1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

28 березня 2019 року

м. Київ


справа № 319/269/17

провадження № 61-28374св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Синельникова Є. В., Хопти С. Ф.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_4,

відповідач - Міністерство оборони України,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Апеляційного суду Запорізької області у складі колегії суддів:

Кочеткової І. В., Маловічко С. В., Гончар М. С., від 06 липня 2017 року,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог


У березні 2017 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України про відшкодування моральної шкоди.

Позовну заяву мотивовано тим, що у період з 13 листопада 1986 року по

16 травня 1988 року він проходив військову службу в Демократичній Республіці Афганістан. Під час проходження служби отримав вогнепальне осколкове поранення обох ніг, контузію головного мозку, що у подальшому призвело до розвитку численних захворювань, у звʼязку із чим йому у

2016 році було встановлено ІІІ групу інвалідності. Вважає, що у звʼязку з отриманими захворюваннями та інвалідністю йому завдана моральна шкода, яку він оцінює у розмірі 50 000 грн, та яку просив стягнути з відповідача.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Рішенням Куйбишевського районного суду Запорізької області у складі судді

Валігурського Г. Ю. від 04 квітня 2017 року позов ОСОБА_4 задоволено частково. Стягнуто з Міністерства оборони України на користь

ОСОБА_4 20 000 грн на відшкодування моральної шкоди. В іншій частині позову відмовлено. Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивачу встановлена друга група інвалідності, що є наслідком поранень і захворювань, які він отримав під час проходження військової служби в Демократичній Республіці Афганістан, тому, відповідно до статті 17 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", статті 23 ЦК України, позивач має право на відшкодування моральної шкоди, яку повинно відшкодувати Міністерство оборони України.

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції


Рішенням Апеляційного суду Запорізької області від 06 липня 2017 року апеляційну скаргу Міністерства оборони України задоволено. Рішення Куйбишевського районного суду Запорізької області від 04 квітня 2017 року скасовано і ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_4

Рішення суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що позивач не надав доказів протиправних винних дій відповідача у завданні йому моральної шкоди та причинно-наслідкового звʼязку між такими діями та шкодою.


Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи


У касаційній скарзі, поданій у липні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, ОСОБА_4 просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції із залишенням в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.

Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції безпідставно відмовив йому у позові, оскільки він має право на відшкодування моральної шкоди у звʼязку із ушкодженням здоровʼя, отриманим під час проходження військової служби на території Демократичної Республіки Афганістан.


Рух касаційної скарги в суді касаційної інстанції


Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 14 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження в указаній справі.


Відповідно до пункту 4 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України у редакції Закону України № 2147-VIII від 3 жовтня 2017 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.


Відповідно до статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.


Справа передана до Верховного Суду.


Фактичні обставини справи, встановлені судами


ОСОБА_4 проходив військову службу на території Демократичної Республіки Афганістан у період з 12 травня 1986 року по 16 травня 1988 року в період бойових дій.


Із копій медичних документів вбачається, що в період проходження військової служби позивач отримав поранення, які призвели до стійкої втрати працездатності, внаслідок чого з приводу хронічних захворювань він систематично проходить курси лікування в різних медичних закладах.


За результатами огляду за висновками медико-соціальної експертної комісії від 12 квітня 2016 року ОСОБА_4 встановлено безстроково ІІІ групу інвалідності через захворювання, повʼязані з виконанням обовʼязків військовослужбовців при перебуванні в країнах, де велися бойові дії

(а. с. 19).


Позиція Верховного Суду


Касаційна скарга задоволенню не підлягає.


Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Згідно зі статтею 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.


Відповідно до частин першої та другої статті 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.


................
Перейти до повного тексту