ПОСТАНОВА
Іменем України
04 квітня 2019 року
Київ
справа №819/1553/17
адміністративне провадження №К/9901/408/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого Гриціва М.І.,
суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В., -
розглянув у порядку письмового провадження справу за касаційною скаргою Тернопільського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі - управління ПФУ, ПФУ відповідно) на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2017 року (суддя Подлісна І.М.) та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2017 року (судді Качмар В.Я., Гінда О.М., Ніколін В.В.) у справі № 819/1553/17 за позовом ОСОБА_1 до управління ПФУ, третя особа - управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області (далі - управління ДКСУ), про зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління ПФУ, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - управління ДКСУ, в якому просила зобовʼязати відповідача сформувати та подати до управління ДКСУ подання про повернення їй збору на обовʼязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 3820 грн.
Тернопільський окружний адміністративний суд постановою від 18 жовтня 2017 року позов задовольнив.
Львівський апеляційний адміністративний суд постановою від 28 листопада 2017 року рішення суду першої інстанції змінив в частині розподілу судових витрат, в решті залишив без змін.
Задовольняючи позов суди виходили з того, що відсутність механізму перевірки інформації про те, чи вперше особа придбала житло, не може бути підставою для відмови у поверненні помилково сплаченого збору на обовʼязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, оскільки порушує право позивачки на придбання житла вперше без сплати відповідних страхових внесків до ПФУ. Оскільки позивачка 08 серпня 2017 року вперше придбала нерухоме майно (квартиру) за договором купівлі-продажу, і при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатила збір на обовʼязкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1 % від його вартості на суму 3820 грн, то він підлягає поверненню позивачці, оскільки відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР "Про збір на обовʼязкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 400/97-ВР), вона не є платником зазначеного платежу.
Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач, покликаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове рішення - про відмову в задоволенні позову.
Указує на те, ПФУ не володіє інформацією стосовно права власності громадян на нерухоме майно та позбавлений можливості встановити придбання житла конкретною особою вперше. А надані позивачкою документи не можуть вважатися достатніми для обґрунтування його вимог, оскільки не підтверджують факт придбання житла в минулому, чи придбання житла вперше.
Верховний Суд переглянув судові рішення судів попередніх інстанцій у межах касаційної скарги, зʼясував повноту фактичних обставин, встановлених судами, правильність застосування норм матеріального та процесуального права і дійшов висновку про таке.
Під час розгляду суди попередніх інстанцій встановили таке.
08 серпня 2017 між позивачкою та публічним акціонерним товариством "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ріелті-Актив" було укладено договір купівлі-продажу квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 39,6 кв.м.
Договір був посвідчений приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Ломакіною Л.В.
При нотаріальному посвідченні указаного договору позивачка сплатила збір на обовʼязкове державне пенсійне страхування у розмірі 1 % вартості нерухомого майна, що становить 3820 грн відповідно до копії квитанції від 08 серпня 2017 № 0.0.822740260.
Зарахування до державного бюджету сплаченого ОСОБА_1 збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна у вищевказаній сумі підтверджується відповідною довідкою управління ДКСУ від 03 жовтня 2017 року № 2894.
31 серпня 2017 року позивачка звернулася із заявою до управління ПФУ з проханням сформувати та подати до управління ДКСУ подання про повернення їй сплачених коштів в розмірі 3820 грн, що становить 1% збору на обовʼязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі продажу нерухомого майна.
У відповіді від 12 вересня 2017 року № 15401/07 відповідач зазначив, що підстав для повернення вказаного збору немає. Також зазначив, що ПФУ не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно.
Не погоджуючись із такою відмовою пенсійного органу позивачка звернулася до суду із цим позовом.
Згідно з пунктом 9 статті 1 Закону № 400/97-ВР платниками збору на обовʼязкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обовʼязковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший обʼєкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Пунктом 8 частини першої статті 2 цього ж Закону встановлено, що обʼєктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Питання сплати збору на обовʼязкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом № 400/97-ВР врегульовано Порядком сплати збору на обовʼязкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740 (далі - Порядок № 1740).
Згідно з абзацом першим пункту 151 Порядку № 1740 збір на обовʼязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обовʼязковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Відповідно до пункту 153 Порядку № 1740 нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обовʼязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З аналізу наведених норм вбачається, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати збору на обовʼязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, однак, громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обовʼязкове державне пенсійне страхування.