ПОСТАНОВА
Іменем України
10 квітня 2019 року
м. Київ
справа №185/597/17
провадження №К/9901/21708/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Анцупової Т.О., Стародуба О.П.,
розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_2
на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 01.03.2017 (суддя Зінченко А.С.)
та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.05.2017 (колегія у складі суддів Юрко І.В., Білак С.В., Чумака С.Ю.)
у справі №185/597/17
за позовом ОСОБА_2
до Павлоградського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області
про визнання дій протиправними та зобовʼязання вчинити певні дії.
I. РУХ СПРАВИ
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Павлоградського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні позивачу з 10.01.2017 пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування" з урахуванням ч. 2 ст. 40 щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 3 останні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком та зобовʼязати відповідача призначити позивачу пенсію за віком з 10.01.2017 відповідно до ст. 26 з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
2. Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 01.03.2017, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.05.2017, у задоволенні позову відмовлено.
3. У касаційній скарзі ОСОБА_2 із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове, яким позов задовольнити.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Тернівському відділі з питань призначення пенсій Павлоградського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, з 19.01.2001 отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
5. 10.01.2017 ОСОБА_2 звернувся до Павлоградського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до ст. 26, ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три попередніх роки, що передують зверненню з заявою про призначення пенсії за віком.
6. Рішенням комісії при Павлоградському обʼєднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо розгляду питань, повʼязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій від 10.01.2017 №8 ОСОБА_2 відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування", про що його повідомлено листом від 18.01.2017.
7. Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними, позивач звернувся до суду з позовом.
III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ.
8. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивачу вже призначена пенсія за віком, відтак його заява про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26, ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування" не може бути задоволена. При цьому зазначається, що вказаним Законом не передбачено повторного призначення пенсії за віком.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
9. Позивач у касаційній скарзі наголошує, що він отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах (зі зниженням пенсійного віку) відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення", відтак є всі підстави для переведення його на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування", оскільки він має право вибору пенсій.
10. При призначенні йому пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування" має застосовуватися середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення позивача за призначенням пенсії, як це передбачено ст. 40 Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування", оскільки зазначений вид пенсії йому призначається вперше.
11. Відповідач проти задоволення касаційної скарги заперечив та зазначив, що суди попередніх інстанцій не допустили порушень норм матеріального права.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
12. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст. 341 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне зазначити наступне.
13. Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років та 6 місяців на зазначених роботах.
14. З 01.01.2004 набрав чинності Закон України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування".
15. Відповідно до пункту 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.