1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

Іменем України

20 березня 2019 року

м. Київ

справа № 823/1924/18

адміністративне провадження № К/9901/64120/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Стародуба О.П.,

суддів - Анцупової Т.О., Кравчука В.М.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09.07.2018р. (суддя - Трофімова Л.В.) та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2018р. (судді - Файдюк В.В., Мєзєнцев Є.І., Чаку Є.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,

в с т а н о в и в :

У травні 2018 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

визнати протиправним та скасувати наказ ГУ НП в Черкаській області від 20.03.2018р. №775 (із змінами) в частині скасування наказу ГУ НП в Черкаській області від 12.01.2018р. №118 щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції у розмірі 158580 грн та висновку від 12.01.2018р. про призначення зазначеної одноразової допомоги.

В обгрунтування позовних вимог посилався на те, що він має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до положень статей 97, 99 Закону України «Про Національну поліцію» і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського від 11.01.2016р. №4 у зв'язку із отриманням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, у розмірі 158580 грн. Проте у виплаті зазначеної допомоги відмовлено, оскільки звільнення його на підставі п. 4 ч. 1 ст. 77 Закону через скорочення штатів не відповідає вимогам статті 97 Закону. Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що не відповідають вимогам закону.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 09.07.2018р., яке залишено без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2018р., відмовлено в задоволенні позову.

З такими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не погодився позивач, подав касаційну скаргу, в якій посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове про задоволення позову.

В обґрунтування касаційної скарги, посилається на те, що тлумачення пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» так, що одноразова грошова допомога виплачується лише працівникам поліції, які звільнені по хворобі, а інші працівники поліції, які звільнені за власним бажанням і після звільнення отримали інвалідність, пов'язану з проходженням служби в органах поліції, позбавлені на отримання зазначеної грошової допомоги є дискримінацією, надання переваг одним особам перед іншими та є порушенням норм статті 22 Конституції України.

Відповідач відзив на касаційну скаргу до суду не подавав.

Заслухавши доповідача по справі та перевіривши матеріали справи колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Так, частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015р. №580-VIІI одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Підпунктом «б» пункту 4 частини 1 статті 99 цього Закону визначено розмір одноразової грошової допомоги поліцейським внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності, II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

Відповідно до статей 97 - 101 Закону України «Про Національну поліцію» та з метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського наказом Міністерства внутрішніх справ України затверджено від 11.01.2016р. №4 Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

В ході розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач проходив службу в поліції на посаді інспектора відділу нагляду за станом доріг управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Черкаській області.

18.09.2017р. позивачем подано рапорт про те, що від запропонованих посад у ГУ НП в Черкаській області він відмовляється, і просить його звільнити зі служби в поліції через скорочення штатів 29.09.2017р. (до закінчення 2-х місячного терміну). (а.с. 59)

Наказом Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 29.09.2017р. №260 о/с позивача звільнено зі служби в поліції на підставі пункту 4 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через скорочення штатів). (а.с. 10)

Відповідно до постанови Медичної військово-лікарської комісії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» від 07.12.2017р. №71 захворювання позивача пов'язане з проходженням служби в поліції. (а.с. 11)

Згідно довідки до Акта огляду Медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА №876110 від 14.12.2017р. позивачу встановлено ІІ групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах поліції, інвалідність встановлено безтерміново. (а.с. 12)

Згідно довідки Обласної МСЕК №1 м. Черкаси серії 12 ААА №023175 від 14.12.2017р. про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках позивачу встановлено 80% ступінь втрати професійної працездатності. (а.с. 13)

29.12.2017р. позивач звернувся до відповідача із заявою (рапортом) про виплату йому одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності у зв'язку із отриманням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції

За результатом розгляду поданого позивачем рапорту, ГУ НП в Черкаській області прийнято Висновок про призначення йому одноразової грошової допомоги на пі

................
Перейти до повного тексту