Постанова
Іменем України
21 березня 2019 року
м. Київ
справа № 757/10748/18-к
провадження № 51-6851км18
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Марчука О. П.,
суддів Могильного О. П., Наставного В. В.,
за участю:
секретаря судового засідання Тімчинської І.О.,
прокурора Міщенко Т.М.,
розглянув у судовому засіданні касаційну скаргу представника
ТОВ "Укрпетролпостач" - адвоката Бойченка О.В. на ухвалу Апеляційного суду
м. Києва від 14 березня 2018 року.
Зміст оскарженого судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанції обставини
Ухвалою слідчого судді Печерського району суду м. Києва від 27 лютого 2018 року задоволено клопотання прокурора відділу прокуратури м. Києва Сибірякова О.О. про призначення позапланової документальної перевіркита надано дозвіл на проведення у кримінальному провадженні
№ 42017100000000476 документальної виїзної позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності ТОВ "Укрпетролпостач" з питань дотримання вимог податкового та митного законодавства за період
2014-2017 роки.
Ухвалою судді Апеляційного суду м. Києва від 14 березня 2018 року, відповідно до вимог ч. 4 ст. 399 КПК України, відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою представника ТОВ "Укрпетролпостач" - адвоката Бойченка О.В. на вказану ухвалу слідчого судді.
Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі представник ТОВ "Укрпетролпостач", посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, просить ухвалу судді апеляційного суду скасувати і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Вважає, що суд апеляційної інстанції безпідставно відмовив у відкритті апеляційного провадження за його апеляційною скаргою на ухвалу слідчого судді про проведення документальної виїзної позапланової перевірки
ТОВ "Укрпетролпостач", посилаючись на те, що дана ухвала оскарженню не підлягає.
Також зазначає, що за відсутності норми, яка передбачає можливість оскарження стороною кримінального провадження вказаної ухвали слідчого судді в апеляційному порядку, судом повинні застосовуватися положення Конституції України, загальні засади КПК України, Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, а тому відмовивши у відкритті провадження, апеляційним судом було обмежено його право на доступ до правосуддя.
Позиції інших учасників судового провадження
Від учасників судового провадження заперечення на касаційну скаргу
не подавались.
У судовому засіданні прокурор виступив проти задоволення касаційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, думку прокурора, перевіривши матеріали провадження, обговоривши викладені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Мотиви Суду
Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального
й процесуального права при ухваленні судових рішень у тій частині, в якій їх було оскаржено.
Відповідно до ч. 1 ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судового рішення судом касаційної інстанції є, зокрема, істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.
Згідно з ч. 1 ст. 412 КПК України істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог КПК України, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
При перевірці матеріалів провадження касаційним судом установлено, що доводи представника ТОВ "Укрпетролпостач" про істотне порушення вимог кримінального процесуального закону судом апеляційної інстанції є обґрунтованими.
Згідно зі ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Ці вимоги стосуються й ухвал, постановлених слідчими суддями, як одного з видів судового рішення.
Однією з основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення (пункт 8 частини третьої статті 129 Конституції України, ст. 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 року № 1402-VIII).
Наведені правові норми мають своє відображення у пунктах 1, 2 та 17 статті 7 КПК України, де зазначено, що зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться: верховенство права, законність, забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності.
Законність і обґрунтованість рішень слідчого судді, прийнятих на досудовому розслідуванні, може бути забезпечена можливістю їх оскарження в апеляційному порядку. Тому передбачене Главою 26 КПК України право на оскарження ухвал слідчого судді під час досудового розслідування є важливою гарантією забезпечення захисту прав і законних інтересів учасників кримінального провадження і процесуальним інструментом виправлення судової помилки на цьому етапі кримінального провадження та відповідає його завданням, передбаченим ст. 2 КПК України.
Перелік ухвал слідчого судді, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування в апеляційному порядку, викладено в частинах першій та другій статті 309 КПК України. Це ухвали, які стосуються обмеження свободи та особистої недоторканності, арешту майна, тимчасового доступу до певних речей і документів, відсторонення від посади, а також ухвали про відмову у здійсненні спеціального досудового розслідування, про відмову в задоволенні скарги на постанову про закриття кримінального провадження, повернення скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, прокурора або відмову у відкритті провадження у ній.