ПОСТАНОВА
Іменем України
26 березня 2019 року
м. Київ
справа №569/13604/16-а
адміністративне провадження №К/9901/33608/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мороз Л.Л.,
суддів: Гімона М.М., Бучик А.Ю.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу № 569/13604/16-а
за позовом ОСОБА_2 до Рівненського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - Рівненське ОУ ПФУ) про визнання дій незаконними, скасування рішень та зобовʼязання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Рівненського ОУ ПФУ
на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 07 березня 2017 року, ухвалену у складі головуючого судді Кучиної Н.Г. та
ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Моніча Б.С., суддів Котік Т.С., Охрімчук І.Г., -
ВСТАНОВИВ:
24 жовтня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням змінених позовних вимог, просив:
- визнати незаконними дії відповідача щодо припинення з 01 липня 2016 року виплати пенсії, призначеної з 02 жовтня 2006 року за вислугою років довічно та виведення переплати пенсії в сумі 578 782 грн 22 коп. за період з 24 грудня 2011 року по 30 червня 2016 року;
- скасувати розпорядження, без номера, про припинення йому виплати пенсії від 01 липня 2016 року;
- скасувати розпорядження, без номера, про припинення виплати йому пенсії від 01 серпня 2016 року;
- скасувати розпорядження від 13 вересня 2016 року № 802851 про припинення виплати йому пенсії;
- скасувати розпорядження, без номера та вказаної дати про виведення переплати пенсії;
- відновити виплату пенсії за вислугою років з 01 липня 2016 року та стягнути 100 000 моральної шкоди.
Позов ОСОБА_2 обґрунтовує тим, що право на пенсійне забезпечення за вислугою років ним використано ще 02 жовтня 2006 року, оскільки саме з цього часу йому призначено даний вид пенсії довічно, а тому звільнення його з роботи в порядку дисциплінарного стягнення з позбавленням класного чину, не позбавляє його права на вже призначену пенсію. Також, позивач вказує на те, що він не був звільнений з роботи у звʼязку із засудженням за умисний злочин, вчинений з використанням свого посадового становища, або вчиненням корупційного діяння, що свідчить про протиправність дій та рішень відповідача.
Рівненський міський суд Рівненської області постановою від 07 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року, частково задовольнив позовні вимоги:
- визнав протиправними дії ОУ ПФУ щодо припинення з 01 липня 2016 року виплати пенсії, призначеної з 02 жовтня 2006 року за вислугою років довічно та виведення переплати пенсії в сумі 578 782 грн 22 коп. за період з 24 грудня 2011 року по 30 червня 2016 року;
- скасував розпорядження, без номера, про припинення виплати пенсії ОСОБА_2 від 01 липня 2016 року;
- скасував розпорядження, без номера, про припинення виплати пенсії ОСОБА_2 від 01 серпня 2016 року;
- скасував розпорядження від 13 вересня 2016 року № 802851 про припинення виплати пенсії ОСОБА_2;
- скасував розпорядження, без номера та вказаної дати про виведення переплати пенсії ОСОБА_2
- зобовʼязав Рівненське ОУ ПФУ відновити виплату пенсії ОСОБА_2 за вислугою років з 01 липня 2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовив.
Ухвалюючи таке рішення суд першої інстанції, з висновком якого погодився й апеляційний суд, керувався тим, що стаття 50-1 Закону України від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ "Про прокуратуру (далі - Закон № 1789-XII; Закон про прокуратуру 1991 року), на яку посилається відповідач, містить два різні випадки позбавлення пенсійного забезпечення працівників прокуратури, а саме:
- право на пенсійне забезпечення за вислугою років втрачають особи, звільнені з роботи в порядку дисциплінарного стягнення з позбавленням класного чину або позбавлені класного чину за вироком суду;
- право на одержання пенсії, передбаченої цією статтею, позбавляються особи, звільнені з роботи у звʼязку із засудженням за умисний злочин, вчинений з використанням свого посадового становища, або вчиненням корупційного діяння.
На думку судів попередніх інстанцій, у першому випадку законодавець передбачає втрату права на пенсійне забезпечення за вислугою років для осіб, які ще його не набули, а в другому випадку - втрачається право на одержання вже призначеної пенсії за вислугою років.
12 червня 2017 року Рівненське ОУ ПФУ звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 07 березня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року, ухвалити нове рішення - про відмову в задоволенні позовних вимог.
Касаційна скарга мотивована, зокрема, тим, що позивач втратив право на отримання пенсії за вислугу років, як прокурорський працівник, оскільки його було звільнено з органів прокуратури за вчинення проступку, який порочить працівника прокуратури з позбавленням його класного чину. А оскільки позивачу було відоме про його звільнення, та у з звʼязку із неповідомленням про вказану обставину пенсійний орган, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок вказаних зловживань з боку позивача підлягають поверненню.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 16 червня 2017 року відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи.
11 липня 2017 року до суду касаційної інстанції надійшли заперечення позивача на вказану касаційну скаргу, в яких представник ОСОБА_2 просить залишити касаційну скаргу відповідача без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено в новій редакції.
Пунктом 4 частини першої розділу VII Перехідних положень КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (частини третя статті 3 КАС України).
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду ухвалою від 12 лютого 2019 року призначив вказану справу до розгляду в судовому засіданні на 05 березня 2019 року. У звʼязку із неприбуттям у судове засідання учасників справи, розгляд справи було перенесено на 26 березня 2019 року, про що позивачу та відповідачу у цій справі було надіслано повістку-повідомлення.
Пунктом 2 частини другої статті 345 КАС України встановлено, що суд касаційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
У звʼязку із неприбуттям жодного з учасників справи у судове засідання, Верховний Суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження за наявним у справі матеріалами та заслухавши доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, та, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про часткове задоволення касаційної скарги з огляду на таке.
У справі, яка розглядається, суди встановили, що 02 жовтня 2006 року відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії) ОСОБА_2 було призначено пенсію за вислугу років довічно, виходячи з розрахунку 90 відсотків від розміру середньомісячної заробітної плати посади першого заступника прокурора Рівненської області.
З часу призначення пенсії ОСОБА_2 продовжував працювати в органах прокуратури.
Наказом від 23 травня 2011 року № 2086к про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_2 за вчинення проступку, який порочить працівника прокуратури прокурора Ківерцівського району Волинської області звільнено з займаної посади з позбавленням його класного чину ( а.с. 11).
14 грудня 2011 року відносно нього заступником Генерального прокурора України було порушено кримінальну справу за частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України.
На даний час вказана кримінальна справа розглядається в Рівненському міському суді.
16 червня 2016 року в звʼязку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури ОСОБА_2 звернувся до Рівненського міського суду з адміністративним позовом про визнання незаконними дій Рівненського ОУ ПФУ щодо відмови у проведенні йому з грудня 2015 року перерахунку пенсії відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (в редакції чинній на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від середньої заробітної плати без обмеження її максимального розміру, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 від 09.12.2015 року.
Під час судового розгляду даної справи ОСОБА_2 стало відомо, що Рівненським ОУ ПФУ йому було припинено виплату пенсії.
15 серпня 2016 р. ОСОБА_2 звернувся з письмовим зверненням про причини припинення виплати пенсії до відповідача .
Листом від 23 вересня 2016 року №818/10 Рівненське ОУ ПФУ повідомило ОСОБА_2, що йому припинено виплату пенсії на підставі статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, мотивуючи це тим, що його згідно із записами трудової книжки з 23 грудня 2011 року звільнено з посади прокурора Ківерцівського району Волинської області в порядку дисциплінарного стягнення з позбавленням класного чину. У звʼязку з цим, із зазначеної дати останній втратив право на пенсійне забезпечення за вислугою років, а тому виплату пенсії за вислугою років йому припинено з 01 липня 2016 року.( а.с. 6).
З розпорядження без номера та дати вбачається, що ОСОБА_2 з 24 грудня 2011 по 30 червня 2016 року виведено переплату пенсії в сумі 578 782 грн 22 коп, що підлягає відшкодуванню на рахунок Пенсійного фонду України.( а.с. 7, 53)
З розпорядження без номера від 01 липня 2016 року вбачається, що ОСОБА_2 припинено пенсію до зʼясування ( а.с. 9)
З розпорядження без номера від 01 серпня 2016 року вбачається, що ОСОБА_2 припинено пенсію до зʼясування ( а.с. 10)
З розпорядження від 13 вересня 2016 року № 802851 вбачається, що ОСОБА_2 припинена виплата пенсії за вислугою років (а.с.57).
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовʼязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В Україні правове регулювання відносин пенсійного забезпечення здійснюється на підставі Конституції України, відповідно до якої виключно законами України визначаються форми і види пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).
Умови та порядок призначення, перерахунок і виплата пенсій встановлюються Законом України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення", Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування" та іншими законами України.
Право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.
Згідно зі статтею 46 Конституції України це право гарантується загальнообовʼязковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Зміст права громадян на пенсійне забезпечення полягає в їх матеріальному забезпеченні шляхом надання різноманітних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру, у разі досягнення особою передбаченого законом віку чи визнання її інвалідом або отримання членами її сімʼї цих виплат у визначених законом випадках.
Відповідно до статті 4 Закону № 1058-ІV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообовʼязкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обовʼязковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.