П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2019 року
м. Київ
справа № 394/559/17
провадження № 61-44351 св 18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Сімоненко В.М. (суддя-доповідач), Лесько А. О., Мартєва С. Ю.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_4,
відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Кочубій»,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Агрофірма «Гюнівська» на рішення Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 06 березня 2018 року у складі судді Запорожця О. М. та постанову Апеляційного суду Кіровоградської області від 8 серпня 2018 року в складі колегії суддів: Дьомич Л. М., Єгорової С.М., Кіселика С.А.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У серпні 2017 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати недійсним додатковий договір до договору оренди землі № 1 від 10 вересня 2007 року.
На обґрунтування позовних вимог посилався на те, що він на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 21 квітня 2010 року, а в подальшому виданого Державного акту є власником земельної ділянки площею 5,4697 га, яка знаходиться в адміністративних межах Кальниболотської сільської ради Новоархангельського району.
Цю земельну ділянку він успадкував після смерті ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Ще за життя ОСОБА_5 між нею та ТОВ «Агрофірма «Кочубій» 18 грудня 2005 року було укладено договір оренди землі, який зареєстрований у Новоархангельському відділі Кіровоградської регіональної філії центру ДЗК 6 березня 2006 року за № 209 строком на 10 років.
Влітку 2016 року випадково знайшов вищевказаний договір оренди, а також додатковий договір № 1 від 10 вересня 2007 року, зареєстрований у Новоархангельському відділі Кіровоградської філії ДП «ЦДЗК» 14 вересня 2007 року, яким дію договору оренди продовжено на 15 років.
При огляді та вивченні договорів, порівнявши підписи своєї бабусі, які нею зроблені у заповітах, виявив, що оспорюваний правочини вона не підписувала. Права підпису іншій особі не передавала.
Тому вважає, що додатковий договір не відповідає актам цивільного законодавства та підлягає визнанню недійсним відповідно достатей 215, 203 ЦК України, оскільки укладений за відсутності волевиявлення орендодавця.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 6 березня 2018 року, залишеним без змін постановою Апеляційного суду Кіровоградської області від 8 серпня 2018 року, визнано недійсним додатковий договір № 1 від 10 вересня 2007 року до договору оренди землі № 209 від 18 грудня 2005 року, укладений між ОСОБА_5 та ТОВ «Агрофірма «Кочубій» в особі директора ОСОБА_6 терміном на 15 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Розподілено судові витрати.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й суд апеляційної інстанції, виходив з того, що спірний правочин укладено за відсутності волевиявлення власника землі на його укладення, що відповідно до статей 203, 215 ЦК України є підставою для визнання правочину недійсним. Також суди дійшли висновку про відсутність підстав для застосування позовної давності, оскільки правовідносини за спірним додатковим договором між сторонами в установленому законом порядку не виникли, позивач дізнався про існування договору оренди лише влітку 2016 року, а тому саме цей строк у розумінні частини першої статті 261 ЦК України і є початком перебігу строку позовної давності.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
ТОВ «Агрофірма «Кочубій» подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалені в цій справі судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що суди безпідставно відмовили товариству в застосування строку позовної давності, оскільки, на його думку позивачу було відомо про наявність оспорюваного договору з часу прийняття спадщини та оформлення. Крім того, з 2006 до 2018 року позивач отримувати орендну плату, що, на думку заявника, свідчить про обізнаність ОСОБА_4 щодо існування спірного додаткового договору. Окрім того, заявник зазначає, що рішення судів фактично ґрунтується лише на одному доказі, а саме на висновку судово-почеркознавчої експертизи, при цьому результати проведеної експертизи не є однозначними та повними, а отже можуть ставитись під сумнів.
Доводи інших учасників справи
ОСОБА_4 наданим йому правом на подачу відзиву не скористався.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
18 грудня 2005 року між ОСОБА_5 (спадкодавцем) та ТОВ «Агрофірма «Кочубій» укладено договір оренди земельної ділянки площею 5,47 га, строком на 10 років. В подальшому земельна ділянка передана у тимчасове користування відповідачу за актом приймання-передачі.
10 вересня 2007 року від імені ОСОБА_5 укладено додатковий договір № 1 до договору оренди землі № 209 від 18 грудня 2005 року, строком на 15 років, який зареєстровано у Новоархангельському відділі Кіровоградської філії ДП Центру ДЗК при Державному Агентстві земельних ресурсів України 14 вересня 2007 року за № 427.
Умовами цього додаткового договору, зокрема, збільшено строк дії договору до 15 років.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 померла.
ОСОБА_4 на підставі державного акта на право власності на землю серії НОМЕР_1 є власником успадкованої після смерті своєї бабусі ОСОБА_5 земельної ділянки площею 5,4697 га, яка розташована на території Кальниболотської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області.
Суди також установили, що на додатковому договорі 10 вересня 2007 року, про існування якого ОСОБА_4 дізнався лише у 2016 році, підпис виконано не ОСОБА_5
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно з положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правил