів з 1 грудня 1979 року по 10 квітня 1982 року, до стажу державної служби, що надає право на призначення пенсії згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року.
У задоволенні решти вимог відмовлено.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що на момент набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а саме станом на 1 травня 2016 року, ОСОБА_2 мав понад 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, досяг пенсійного віку та має загальний трудовий стаж роботи понад мінімально визначений законом, що дає йому право на пенсію державного службовця. Відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком; суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання; спеціалістів Державної кримінально-виконавчої служби (установи виконання покарань, слідчі ізолятори, підрозділи кримінально-виконавчої інспекції), які не мають спеціальних звань.
4. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року апеляційну скаргу Тернопільського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області було задоволено.
Постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19 серпня 2017 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою ОСОБА_2 відмовлено у задоволенні позовних вимог.
5. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції, виходив з того, що пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, якою затверджено Порядок обчислення стажу державної служби, визначено, що стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ. Зокрема передбачено, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання. Такий стаж дає право на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років, надання додатково оплачуваної відпустки. Стаття 46 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ та Порядок обчислення стажу державної служби не застосовується при обчисленні стажу, який дає право на пенсію відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_2 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року та залишити в силі постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19 серпня 2017 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 5 січня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Тернопільського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії державного службовця.
Протокольним рішенням Тернопільського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 20 січня 2017 року № 2 ОСОБА_2 було відмовлено у призначенні пенсії мотивуючи рішення тим, що у позивача недостатньо стажу державної служби для призначення відповідного виду пенсії. Відповідач відмовився приймати до підрахунку стаж служби в органах внутрішніх справ на посаді слідчого та роботу на посаді старшого юрисконсульта управління виправно-трудових закладів управління внутрішніх справ виконкому Липецької обласної Ради народних депутатів, керуючись Законом "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, зазначивши, що такий стаж дає право на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки і не застосовується при обчисленні стажу, який дає право на пенсію згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.
8. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
В силу положень Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 у нього стаж державної служби складає понад 30 років. Що дає йому право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.
10. Відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року Тернопільським обʼєднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Відповідно до частин 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування.
12. Згідно із статтею 26 Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.