1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

01 квітня 2019 року

м. Київ


справа № 643/3049/16-ц

провадження № 61-39398св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Синельникова Є. В., Хопти С. Ф.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_4,

відповідач - ОСОБА_5,

третя особа - Харківська державна нотаріальна контора № 11,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4, подану його представником ОСОБА_6, на рішення Московського районного суду м. Харкова у складі судді Єрмак Н. В.

від 21 лютого 2018 року та постанову Апеляційного суду Харківської області у складі колегії суддів: Овсяннікової А. І., Коваленко І. П., Сащенка І. С. від 30 травня 2018 року,


ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог


У березні 2016 року ОСОБА_4 звернувся до суду із позовом до

ОСОБА_5, третя особа - Харківська державна нотаріальна контора

11, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позов мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер його батько ОСОБА_7, після смерті якого відкрилась спадщина на Ѕ частину однокімнатної квартири АДРЕСА_1 у

м. Харкові. Спадкоємцями першої черги після смерті батька є він та його мати ОСОБА_5

Посилаючись на те, що він пропустив передбачений законом шестимісячний строк для звернення із заявою про прийняття спадщини через поважні причини, повʼязані із домовленістю з відповідачем та проходження військової служби, просив визначити їй додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у два місяці.


Короткий зміст оскаржуваних судових рішень


Рішенням Московського районного суду м. Харкова від 21 лютого 2018 року, залишеним без змін постановою Апеляційного суду Харківської області

від 30 травня 2018 року, у задоволенні позову ОСОБА_4 відмовлено.


Судові рішення мотивовані тим, що позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що він, з незалежних від нього обставин, не мав можливості у передбачений законом строк звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи


У касаційній скарзі, поданій у червні 2018 року, ОСОБА_4 просить скасувати судові рішення із направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.


Касаційна скарга мотивована тим, що суди не звернули уваги на те, що доказами поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини є його домовленість із матірʼю про неподання такої заяви в обмін на належну їй квартиру, а також призов на військову службу. Крім того, суди порушили його право на доведення позову шляхом відмови у задоволенні клопотання про допит свідків.


Рух касаційної скарги в суді касаційної інстанції


Ухвалою Верховного Суду від 26 жовтня 2018 року відкрито касаційне провадження в указаній справі.


Фактичні обставини справи, встановлені судами


ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_7, після смерті якого відкрилась спадщина у вигляді квартири АДРЕСА_1 у

м. Харкові.

Спадкоємцями ОСОБА_7 є його син та дружина, сторони у справі:

ОСОБА_4 та ОСОБА_5


27 квітня 2015 року під час мобілізації ОСОБА_4 був призваний на військову службу, а з 14 березня по 13 вересня 2016 року проходив військову службу на контрактній основі.


Позиція Верховного Суду


Касаційна скарга задоволенню не підлягає.


За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).


Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).


Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.



................
Перейти до повного тексту