ПОСТАНОВА
Іменем України
26 березня 2019 року
Київ
справа №826/888/15
адміністративне провадження №К/9901/3432/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2015 у складі колегії суддів Глущенка Я.Б., Пилипенка О.Є., Романчука О.М. у справі №826/888/15 за позовом ОСОБА_2 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "УФС" Гончарова Сергія Івановича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб третя особа про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (надалі по тексту - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Гончарова С.І. (надалі по тексту - Уповноважена особа) щодо не включення ОСОБА_2 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український фінансовий світ", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
зобов'язати Уповноважену особу включити ОСОБА_2 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український фінансовий світ", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (надалі по тексту - Фонд) включити ОСОБА_2 до Загального реєстру вкладників Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український фінансовий світ", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 березня 2015 року визнано протиправною бездіяльність Уповноваженої особи щодо не включення ОСОБА_2 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український фінансовий світ", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Зобов'язано Уповноважену особу включити ОСОБА_2 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український фінансовий світ", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
В іншій частині відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2015 року постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 березня 2015 року скасовано. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовити.
Не погодившись з рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_2 подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 березня 2015 року.
В обґрунтування касаційної скарги позивач вказав, що він є вкладником, а не кредитором банку, не укладав договорів з банком про здійснення платежу чи передачі майна. Позивач, як вкладник, не має жодних переваг по відношенню до інших вкладників чи кредиторів банку, ані підвищених процентних ставок, ані інших пільгових умов по відношенню до третіх осіб - вкладників. наголосив, що доводи уповноваженої особи щодо переваги у формі отримання гарантованої суми коштів є необґрунтовані, оскільки суперечать змісту закону та не передбачені договором банківського вкладу.
В запереченні на касаційну скаргу Фонд просить залишити її без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2015 - без змін.
Касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
У ході розгляду справи судами встановлено, що між позивачем, як вкладником, та Банком укладено договір банківського вкладу (депозиту) «Вигідний альянс» від 01 липня 2014 року №43404, за яким банк приймає від вкладника на вкладний (депозитний) рахунок грошові кошти в сумі 16 500,00 доларів США у тимчасове строкове користування на строк до 01 жовтня 2014 року та зобов'язується сплачувати проценти за його користування.
Пунктом 1.3 цього договору передбачено, що датою внесення грошових коштів вкладником є дата надходження грошових коштів на вкладний (депозитний) рахунок банку.
Квитанцією №TR.57704.14985.208 від 01 липня 2014 року, копія якої наявна в матеріалах справи, підтверджується зарахування на рахунок банку грошових коштів у розмірі 16 500,00 доларів США.
Підпунктами 2.1.2, 2.1.3 пункту 2.1 вказаного договору передбачено, що банк зобов'язується при настанні дати повернення вкладу, при зверненні вкладника до банку за отриманням вкладу або в день розірвання цього договору, повернути вкладнику суму вкладу та нараховані проценти; у разі якщо вкладник не звертається до банку за отриманням вкладу при настанні дати повернення вкладу цей договір вважається продовженим (пролонгованим) на той самий строк.
На підставі постанови Правління Національного банку України від 14 серпня 2014 року №491 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Український фінансовий світ» до категорії неплатоспроможних», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 14 серпня 2014 року №69 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «КБ «УФС», згідно з яким з 15 серпня 2014 року запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в Банку; уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в Банку призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Гончарова С.І.
Постановою Правління Національного банку України від 10 листопада 2014 року №717 постановлено відкликати банківську ліцензію та ліквідувати Банк.
Згідно з рішенням виконавчої дирекції Фонду від 13 листопада 2014 року №119 розпочато процедуру ліквідації Банку з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб відповідно до плану врегулювання з 13 листопада 2014 року та призначено Гончарова С.І. уповноваженою особою Фонду на ліквідацію Банку строком на 1 рік з 13 листопада 2014 року по 12 листопада 2015 року.
На офіційному сайті Фонду опубліковано оголошення про те, що з 21 листопада 2014 року Фонд розпочинає виплати коштів вкладникам Банку; для отримання коштів вкладники Банку з 21 листопада по 31 грудня 2014 року включно можуть звертатись до установ банку-агента Фонду - ПАТ «Альфа-Банк»; виплати гарантованої суми відшкодування здійснюватимуться відповідно до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
Позивач дізнавшись про відсутність його в Загальному реєстрі вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, звертався до Фонду та Уповноваженої особи із заявою щодо включення його до переліку (реєстру) вкладників Банку, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду, однак відповіді не отримав.
Листом Уповноваженої особи №001/579 від 05 грудня 2014 року позивача повідомлено про те, що договір банківського вкладу від 01 липня 2014 року №43404, укладений між позивачем та Банком, та операції з внесення та перерахування грошових коштів по рахунку, відкритому на виконання вказаного договору, є нікчемними відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та статті 228 Цивільного кодексу України.
Вважаючи протиправною бездіяльність Уповноваженої особи щодо не включення його до переліку вкладників, позивач звернувся у суд із даним позовом.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що з боку Уповноваженої особи наявна бездіяльність щодо невключення позивача до переліку вкладників Банку, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що рішенням виконавчої дирекції Фонду від 18 листопада 2014 року №237/14 погоджено рішення Уповноваженої особи, яким було тимчасово обмежено (заблоковано) виплати по деяким записам у базі даних про вкладників Банку, що були внесені у період з 01 липня 2014 року по 16 липня 2014 року, з метою недопущення можливого протиправного відшкодування виплат по зазначеним записам за рахунок коштів Фонду; рекомендовано Уповноваженій особі звернутися до правоохоронних органів із заявою про виявлені факти збільшення загальної гарантованої суми, що відбулося в указаний період.
Враховуючи вищевказане рішення виконавчої дирекції Фонду, в межах установленої компетенції, Уповноваженою особою прийнято наказ від 18 листопада 2014 року №6, згідно якого визнано нікчемними всі транзакції та правочини (договори), за переліком, який додається до нього, в тому числі договір з позивачем.
Таким чином, суд дійшов висновку, що при вирішенні питання щодо включення (невключення) позивача до переліку вкладників Банку Уповноваженою особою не допущено бездіяльності; Уповноважена особа діяла на підставі, в межах повноважень, у спосіб, що передбачені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та Положенням про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; Закон № 4452-VI).
Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.
Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що держава гарантує фізичним особам, які на момент прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, мали у такому банку вклад (від 10 грн.), відшкодування суми коштів, розміщених на цьому вкладі, включаючи нараховані відсотки, за рахунок коштів ФГВФО у межах суми, встановленої адміністративною радою Фонду, яка не може бути меншою 200000 грн. Фактична виплата гарантованої суми відшкодування здійснюється ФГВФО відповідно до затверджених виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, сформованих на підставі переліку вкладників з визначенням суми відшкодування для кожного з них, що складаються уповноваженою особою Фонду.
Суд касаційної інстанції зауважує, що підставою для поширення на особу гарантій, передбачених Законом №4452-VI щодо відшкодування вкладу, є наявність у такої особи залишку коштів на банківському рахунку, що відкритий на її ім'я, тобто наявність вкладу та статусу вкладника у особи. При цьому положення чинного законодавства не пов'язують визначення статусу вкладника банку та виникнення у нього права на отримання гарантованої суми відшкодування вкладу із походженням на відповідному вкладному (депозитному, поточному) рахунку коштів.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджено матеріалами справи, на дату прийняття Правлінням Національного банку України постанови від 14 серпня 2014 року № 491 "Про віднесення ПАТ "КБ "Український фінансовий світ" до категорії неплатоспроможних" на депозитний рахунок ОСОБА_2 відповідно до договору банку вкладу (депозиту) "Вигідний альянс" № 43404 від 01 липня 2014 року було зараховано суму 16500,00 доларів США.
Кошти на депозитний рахунок позивача у сумі 16500,00 доларів США були зараховані 01 липня 2014 року, тобто до прийняття Національним банком України рішення №491 "Про віднесення ПАТ "КБ "Український фінансовий світ" до категорії неплатоспроможних" та запровадження тимчасової адміністрації (до 14 серпня 2014 року). Ці кошти відповідно до квитанції від 01 липня 2014 року № ТR.57704.14985.208 на рахунок були залучені позивачем через касу банку.
Відповідно до положень статей 37, 38 Закону № 4452-VI Фонд або його уповноважена особа наділені повноваженнями щодо виявлення факту нікчемності правочинів, тобто мають право здійснити перевірку таких правочинів стосовно їх нікчемності, прийняти відповідне рішення про виявлення факту нікчемності правочину і повідомити про це сторін правочину, а також вчиняти дії щодо застосування наслідків нікчемності правочинів.
Частина третя статті 38 Закону № 4452-VI визначає, що правочини (