ПОСТАНОВА
Іменем України
03 квітня 2019 року
Київ
справа №826/573/18
адміністративне провадження №К/9901/64370/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів - Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
здійснивши попередній розгляд касаційної скарги Головного управління ДФС у Харківській області
на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.07.2018 (головуючий суддя - Маруліна Л.О.)
та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018 (колегія суддів: головуючий суддя - Шелест С.Б., судді - Кузтмишина О.М., Пилипенко О.Є.)
у справі №826/573/18
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Карпатигаз" як оператор спільної діяльності між Приватним акціонерним товариством "Украгзвидобування", ТОВ "Карпатигаз" та компанією Місен Ентерпрайзіс АБ за договором №3 про спільну діяльність без утворення юридичної особи від 10.06.2002
до Головного управління ДФС у Харківській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИВ:
У січні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Карпатигаз" як оператор спільної діяльності між Приватним акціонерним товариством "Украгзвидобування", ТОВ "Карпатигаз" та компанією Місен Ентерпрайзіс АБ за договором №3 про спільну діяльність без утворення юридичної особи від 10.06.2002 (далі - позивач, Товариство) звернулось в Окружний адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення.
В обґрунтування позовних вимог Товариство зазначило, що платіжне доручення від 30.05.2018 №1458 на суму 18 575 778 грн. 89 коп. вчасно сформоване позивачем, однак незважаючи на наявність коштів на рахунку Товариства, проведене банком лише 31.05.2016 року, з огляду на що, в силу п. 129.6 ст. 129 Податкового кодексу України (далі - ПК України) позивач звільняється від відповідальності за несвоєчасну сплату рентної плати за користування надрами для видобування природного газу в сумі 18 575 778 грн. 89 коп.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.07.2018, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018, позов задоволено:
- визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС у Харківській області від 20.10.2017 №000681112017;
- стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Карпатигаз" (04053, м. Київ, вул. Кудрявська, буд. 13-19, код ЄДРПОУ 337504782) судові витрати в сумі 27 863, 67 грн. (двадцять сім тисяч вісімсот шістдесят три грн. 67 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46, код ЄДРПОУ 39599198).
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивачем вчасно та у строки, встановлені чинним законодавством подано до банку на виконання платіжний документ №1458. Несвоєчасне перерахування податку до бюджету відбулось з вини банку, з огляду на що, до Товариства не можуть бути застосовані штрафні санкції за несвоєчасну сплату податку.
Не погодившись з зазначеними судовими рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування вимог касаційної скарги зазначає, що позивачем не надано суду належних доказів того, що платіжний документ №1458 поданий до банку саме 30.05.2016, з огляду на що, контролюючий орган вважає безпідставними висновки суддів попередніх інстанцій про те, що порушення встановлених законом строків перерахування податку до бюджету відбулось не з вини Товариства.
Товариство подало відзив на касаційну скаргу, в якому зазначає про законність і обґрунтованість рішень судів попередніх інстанцій, а доводи, викладені в касаційній скарзі вважає необґрунтованими.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ГУ ДФС у Харківській області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати рентної плати за користування надрами для видобування природного газу платником податку - Договір про спільну діяльність від 10.06.2002 № 3 - уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Карпатигаз" 30162340 (п.н. 337504782), за результатами якої складено акт від 29.09.2017 №13916/20-40-12-07-19 "Про результати камеральної перевірки з питання дотримання сплати податкових зобовʼязань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу за квітень 2016 року".
Перевіркою встановлено порушення Товариством строку сплати самостійно визначеного податкового зобовʼязання по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу за квітень 2016 року в сумі 18 575 778, 89 грн., передбаченого пунктом 57.1статті 57, пунктом 257.5 статті 257 Податкового кодексу України, а саме по строку сплати до 30.05.2016 фактично сплачено 31.05.2016 (платіжне доручення №1461, тобто з затримкою сплати на 1 календарний день).
На підставі акту, ГУ ДФС у Харківській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.10.2017 №000688111207, яким за порушення на 1 календарний день строку сплати грошового зобовʼязання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу, визначеного пунктом 57.1 статті 57 та пунктом 257.5 статті 257 Податкового кодексу України, на підставі статті 126 Податкового кодексу України до позивача застосовано штраф у розмірі 10 % за платежем рентна плата за користування надрами для видобування природного газу в сумі 1 857 577, 89 грн.
Таким чином, контролюючий орган дійшов висновку про порушення позивачем граничних строків сплати податкових зобовʼязань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу.
Надаючи правову оцінку вищевикладеним обставинам справи, на думку колегії суддів, рішення судів попередніх інстанцій є законним і обґрунтованим виходячи з наступного.
Згідно із ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовʼязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субʼєкта владних повноважень обовʼязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України) в редакції, що була чинною на момент їх виникнення.
Пп. 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України встановлено, що платник податків зобовʼязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обовʼязку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно (п. 31.1 ст. 31 ПК України).
У відповідності до п. 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обовʼязку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобовʼязань у встановлений податковим законодавством строк.
Статтею 126 ПК України встановлено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобовʼязання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовʼязання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовʼязання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно із пп. 252.1.1 п. 252.1 статті 252 ПК України платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є субʼєкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування обʼєктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах обʼєктах (ділянках) надр.