ПОСТАНОВА
Іменем України
19 березня 2019 року
Київ
справа №599/1919/17
адміністративне провадження №К/9901/60048/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Анцупової Т.О., Кравчука В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Міністерства оборони України на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Ільчишин Н.В., Пліша М.А., Довгополова О.М. від 25.07.2018 у справі №599/1919/17 за позовом ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, Тернопільського обласного військового комісаріату про відшкодування шкоди,
УСТАНОВИВ:
Рішенням Зборівського районного суду Тернопільської області від 06 червня 2018 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погодившись із вказаним рішенням, Міністерство оборони України подало апеляційну скаргу.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2018 року апеляційну скаргу повернуто.
Постановляючи оскаржувану ухвалу, суд апеляційної інстанції виходив з того, що копію довіреності засвідчено підписом начальника Західного ТЮВ Матлай Й.І., проте не підтверджено його повноваження засвідчувати копії документів.
Не погоджуючись з ухвалою суду апеляційної інстанції, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, просить ухвалу скасувати та справу направити до суду апеляційної інстанції. Касаційна скарга обґрунтована тим, що копія довіреності, яка додана до апеляційної скарги, належним чином засвідчена уповноваженою на те особою.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 298 КАС України, апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції, якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Згідно з частинами першою, третьою статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Документи, що підтверджують повноваження представників, визначенні статтею 59 КАС України.
Згідно з частинами першою, третьою цієї статті повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені довіреністю фізичної або юридичної особи. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.
Відповідно до частини восьмої цієї ж статті у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.
За приписами частини шостої статті 59 КАС України оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідченні суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи.
Нормативно-правовими актами, що регулюють порядок засвідчення копій документів, є:
Національний стандарт України «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003», затверджений наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 ороку № 55 (далі - ДСТУ 416