1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду







Постанова

Іменем України


01 квітня 2019 року

м. Київ


справа № 715/2103/16-ц


провадження № 61-33983св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Курило В. П. (суддя-доповідач), Коротуна В. М.,

Червинської М. Є.,


учасники справи:

позивач - приватне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго",

відповідачі: ОСОБА_4, ОСОБА_5,

треті особи: Коровійська сільська рада Глибоцького району Чернівецької області, відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Глибоцької районної державної адміністрації Чернівецької області,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу приватного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" на рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 18 квітня 2017 року у складі судді Цуркана В. В. та ухвалу апеляційного суду Чернівецької області від 14 червня 2017 року у складі колегії суддів: Височанської Н. К., Литвинюк І. М., Перепелюк І. Б.,


ІСТОРІЯ СПРАВИ:


Короткий зміст позовних вимог:


У листопаді 2016 року приватне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" (далі - ПрАТ "ЕК "Чернівціобленерго") звернулось до суду з позовом до ОСОБА_4, ОСОБА_5, треті особи: Коровійська сільська рада, відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Глибоцької районної державної адміністрації про відновлення становища, яке існувало до порушення.


Позовна заява мотивована тим, що по території Коровійської сільської ради проходить ПЛ-110 кВ "Арсенал-Гравітон", яка побудована в 1971 році та введена в експлуатацію в 1972 році. ПЛ-110 кВ "Арсенал-Гравітон" є обʼєктом енергетики, право власності на який не підлягає державній реєстрації і належить позивачу та знаходиться на його балансі. Вздовж високовольтної лінії ПЛ-110 кВ "Арсенал-Гравітон" встановлено охоронну зону розміром 20 м вздовж лінії, в межах якої діють законодавчо встановлені обмеження, зокрема, будівництво житлових будинків, будинків громадського призначення; розміщення споруд іншого призначення на меншій відстані від елементів електричних мереж, ніж встановлено нормами.


ОСОБА_4 є власником будинку по АДРЕСА_1, а ОСОБА_5 є власником будинку по АДРЕСА_2.


Працівниками ПрАТ "ЕК "Чернівціобленерго" під час огляду лінії встановлено, що в межах охоронної зони, а саме безпосередньо під лінією між опорами

7-8 розташовані житлові будинки відповідачів, що є порушенням пунктів 8, 9 Правил охорони електричних мереж.


При цьому, відповідачі не зверталися до ПрАТ "ЕК "Чернівціобленерго" як власника високовольтної лінії щодо погодження будівлі.


ОСОБА_4 та ОСОБА_5 своїми діями, а саме: будівництвом житлових будинків між опорами № 7-8 ПЛ-110кВ "Арсенал-Гравітон", грубо порушили вимоги Земельного кодексу України (далі - ЗК України), Закону України "Про електроенергетику", Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних обʼєктів", Правил охорони електричних мереж", норм ДБН 360-92 в частині дотримання вимог щодо обмеження діяльності в межах охоронної зони ПЛ-110кВ "Арсенал- Гравітон".


ПрАТ "ЕК "Чернівціобленерго" просило відновити охоронну зону високовольтної повітряної електричної лінії ПЛ-110 кВ "Арсенал-Гравітон" шляхом знесення будинку ОСОБА_4, розташованого в АДРЕСА_1 та будинку

ОСОБА_5, розташованого в АДРЕСА_2.


Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій:


Рішенням Глибоцького районного суду чернівецької області від 18 квітня

2017 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.


Рішення суду мотивовано тим, що позивач не довів в суді, що дії відповідачів унеможливлюють нормальні умови експлуатації повітряної лінії та належного технічного обслуговування.


Ухвалою апеляційного суду Чернівецької області від 14 червня 2017 року апеляційну скаргу ПрАТ "ЕК "Чернівціобленерго" відхилено.


Рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 18 квітня

2017 року залишено без змін.


Відхиляючи апеляційну скаргу ПрАТ "ЕК "Чернівціобленерго", апеляційний суд погодився з висновком суду першої інстанції.


Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги:


04 липня 2017 року ПрАТ "ЕК "Чернівціобленерго" через засоби поштового зв?язку подало до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 18 квітня 2017 року та ухвалу апеляційного суду Чернівецької області від 14 червня 2017 року та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити, мотивуючи свої вимоги неправильним застосуванням судами норм матеріального та порушенням норм процесуального права.


Касаційна скарга обґрунтована тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи, а правове обґрунтування базується на неправильному застосуванні норм матеріального права. Позивач не оспорює право власності відповідачів на житлові будинки та земельні ділянки та не вимагає усунути перешкоди в користуванні майном (спір про право відсутній). Позивач звернувся до суду з позовними вимогами про відновлення становища, яке існувало до порушення, а підставою для звернення з такими вимогами стало порушення відповідачами правового режиму охоронної зони високовольтної лінії, зокрема будівництвом житлових будинків в межах охоронної зони лінії електропередач.


Доводи інших учасників справи:


01 вересня 2017 року представник ОСОБА_4, ОСОБА_5 -

ОСОБА_6 через засоби поштового звʼязку подав до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ заперечення, в якому просить касаційну скаргу ПрАТ "ЕК "Чернівціобленерго" відхилити, а рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області

від 18 квітня 2017 року та ухвалу апеляційного суду Чернівецької області

від 14 червня 2017 року залишити без змін.


Рух касаційної скарги:


Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 14 липня 2017 року відкрито касаційне провадження у даній справі та витребувано матеріали цивільної справи з Глибоцького районного суду Чернівецької області.


Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення"

ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Статтею 388 ЦПК України встановлено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

У червні 2018 року касаційну скаргу разом з матеріалами цивільної справи передано до Верховного Суду.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ У СКЛАДІ КОЛЕГІЇ СУДДІВ ДРУГОЇ СУДОВОЇ ПАЛАТИ КАСАЦІЙНОГО ЦИВІЛЬНОГО СУДУ:


Перевіривши доводи касаційної скарги, врахувавши аргументи, наведені у запереченні на касаційну скаргу, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з огляду на наступне.


Положеннями частини другої статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Вимогами частин першої та другої статті 400 ЦПК України визначено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.


................
Перейти до повного тексту