ПОСТАНОВА
Іменем України
02 квітня 2019 року
Київ
справа №565/871/17
адміністративне провадження №К/9901/37347/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Гімона М.М. (суддя-доповідач),
суддів: Мороз Л.Л., Кравчука В.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Володимирецького обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від 29 травня 2017 року (головуючий суддя - Мануляк Ю.В.) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2017 року (головуючий суддя - Бучик А.Ю., судді: Мацький Є.М., Шевчук С.М.) у адміністративній справі № 565/871/17 за позовом ОСОБА_1 до Володимирецького обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - Управління ПФУ) про перерахунок пенсії,
У С Т А Н О В И В:
У травні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, в якому просила зобовʼязати Управління ПФУ провести перерахунок пенсії за віком з урахуванням частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 29 березня 2017 року та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку.
Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 29 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2017 року, позов задоволено. Зобовʼязано Управління ПФУ провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 29 березня 2017 року, та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку пенсії.
Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Управління ПФУ подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального права просить їх скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в позові.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII внесено зміни до частини другої статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пункт 2 доповнено словами і цифрами "у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування". Позивач отримує пенсію за віком обчислену відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування" та має підвищення на 1 процент розміру пенсії відповідно до Закону, яким призначено пенсію позивачеві, а тому підстав для перерахунку та виплати пенсії на підставі Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме, із збільшенням пенсії на 1 відсоток заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 20 років, але не вище 75 відсотків, заробітку немає.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Суди встановили, що позивач отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування".
Рівненською обласною державною адміністрацією видано ОСОБА_1 посвідчення особи яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, серія НОМЕР_1.
З копії розпорядження № 119612 від 28 березня 2017 року встановлено, що ОСОБА_1 зараховано загальний стаж, який становить 30 (тридцять) років 11 (одинадцять) місяців 22 (двадцять два) дні.
Отже, ОСОБА_1, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 та має трудовий стаж понад 15 років, має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
29 березня 2017 року позивач звернулася до Управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом від 6 квітня 2017 року № 1001/П-448 відповідач повідомив позивача про відмову в перерахунку пенсії з тих підстав, що позивачу призначено пенсію за віком з 27 вересня 2009 року відповідно до норм Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування".
Суди попередніх інстанцій визнали такі дії відповідача протиправними, мотивуючи свої рішення тим, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Тобто, особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.