ПОСТАНОВА
Іменем України
Київ
19 березня 2019 року
справа №803/3010/15
адміністративне провадження №К/9901/25103/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Ханової Р.Ф.(суддя-доповідач),
суддів: Гончарової І.А., Олендера І.Я.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області
на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 листопада 2016 року у складі суду Судової - Хомюк Н.М., Гуляка В.В., Коваля Р.Й.,
у справі № 803/3010/15 (876/10482/15)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВМП"
до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
У С Т А Н О В И В :
31 серпня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ВМП" (далі - Товариство, платник податків, позивач у справі) звернулося до суду з позовом до (після реорганізації) Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - податковий орган, відповідач у справі) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення податкового органу від 16 червня 2015 року № 0000721500/395, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем на 564 996 грн, та за штрафними (фінансовими) санкціями на 282 496 грн, з мотивів безпідставності їх прийняття.
02 жовтня 2015 року постановою Волинського окружного адміністративного суду відмовлено в задоволенні адміністративного позову Товариства до податкового органу про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16 червня 2015 року № 0000721500/395 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 847 494 грн, з мотивів доведеності податковим органом податкового правопорушення покладеного в основу прийняття спірного податкового повідомлення - рішення.
23 листопада 2016 року постановою Львівського апеляційного адміністративного суду скасовано постанову Волинського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року у адміністративній справі №803/3010/15 та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги Товариства задоволені, визнане протиправним та скасоване податкове повідомлення-рішення податкового органу від 16 червня 2015 року № 0000721500/395, з мотивів правомірності формування позивачем даних податкового обліку та недоведеності податковим органом складу податкового правопорушення покладеного в основу прийняття податкового повідомлення - рішення.
14 грудня 2016 року податковим органом подано касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України, в якій відповідач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, а саме пункту 33 підрозділу 2 розділу 20 Перехідних положень Податкового кодексу України, пунктів 200.1, 200.2 статті 200, пунктів 200-1.3, 200-1.4, 200-1.6 статті 200-1.1 розділу 5 Податкового кодексу України, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову Волинського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року.
14 грудня 2016 року ухвалою Вищого адміністративного суду України відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою податкового органу та витребувано справу № 803/3010/15 з Волинського окружного адміністративного суду.
Товариство заперечення або відзив на касаційну скаргу податкового органу до Суду не надавало, що не перешкоджає розгляду касаційної скарги по суті.
27 грудня 2016 року справу № 803/3010/15 та матеріали касаційної скарги К/9901/25103/18 передані до Верховного Суду.
Згідно з частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Верховний Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Зазначеним вимогам закону рішення суду апеляційної інстанції відповідає.
Суди першої та апеляційної інстанцій установили, що Товариство є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 36266887, перебуває на податковому обліку з 30 грудня 2008 року, є платником податку на додану вартість.
Позивачем 20 квітня 2015 року подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2015 року та додаток 2 до податкової декларації «Розрахунок суми залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів до 01 лютого 2015 року» (Д2).
18, 19 травня 2015 року податковим органом проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності позивача з податку на додану вартість про що складено акт від 19 травня 2015 року № 518/109/15-36266887.
Перевіркою встановлено порушення платником вимог пункту 200.1 статті 200, пунктів 200-1.3, 200-1.4, 200-1.6 статті 200-1 розділу V, підпункту «а» пункту 33 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, а також пунктів 5 і 6 розділу V, 1 - 5 розділу IX Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, а саме: позивачем у декларації з ПДВ за березень 2015 року завищено суму рядка 20.2 на 5 579 599 грн, чим завищено суму рядка 21 на 5 014 603 грн, суму рядка 22 на 5 014 603 грн, суму рядка 22.1 на 2 882 345 грн, суму рядка 23 на 2 132 258 грн, суму рядка 23.3 на 2 132 258 грн, суму рядка 24 на 5 014 603 грн, суму рядка 27 на 5 014 603 грн, в результаті чого занижено суму рядка 31 на 5 579 599 грн, суму рядка 25 на 564 996 грн та суму рядка 25.1 на 564 996 грн, що вплинуло на розрахунки з бюджетом та спричинило до не проведення розрахунків з бюджетом за березень 2015 року у сумі 564 996 грн.
16 червня 2015 року контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000721500/395, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 847 494 грн, з яких 564 996 грн за основним платежем і 282 498 грн за штрафними (фінансовими) санкціями.
Відповідно до частин першої та другої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
При вирішенні питання щодо правильності застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права до спірних правовідносин, Суд виходить з наступного.
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість. З урахуванням змін, внесених до Податкового кодексу України Законом № 71, система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджується поетапно (пункт 35 підрозділу 2 розділу XX Кодексу): з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року - на постійній основі.
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість визначено статтею 200 розділу V Кодексу.
Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку.
Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок. Порядок визначення сум, в межах яких платник податку має право зареєструвати податкові накладні, регламентовано пунктом 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України.
Зокрема, платник податку може без додаткових перерахувань на електронний рахунок коштів зареєструвати податкову накладну із податковими зобов'язаннями, але в межах наявних у н