ПОСТАНОВА
Іменем України
26 березня 2019 року
Київ
справа №819/2577/15
адміністративне провадження №К/9901/3370/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду в складі судді Дерех Н.В. від 21.10.2015 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Онишкевича Т.В., Дяковича В.П., Іщук Л.П. від 09.12.2015 у справі №819/2577/15 за позовом ОСОБА_2 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Всеукраїнський Акціонерний Банк" Славкіної М.А, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, третя особа Публічне акціонерне товариство"Всеукраїнський Акціонерний Банк" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії дії,
УСТАНОВИВ:
У серпні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду із адміністративним позовом, у якому просив:
- визнати бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) та уповноваженої особи Фонду на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський акціонерний банк» (далі - Банк) протиправною;
- зобов'язати уповноважену особу Фонду на ліквідацію Банку надати до Фонду додаткову інформацію про вкладника ОСОБА_5 стосовно здійснення останньому виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду;
- зобов'язати Фонд включити ОСОБА_5 в Загальний реєстр вкладників Банку, які мають право на отримання відшкодування за вкладами за рахунок коштів Фонду.
Постановою Тернопільського окружного апеляційного суду від 21 жовтня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2015 року, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення скасувати та ухвалити нове про задоволення позову.
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що 08.10.2014 року між позивачем та банком було укладено договір банківського вкладу «НВУ «Піврічний» № 853015/2014, на підставі якого внесено кошти в сумі 125500 грн. Вказує, що оскаржувані рішення ґрунтуються на постанові Правління Національного Банку України від 03.10.2014 року № 631/БТ, яка не є нормативно-правовим актом. При цьому не враховано, що позивач є вкладником в розумінні Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та вклад розміщено до визнання банку неплатоспроможним.
Заперечень на касаційну скаргу не надходило.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судами встановлено, що 8 жовтня 2014 року між позивачем та Публічним акціонерним товариством "Всеукраїнським Акціонерним Банком" укладений Договір банківського вкладу «НВУ «Піврічний» № 853015/2014. Згідно даного договору банк відкрив на його ім'я рахунок із щомісячною виплатою процентів.
Внесення коштів відбулося 08 жовтня 2014 року шляхом перерахування коштів з рахунку ОСОБА_6 на рахунок позивача загальної суми 125500 грн.
03 жовтня 2014 року прийнято постанову Правління Національного Банку України № 631/БТ, якою встановлено обмеження діяльності ПАТ "ВіЕйБі Банк", зокрема зобов'язано ПАТ "ВіЕйБі Банк" не допускати проведення будь-яких операцій, за результатами яких збільшується гарантована сума відшкодування за вкладами фізичних осіб Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.
На підставі постанови Правління Національного банку України від 20 листопада 2014 року №733 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський Акціонерний Банк» до категорії неплатоспроможних, виконавчою дирекцією фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 20 листопада 2014 року № 123 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «ВіЕйБі Банк», згідно з яким з 21 листопада 2014 року запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в Публічне акціонерне товариство «Всеукраїнський Акціонерний Банк».
Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 17 лютого 2015 року № 35 продовжено термін здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «ВіЕйБі Банк» по 20 березня 2015 року (включно).
Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 19.03.2015 № 188 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «ВіЕйБі Банк», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 20.03.2015 року № 63 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «ВіЕйБі Банк» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ «ВіЕйБі Банк» та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «ВіЕйБі Банк» Славкіну Марину Анатоліївну строком на 1 рік з 20.03.2015 року по 19.03.2016 року включно.
Звернувшись за отриманням гарантованої суми відшкодування, Уповноважена особа повідомила, що використання коштів на рахунках позивача обмежено, оскільки є підстави вважати, що ним були проведені операції, результатом яких стало збільшення гарантованої суми відшкодування за вкладами фізичних осіб Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.
Не погодившись з отриманою відмовою, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди попередньої інстанції виходили з того, що позивач отримав кошти від клієнта Банку ОСОБА_6 та 08.10.2014 року уклав з Банком договір банківського вкладу після прийняття Правлінням Національного банку України зазначеної постанови від 03.10.2014 року № 631/БТ, а тому він не має права бути включеним в загальний реєстр вкладників Банку, а Фонд не може включити його у цей реєстр.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; Закон № 4452-VI).
Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.
Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банкі