ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2019 року
м. Київ
Справа № 908/3501/13-908/1541/14
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Жукова С.В. - головуючого, Білоуса В.В., Ткаченко Н.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Корпусенка А.О.
за участю: ліквідатора (Приватного підприємства "Граніт - Запоріжжя") - Чалаплюк С.В. (посв. №945 від 28.05.2013).
розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції з Господарським судом Запорізької області касаційну скаргу ліквідатора Приватного підприємства "Граніт - Запоріжжя" арбітражного керуючого Чалаплюка Сергія Вікторовича
на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 17.01.2019
(Головуючий суддя - Чередко А.Є.; судді - Коваль Л.А., Пархоменко Н.В.)
у справі за заявою Фізичної особи - підприємця Баник Арсенія Васильовича
до Приватного підприємства "Граніт - Запоріжжя"
про банкрутство, -
ВСТАНОВИВ:
1. У провадженні господарського суду Запорізької області перебуває справа №908/3501/13-908/1541/14 про банкрутство Приватного підприємства "Граніт-Запоріжжя" на стадії ліквідаційної процедури введеної постановою місцевого господарського суду від 03.02.2016.
2. Ліквідатором Приватного підприємства "Граніт-Запоріжжя" арбітражним керуючим Чалаплюком С.В. до суду подано звіт, ліквідаційний баланс банкрута, реєстр вимог кредиторів, документи на підтвердження проведення ліквідаційної процедури, а також звіт про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення і відшкодування витрат в ліквідаційній процедурі.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 01.10.2018 у справі №908/3501/13-908/1541/14 затверджено звіт ліквідатора у справі та ліквідаційний баланс банкрута, звіт ліквідатора про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат за підсумками ліквідаційної процедури.
Ліквідовано Банкрута Приватне підприємство Граніт-Запоріжжя, код в ЄДР 13608789.
Провадження у справі закрито.
Вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений законом строк або відхилені господарським судом, ухвалено вважати погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.
4. Ухвала місцевого господарського суду обґрунтована тим, що поданий на затвердження звіт, ліквідаційний баланс та матеріали, що стосуються здійснення ліквідаційної процедури відповідають вимогам статті 46 Закону України "Про відновлення платоспроможності або визнання його банкрутом" (Далі - Закон про банкрутство).
4.1. Відповідно до пункту 6 частини 1 про банкрутство господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство, якщо затверджено звіт ліквідатора в порядку, передбаченому статтею 46 цього Закону.
4.2. Таким чином, оскільки за результатами ліквідаційної процедури у банкрута не виявлено майна, за рахунок якого можливе погашення кредиторських вимог, підприємницька діяльність товариства припинена, що відображено у ліквідаційному балансі, господарський суд дійшов до висновку про ліквідацію юридичної особи-банкрута та закриття провадження у справі.
5. Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 17.01.2019 ухвалу Господарського суду Запорізької області від 01.10.2018 у справі №908/3501/13-908/1541/14 - скасовано.
Справу №908/3501/13-908/1541/14 передано для продовження розгляду у ліквідаційній процедурі до Господарського суду Запорізької області.
6. Постанова Центрального апеляційного господарського суду обґрунтована тим, що ліквідатором банкрута не було у повному обсягу дотримано вимог Закону під час здійснення заходів ліквідаційної процедури, наслідком чого стало порушення прав та охоронюваних законом інтересів учасників провадження у справі про банкрутство щодо задоволення кредиторських вимог, а місцевим господарським судом не було надано таким діям ліквідатора належної оцінки та передчасно прийнято рішення про ліквідацію банкрута.
Оскаржувана ухвала винесена місцевим господарським судом з неповним зʼясуванням обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків, викладених в ухвалі, обставинам справи та з порушенням норм процесуального права, що є підставою для її скасування та виходячи з особливостей процедури ліквідації у справі про банкрутство передачі справи для подальшого розгляду на стадію ліквідаційної процедури до суду першої інстанції.
Короткий зміст вимог касаційної скарги з узагальненими доводами особи, яка подала касаційну скаргу
7. Ліквідатором Приватного підприємства "Граніт-Запоріжжя" арбітражним керуючим Чалаплюком С.В. подано до Верховного Суду касаційну скаргу у якій останній просить скасувати постанову Центрального апеляційного господарського суду від 17.01.2019 та залишити в силі ухвалу господарського суду Запорізької області від 01.10.2018 у справі №908/3501/13-908/1541/14.
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
8. Підставою для скасування скаржник вважає невірне застосування та порушення норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. ст. 202, 236, 269 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 26, 33, 46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
8.1 Скаржник посилається на те, що апеляційний господарський суд без належних підстав вийшов за межі доводів апеляційної скарги;
8.2. крім того, посилається на те, що апеляційним господарським судом не надано належної оцінки доводам ліквідатора викладеним у відзиві та доданим до нього доказам та надано перевагу позиції та доводам скаржника;
8.3. зазначає, що всі члени комітету кредиторів Приватного підприємства "Граніт-Запоріжжя" були належним чином повідомлені про проведення зборів комітету кредиторів;
8.4. скаржник переконаний, що більшість з викладених доводів в апеляційній скарзі є субʼєктивним баченням кредитора ОСОБА_7 та не доведено належним чином.
Узагальнений виклад позиції інших учасників у справі
9. Головою комітету кредиторів та кредитором ОСОБА_7 подано відзиви на касаційну скаргу ліквідатора з проханням залишити оскаржувану постанову без змін, а касаційну скаргу без задоволення.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
10. Відповідно протоколу передачі судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) раніше визначеному складу суду від 08.02.2019 на розгляд Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Жукова С.В. - головуючого, Білоуса В.В., Ткаченко Н.Г., - передано касаційну скаргу ліквідатора Приватного підприємства "Граніт-Запоріжжя" арбітражного керуючого Чалаплюка С.В.
10.1. Ухвалою касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.02.2019 відкрито касаційне провадження у справі № 908/3501/13-908/1541/14 за касаційною скаргою ліквідатора Приватного підприємства "Граніт - Запоріжжя" арбітражного керуючого Чалаплюка Сергія Вікторовича на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 17.01.2019 у вказаній справі.
Призначено до розгляду касаційну скаргу ліквідатора Приватного підприємства "Граніт - Запоріжжя" арбітражного керуючого Чалаплюка Сергія Вікторовича на 27 березня 2019 року о 12 год. 00 хв. у відкритому судовому засіданні у приміщенні Касаційного господарського суду за адресою: м.Київ, вул. О.Копиленка, 6, в залі судових засідань № 330.
11. Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи та заперечення проти неї, перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з такого.
12. Відповідно ст. 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обовʼязковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
13. Відповідно до ч. 6 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України (Далі - ГПК України) господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
14. Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, ГПК України, іншими законодавчими актами України.
15. Статтею 9 вказаного Закону визначено, що справи про банкрутство розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими ГПК України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
16. У ст. 4 Закону про банкрутство, зокрема визначено, що відповідно до цього Закону щодо боржника застосовуються такі судові процедури банкрутства: розпорядження майном боржника; мирова угода; санація (відновлення платоспроможності) боржника; ліквідація банкрута
17. Ліквідація боржника - це припинення існування субʼєкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом.
18. Ліквідаційна процедура, як стадія провадження у справі про банкрутство, є однією з найбільш ймовірних та прогнозованих процедур, які застосовуються до неплатоспроможного боржника та є механізмом виведення з ринку нерентабельних та неперспективних підприємств.
19. Правильне завершення ліквідаційної процедури є основним завданням ліквідатора, який, з урахуванням покладених на нього Законом про банкрутство повноважень повинен наполегливо та добросовісно працювати упродовж всієї процедури ліквідації.
20. Звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс є підсумковими документами, які підтверджують належне проведення ліквідатором всіх необхідних заходів ліквідаційної процедури, вчинення адекватних дій щодо виявлення кредиторів та активів боржника, за результатами розгляду яких суд приймає ухвалу про ліквідацію боржника та закриття провадження у справі.
21. Отже, законодавцем передбачено певну сукупність дій, які необхідно вчинити в ході ліквідаційної процедури та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом з зазначеним звітом та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури, яке проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів).
22. Подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за результатом проведених дієвих заходів, які передбачені у ліквідаційній процедурі.
23. Законом не визначено вичерпний перелік таких заходів, які має вчинити ліквідатор для завершення ліквідаційної процедури, визначені тільки основні напрямки таких заходів, що дозволяють сформувати ліквідаційну масу та задовольнити, за умови виявлення майна (ліквідних активів), вимоги кредиторів, що логічно випливає із визначених Законом повноважень ліквідатора та надає останньому можливість відповідно до власного самостійного та незалежного розсуду вчиняти дії щодо виявлення та розшуку активів банкрута для формування ліквідаційної маси.
24. Разом з тим, обовʼязком ліквідатора є здійснення всієї повноти заходів, спрямованих на виявлення активів боржника, при цьому ні у кого не повинен виникати обґрунтований сумнів щодо їх належного здійснення - принцип безсумнівної повноти дій ліквідатора у ліквідаційній процедурі (постанова Верховного Суду від 14.02.2018 року у справі №927/1191/14).
25. Пунктом 1 ст. 46 Закону про банкрутство визначено, що після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються:
-відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси;
-відомості про реалізацію обʼєктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу;
-копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна;
-реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів;
-документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів;
-довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню;
-для акціонерних товариств - копія розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, засвідчена Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку;
-для емітентів цінних паперів - копія звіту про наслідки погашення цінних паперів, засвідчена Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
26. У наведеній нормі Законодавець визначив обовʼязковий перелік документів, без яких не може бути затверджений звіт ліквідатора господарським судом, який водночас не є вичерпним.
27. Крім документів безпосередньо визначених у ст. 46 Закону про банкрутство, для доведення правомірності та повноти своїх дій у ліквідаційній процедурі ліквідатором можуть бути додані до звіту та відображені у ньому інші відомості, які спрямовані на доведення господарському суду, комітету кредиторів та окремим кредиторам виконання, покладених на ліквідатора обовʼязків належним чином.
28. Розглядаючи справу у підсумковому засіданні від 01.10.2018 на стадії ліквідаційної процедури, суд першої інстанції надав оцінку поданому ліквідатором Чалаплюком С.В. звіту та ліквідаційному балансу Приватного підприємства "Граніт-Запоріжжя".
29. Зокрема, судом встановлено, що письмовий звіт та ліквідаційний баланс банкрута були схвалені рішенням комітету кредиторів про що свідчить протокол № 3 від 11.09.2018.
30. Між тим, судом першої інстанції встановлено, що як свідчить журнал реєстрації учасників від 11.09.2018, на засідання прибув кредитор ОСОБА_6 з кількістю голосів - 674, кредитори ФОП Баник А.С.- з 5.895 голосами та ОСОБА_7 з 144 голосами за засідання комітету кредиторів не прибули, про час, дату та місце проведення засідання комітету кредиторів були повідомлені вчасно та належним чином (докази надсилання повідомлень долучені до матеріалів справи).
31. Місцевий господарський суд констатував відсутність наведених кредиторів і у судовому засідання 01.10.2018, присутня ж у судовому засіданні представник Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області звіти ліквідатора підтримала та просила їх затвердити та ліквідувати банкрута.
32. Крім того, судом першої інстанції встановлено, що ліквідатором було проведено інвентаризацію, під час якої встановлено, що за банкрутом зареєстровано рухоме (транспортні засоби, обладнання та устаткування) та нерухоме (адміністративна будівля АДРЕСА_1, адміністративний корпус АДРЕСА_2) майно.