1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


21 березня 2019 року

м. Київ

справа № 727/5418/17

провадження № 61-4388св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Фаловської І. М. (суддя-доповідач), Висоцької В. С., Пророка В. В.,

учасники справи:

позивач - Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві,

відповідач - ОСОБА_4,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві на рішення Шевченківського районного суду міста Чернівці від 27 жовтня 2017 року у складі судді Яреми Л. В. та ухвалу Апеляційного суду Чернівецької області від 07 грудня 2017 року у складі колегії суддів: Височанської Н. К., Перепелюк І. Б., Яремко В. В.,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2017 року Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві (далі - ГУ ДКСУ у м. Києві) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_4 про захист ділової репутації.

Позовна заява мотивована тим, що 15 лютого 2017 року ОСОБА_4 звернулася зі скаргою до Комітету боротьби з корупцією і організованою злочинністю Верховної Ради України на бездіяльність працівників ГУ ДКСУ у м. Києві про тривале невиконання ГУ ДКСУ у м. Києві платіжного доручення в рамках виконавчого провадження та просила: провести службове розслідування за фактом бездіяльності та неперерахування цих коштів в рамках виконавчого провадження відповідальною особою ГУ ДКСУ у м. Києві та звільнити із займаної посади; начальнику ГУ ДКСУ у м. Києві Грицун Т. Г. за відсутність дієвого контролю за підлеглими - оголосити догану; поновити порушені права ОСОБА_4. та зобовʼязати відповідальних осіб ГУ ДКСУ у м. Києві невідкладно перерахувати кошти.

Позивач зазначає, що усі перелічені факти не відповідають дійсності та принижують ділову репутацію ГУ ДКСУ у м. Києві, оскільки працівниками виконавчої служби були невірно вказані реквізити в платіжних дорученнях коду отримувача, у звʼязку з цим виникла затримка з перерахування відповідних коштів на користь ОСОБА_4

Отже, відповідач поширила інформацію, яка не відповідає дійсності, чим принизила ділову репутацію ГУ ДКСУ у м. Києві та викликала підозру щодо неналежного виконання обовʼязків посадовими особами ГУ ДКСУ у м. Києві.

На підставі вищевикладеного, з урахуванням збільшених позовних вимог, ГУ ДКСУ у м. Києві просило зобовʼязати ОСОБА_4 звернутися до Комітету боротьби з корупцією і організованою злочинністю Верховної Ради України з спростуванням відомостей зазначених в скарзі від 15 лютого 2017 року щодо злочинної бездіяльності працівників ГУ ДКСУ у м. Києві, звернутися до Державної Казначейської служби України з спростуванням відомостей зазначених в скарзі від 15 лютого 2017 року щодо злочинної бездіяльності працівників ГУ ДКСУ у м. Києві.

Рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівці від 27 жовтня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що відповідач своєю скаргою до Комітету боротьби з корупцією і організованою злочинністю реалізувала своє право на звернення, відповідно до Закону України "Про звернення громадян" та просила за наведеними фактами провести службове розслідування, за наслідками якого притягнути осіб до дисциплінарної відповідальності та негайно поновити її порушені права, тому викладені відомості та пропозиції у скарзі не можна вважати поширенням відомостей, які порочать ділову репутацію ГУ ДКСУ у м. Києві.

Ухвалою Апеляційного суду Чернівецької області від 07 грудня 2017 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Ухвала апеляційного суду мотивована тим, що метою звернення до органів державної влади було не розповсюдження недостовірної інформації щодо позивача, а реалізація свого конституційного права, визначеного статтею 40 Конституції України, а тому, навіть якщо у подальшому ці факти не знайшли свого підтвердження, вказана обставина сама по собі не може бути підставою для задоволення позову.


У касаційній скарзі, поданій у січні 2018 року до Верховного Суду, ГУ ДКСУ у м. Києві, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати ухвалені в справі судові рішення та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов.


Касаційна скарга мотивована тим, що судами попередніх інстанцій, враховано лише інформацію, викладену в листі Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві від 12 січня 2017 року, яка є недостовірною та залишено поза увагою обставини щодо дій УДКСУ у Шевченківському районі м. Києва по виконанню платіжних доручень Шевченківського РВ ДВС м. Києва.


У відзиві на касаційну скаргу ОСОБА_4 зазначає, що реалізація громадянином свого права на звернення жодним чином не підриває довіру до діяльності ГУ ДКСУ у м. Києві. Вищезазначена оспорювана позивачем інформація не може вважатися недостовірною або відомостями, які порочать честь, гідність та ділову репутацію позивача, оскільки викладена у скарзі з метою її перевірити відповідно до встановленого порядку.


У частині третій статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно із частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


................
Перейти до повного тексту