ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2019 року
м. Київ
Справа № 910/10077/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Дробтової Т. Б. - головуючого, Пількова К. М., Чумака Ю. Я.,
секретар судового засідання - Підгірська Г. О.,
за участю представників:
позивача - Скаржинський М. В.,
відповідача - Ільчик М. О.,
третя особа - Скачко А. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Меридіан" ім. С. П. Корольова
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 15.01.2019 (судді: Чорногуз М. Г., Хрипун О. О., Сулім В. В.) і рішення Господарського суду міста Києва від 25.10.2018 (суддя Пінчук В. І.) у справі
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Меридіан" ім. С. П. Корольова
до Київської міської ради,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Управління освіти Соломʼянської районної в місті Києві державної адміністрації,
про визнання незаконним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст і підстави позовних вимог
1.1. У липні 2018 року Відкрите акціонерне товариство "Меридіан" ім. С. П. Корольова (далі - ВАТ "Меридіан" ім. С. П. Корольова) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради про визнання незаконним і скасування рішення Київської міської ради від 30.06.2016 № 453/453 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Управлінню освіти Соломʼянської районної в м. Києві державної адміністрації на бульварі Івана Лепсе, 81а у Соломʼянському районі міста Києва для будівництва дитячого дошкільного закладу" (далі - рішення № 453/453).
1.2. Позовні вимоги із посиланням на положення статей 16, 21 Цивільного кодексу України, статей 18, 19, 38, 39, 122, 123 Земельного кодексу України, статей 16, 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" обґрунтовано тим, що оскаржуване рішення Київською міською радою прийнято із порушенням вимог законодавства, якими врегульовано питання передачі земельної ділянки у постійне користування, основ містобудування та містобудівної діяльності.
Крім того, оскаржуваним рішенням, на переконання позивача, порушено його права. Так, згідно з рішенням виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 01.11.1982 № 1758 земельну ділянку (яка є предметом оскаржуваного рішення Київської міської ради) передано у постійне користування Виробничому обʼєднанню ім. С. П. Корольова для будівництва дитячого дошкільного закладу.
Загальними зборами засновників Виробничого обʼєднання ім. С. П. Корольова (протокол № 2) прийнято рішення про припинення діяльності обʼєднання і передано всі майнові та фінансові зобовʼязання правонаступнику - ВАТ "Меридіан" ім. С. П. Корольова.
Отже, згідно з оскаржуваним рішенням № 453/453 відповідачеві передано земельну ділянку, яка перебуває у постійному користуванні позивача.
1.3. Київська міська рада у відзиві просила відмовити у задоволенні позовних вимог, наголошуючи, що обовʼязковою умовою для надання правового захисту судом є наявність порушеного права, свобод абр інтересів особи на момент її звернення до суду, і таке порушення має бути реальним.
Водночас відповідач зазначив, що протокол загальних зборів засновників Виробничого обʼєднання ім. С. П. Корольова від 02.10.2000 № 2, на який послався позивач, не є належним і допустимим доказом на підтвердження правонаступництва права Виробничого обʼєднання ім. С. П. Корольова на постійне користування спірною земельною ділянкою.
Київська міська рада також зазначила, що надані позивачем протокол загальних зборів засновників Виробничого обʼєднання ім. С. П. Корольова від 02.10.2000 № 2 і витяг з акта приймання-передачі майнових прав і фінансових зобовʼязань від 02.11.2000, підписаний між Виробничим обʼєднанням ім. С. П. Корольова та ВАТ "Меридіан" ім. С. П. Корольова, не є рішенням (актом) органу державної виконавчої влади, на який згідно з пунктом 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 15.12.1992 № 8-92 покладено здійснення функцій з управління майном, що перебуває у загальнодержавній власності, а також не є цивільно-правовою угодою. Отже, позивач не довів належними і допустимими доказами перехід до нього від Виробничого обʼєднання ім. С. П. Корольова права постійного користування земельною ділянкою.
Київська міська рада наголосила, що не порушувала прав та інтересів позивача під час прийняття оскаржуваного рішення.
1.4. Згідно з ухвалою Господарського суду міста Києва до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, залучено Управління освіти Соломʼянської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Управління освіти).
1.5. У поясненнях по суті позовних вимог Управління освіти зазначило, що позивач не надав жодного документа на підтвердження реєстрації права на недобудову та права постійного користування земельною ділянкою за адресою: м. Київ, бул. Івана Лепсе, 81а. При цьому наголосило, що Київська міська рада діяла у межах визначених законодавством, з урахуванням громадських інтересів, що ставить в пріоритетом для яких є розвиток інфраструктури, невідʼємною складовою якої є навчальні заклади (дошкільні, загальноосвітні, позашкільні) для дітей міста.
2. Короткий зміст судових рішень у справі
2.1. Рішенням Господарського суду міста Києва від 25.10.2018, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 15.01.2019, у позові відмовлено з підстав недоведеності позовних вимог.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги
3.1. Не погоджуючись із судовими рішеннями, ВАТ "Меридіан" ім. С. П. Корольова у касаційній скарзі просить рішення Господарського суду міста Києва від 25.10.2018 і постанову Північного апеляційного господарського суду від 15.01.2019 скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі, обґрунтовуючи заявлені вимоги порушенням і неправильним застосуванням судами норм матеріального і процесуального права та залишенням поза увагою прийняття Київською міською радою оскаржуваного рішення із порушенням вимог чинного законодавства, яке регулює питання передачі земельної ділянки у постійне користування, основ містобудування та містобудівної діяльності.
Крім того, скаржник наголошує на порушенні його прав та інтересів як постійного землекористувача.
ВАТ "Меридіан" ім. С. П. Корольова зауважує, що складова права власності - право постійного користування земельною ділянкою - є майновим правом, а не майном, тому висновок судів про застосування Декрету Кабінету Міністрів України від 15.12.1992 № 8-92 є хибним.
3.2. Київська міська рада та Управління освіти не скористалися правом на подання відзиву на касаційну скаргу.
4. Розгляд касаційної скарги і позиція Верховного Суду
4.1. Згідно з протоколами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.03.2019 у звʼязку з відпусткою суддів Краснова Є. В., Кушніра І. В. визначено такий склад колегії суддів: Дроботова Т. Б. - головуючий, судді Чумак Ю. Я., Пільков К. М.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників учасників справи, дослідивши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
4.2. Суди попередніх інстанцій установили, що рішенням Київської міської ради від 30.06.2016 № 453/453 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки управлінню освіти Соломʼянської районної в м. Києві державної адміністрації на бульварі Івана Лепсе, 81а у Соломʼянському районі міста Києва для будівництва дитячого дошкільного закладу" надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Управлінню освіти у постійне користування для будівництва дитячого дошкільного закладу згідно з планом-схемою (додаток до рішення).
4.3. Предметом спору у справі, яка розглядається, є вимога ВАТ "Меридіан" ім. С. П. Корольова про визнання незаконним і скасування рішення Київської міської ради від 30.06.2016 № 453/453 з підстав порушення під час його прийняття положень чинного законодавства, основ містобудування, а також прав позивача як постійного користувача земельною ділянкою.
4.4. Як убачається з матеріалів справи та установлено судами, згідно з рішенням виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 01.11.1982 № 1758 Виробничому обʼєднанню ім. С. П. Корольова відведено земельну ділянку орієнтовною площею 0,8 га, розташовану у Соломʼянському районі м. Києва, за адресою: бульвар Лепсе, 81а для будівництва дитячого дошкілького закладу за рахунок частини земель міської забудови. За змістом зазначеного рішення забудовника зобовʼязано виконати умови архітектурно-планувального завдання та отримати дозвіл на початок будівництва (а. с. 37).
4.5. За змістом статті 3 Земельного кодексу Української РСР 1970 року (у редакції, чинній на час прийняття Київською міською радою народних депутатів рішення від 01.11.1982) відповідно до Конституції СРСР і Конституції Української РСР земля є державною власністю - спільним надбанням усього радянського народу. Земля є виключною власністю держави і надається тільки в користування. Дії, які в прямій або прихованій формі порушують право державної власності на землю, забороняються.
Згідно зі статтею 15 цього Кодексу земля надається в безстрокове або тимчасове користування. Безстроковим (постійним) визнається землекористування без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування землею може бути короткостроковим - до трьох років і довгостроковим - від трьох до десяти років. У разі виробничої необхідності ці строки можуть бути продовжені на період, що не перевищує відповідно строків короткострокового або довгострокового тимчасового користування. По окремих видах користування землею Радою Міністрів Української РСР може бути встановлений і триваліший строк довгострокового користування, але не більш як двадцять пʼять років.
Надання земельних ділянок у користування здійснюється в порядку відведення.
Відведення земельних ділянок провадиться на підставі постанови Ради Міністрів УРСР або рішення виконавчих комітетів обласної, районної, міської, селищної і сільської Рад народних депутатів в порядку, встановлюваному законодавством Союзу РСР і Української РСР.
У постановах або рішеннях про надання земельних ділянок вказується мета, для якої вони надаються, і основні умови користування землею (частини 1 - 3 статті 16 Земельного кодексу Української РСР 1970 року.
Статтями 20, 21 цього Кодексу передбачено, що відповідно до Основ земельного законодавства Союзу РСР і союзних республік право землекористування колгоспів, радгоспів та інших землекористувачів засвідчується державними актами на право користування землею. Форми актів встановлюються Радою Міністрів СРСР. Право короткострокового тимчасового користування землею засвідчується рішенням органу, який надав земельну ділянку в користування. Право довгострокового тимчасового користування землею засвідчується актами, форма яких встановлюється Радою Міністрів Української РСР. Видача державних актів на право користування землею, а також актів на право довгострокового тимчасового користування землею провадиться виконавчими комітетами районних (міських) Рад народних депутатів.
4.6. Зі змісту рішення виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 01.11.1982 № 1758 убачається, що Виробничому обʼєднанню ім. С.П. Корольова відведено земельну ділянку орієнтовною площею 0,8 га у місті Києві, бул. Лепсе, 81а для будівництва дитячого дошкілького закладу.
Проте у цьому рішенні виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів, як установили суди попередніх інстанцій, не зазначено про відведення Виробничому обʼєднанню ім. С. П. Корольова земельної ділянки у короткострокове тимчасове користування землею.
При цьому суди установили, що у матеріалах справи немає акта про право довгострокового тимчасового користування землею, оформленого і виданого Виробничому обʼєднанню ім. С. П. Корольова відповідно до вимог статей 20, 21 Земельного кодексу Української РСР 1970 року (у редакції, чинній на час прийняття виконавчим комітетом рішення від 01.11.1982 про відведення Виробничому обʼєднанню ім. С. П. Корольова земельної ділянки для будівництва дошкілького закладу).
4.7. Суди попередніх інстанцій також установили, що згідно з протоколом загальних зборів засновників Виробничого обʼєднання ім. С. П. Корольова від 02.10.2000 № 2 припинено діяльність створеного на рівноправних началах Виробничого обʼєднання ім. С.П. Корольова, майнові та фінансові зобовʼязання виробничого обʼєднання ім. С.П. Корольова за згодою засновників обʼєднання передано правонаступнику - ВАТ "Меридіан" ім. С.П. Корольова (а. с. 39-41).
02.11.2000 директором Виробничого обʼєднання ім. С. П. Корольова, головним бухгалтером обʼєднання та ВАТ "Меридіан" ім. С. П. Корольова підписано акт приймання - передачі майна і фінансових зобовʼязань, згідно з яким обʼєднання передає, а ВАТ "Меридіан" ім. С. П. Корольова приймає корпус незавершеного будівництва дитячого садка та земельну ділянку за адресою: місто Київ, бульвар Лепсе, 81а. Передача матеріальних цінностей здійснюється відповідно до протоколу загальних зборів засновників Виробничого обʼєднання ім. С. П. Корольова від 02.10.2000 № 2 та рішення виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 01.11.1982 № 1758 (том 1, а. с. 42).