ПОСТАНОВА
Іменем України
04 квітня 2019 року
Київ
справа №826/20303/15
адміністративне провадження №К/9901/7608/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мороз Л.Л.,
суддів: Гімона М.М., Бучик А.Ю.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу №826/20303/15
за позовом ОСОБА_2 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Імексбанк", Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправними дій та зобовʼязання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 2 грудня 2015 року, ухвалену у складі головуючого судді Огурцова О.П., та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2016 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого судді Твердохліб В.А., суддів: Костюк Л.О., Троян Н.М.,
в с т а н о в и в :
У вересні 2015 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Імексбанк" (далі також - Відповідач 1), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі також - Відповідач 2), в якому, з урахуванням клопотання про уточнення позовних вимог, просила:
- визнати протиправними дії Уповноваженої особи щодо невключення її до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню за договором банківського вкладу від 13.11.2014 року №671-14, укладеним між нею та ПАТ "Імексбанк";
- зобовʼязати Уповноважену особу подати до Фонду додаткову інформацію щодо неї як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Імексбанк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- зобовʼязання Відповідача 2 включити її до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Імексбанк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- зобовʼязання Відповідача 2 провести виплату гарантованої суми відшкодування за договором банківського вкладу від 13.11.2014 №671-14.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що вона є вкладником в розумінні Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", відповідач протиправно не включив її до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, оскільки таке невключення суперечить вимогам закону та порушує її право, як вкладника, на отримання гарантованої суми вкладу.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 2 грудня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2016 року, в задоволенні позову відмовлено.
Як встановлено, 13 листопада 2014 року між ПАТ "Імексбанк" та ОСОБА_2 було укладено договір банківського вкладу у гривнях "Ексклюзивний" №671-14, за умовами якого банк приймає кошти вкладника в сумі 200 000,00 грн. на депозитний рахунок НОМЕР_2.
Згідно наявної в матеріалах справи банківської виписки, 13 листопада 2014 року ОСОБА_4 перерахував на поточний рахунок позивача кошти в розмірі 200000,00 грн., які позивачем були перераховані на депозитний рахунок в якості початкового внеску по договору банківського вкладу №671-14 від 13 листопада 2014 року.
У звʼязку із закінченням строку дії вказаного договору банківського вкладу 25 грудня 2014 року грошові кошти (з відсотками) з депозитного рахунку позивача були перераховані на його поточний рахунок. Станом на 20 січня 2015 року кінцеве сальдо НВ - 200 000 грн.
Постановою Правління Національного банку України "Про віднесення ПАТ "Імексбанк" до категорії проблемних" від 15 січня 2015 року № 16/БТ ПАТ "Імексбанк" віднесено до категорії проблемних та останньому встановлено обмеження в його діяльності, зокрема, не допускати проведення будь-яких операцій за чинними договорами, за результатами яких збільшується гарантована сума відшкодування за вкладами фізичних осіб Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.
В подальшому, на підставі постанови Правління Національного банку України "Про віднесення ПАТ "Імексбанк" до категорії неплатоспроможних" від 26 січня 2015 року № 50, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 26 січня 2015 року прийнято рішення "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Імексбанк" № 16, згідно з яким з 27 січня 2015 року розпочато процедуру виведення ПАТ "Імексбанк" з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації та призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Імексбанк" - ОСОБА_5. Тимчасову адміністрацію в ПАТ "Імексбанк" запроваджено строком на три місяці з 27 січня 2015 року по 26 квітня 2015 року включно.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 23 квітня 2015 року № 84 строк проведення тимчасової адміністрації в ПАТ "Імексбанк" та повноваження уповноваженої особи Фонду було продовжено до 26 травня 2015 року включно.
На підставі постанови Правління Національного банку України "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Імексбанк" від 21 травня 2015 року № 330, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 27 травня 2015 року прийнято рішення "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Імексбанк" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку" № 105, згідно з яким з 27 травня 2015 року розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Імексбанк" з відшкодуванням з боку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб, відповідно до Плану врегулювання; уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "Імексбанк" призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_5 строком на 1 рік з 27 травня 2015 року по 26 травня 2016 року включно.
Позивач звертався до відповідача-1 із заявою, в якій просив повідомити, у звʼязку з чим його не було включено до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування гарантованої суми вкладу за рахунок Фонду. У наданій відповіді на зазначену заяву Уповноваженою особою не були зазначені причини не включення позивача до повного переліку та не було надано жодної інформації щодо вкладу позивача.
Відповідно до рішення виконавчої дирекції Фонду "Про зміну уповноваженої особи Фонду на ліквідацію АТ "Імексбанк" та делегування повноважень ліквідатора банку" № 189 від 19 жовтня 2015 року було змінено уповноважену особу Фонду на ліквідацію ПАТ "Імексбанк". Згідно з даним рішенням, змінено уповноважену особу Фонду на ліквідацію та делеговано всі повноваження ліквідатора АТ "Імексбанк" ОСОБА_6 з 20 жовтня 2015 року.
Незгода позивача з невключенням його до переліку вкладників ПАТ "Імексбанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а також необхідність у звʼязку з цим в зобовʼязанні відповідачів вчинити певні дії, стали підставою для звернення позивача до суду.
Суди відмовляючи в задоволенні позовних вимог виходили з того, що банком були повернуті позивачу кошти з його депозитного рахунку на поточний, а тому у відповідача-1 були відсутні підстави для включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за договором банківського вкладу. Судами також було взято до уваги те, що в даному випадку власник великого рахунку мав намір отримати за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відшкодування в сумі понад 200 000,00 грн., замість отримання залишку коштів за рахунок реалізації майна банку, як кредитор четвертої черги, шляхом розміщення грошей на рахунку позивача від імені ОСОБА_4, тобто були штучно створені умови для незаконного отримання відшкодування за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, представник позивача подав касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення про задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування скарги посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права. Вказує, що право Уповноваженої особи Фонду на перевірку правочинів на предмет виявлення серед них нікчемних згідно Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" не є абсолютним, а кореспондується з обовʼязком встановити перед прийняттям рішення обставини, з якими цей Закон повʼязує нікчемність правочину. В свою чергу відповідачем не доведено належними та допустимими доказами, що на час укладення Банком з позивачем договору банківського вкладу (депозиту), останній діяв неправомірно чи протизаконно.
У поданих запереченнях ФГВФО просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення скарги з огляду на таке.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом № 4452-VI.
Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
За приписами частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на дату прийняття такого рішення незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000,00 грн.
Відповідно до частини четвертої статті 26 Закону Фонд не відшкодовує кошти: 1) передані банку в довірче управління; 2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень; 3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на предʼявника; 4) розміщені на вклад у банку особою, яка була членом спостережної (наглядової) ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії банку, якщо з дня її звільнення з посади до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; 5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, юридичний радник, субʼєкт оціночної діяльності, якщо ці послуги мали безпосередній вплив на виникнення ознак неплатоспроможності банку і якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; 6) розміщені на вклад власником істотної участі банку; 7) розміщені на вклад особою, яка на індивідуальній основі отримує від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або має інші фінансові привілеї від банку; 8) за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобовʼязання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобовʼязань; 9) за вкладами у філіях іноземних банків; 10) за вкладами у банківських металах.
Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий курʼєр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що держава гарантує фізичним особам, які на момент прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, мали у такому банку вклад (від 10 грн.), відшкодування суми коштів, розміщених на цьому вкладі, включаючи нараховані відсотки, за рахунок коштів ФГВФО у межах суми, встановленої адміністративною радою Фонду, яка не може бути меншою 200000 грн. Фактична виплата гарантованої суми відшкодування здійснюється ФГВФО відповідно до затверджених виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, сформованих на підставі переліку вкладників з визначенням суми відшкодування для кожного з них, що складаються уповноваженою особою Фонду.