1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

18 березня 2019 року

м. Київ

справа № 757/6745/16-ц

провадження № 61-29168св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Ступак О. В. (суддя-доповідач), Погрібного С. О., Усика Г. І.,

учасники справи:

позивачі: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14,

відповідачі: Приватне акціонерне товариство «Будівельний світ», Київська міська рада,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргупредставника ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 - ОСОБА_15 на рішення Печерського районного суду міста Києва від 02 лютого 2017 року у складі судді Батрин О. В. та рішення Апеляційного суду міста Києва від 05 липня 2017 року у складі колегії суддів: Вербової І. М., Шахової О. В., Білич І. М.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів

У лютому 2016 року ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 звернулися до суду із позовом до Приватного акціонерного товариства «Будівельний світ» (далі - ПрАТ «Будівельний світ»), Київської міської ради (далі - КМР) про визнання недійсним договорів та скасування рішення.

Свої вимоги обґрунтовували тим, що ОСОБА_4 та ОСОБА_5 є співвласниками будинку по АДРЕСА_1, якому присвоєні різні поштові адреси, зокрема частині будинку, що належить ОСОБА_4 - АДРЕСА_1, ОСОБА_5 - АДРЕСА_2. Наприкінці 2014 року розпочалось будівництво двох 26 поверхових будинків, заввишки 227 метрів, паспорт на будівництво яких видано в кінці 2015 року. Вказане будівництво здійснюється на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_2, на підставі рішення сесії Київської міської ради від 08 жовтня 2009 року № 393/2462 «Про організацію раціонального використання ЗАТ «Будівельний світ» земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового житлового комплексу з підземним паркінгом по АДРЕСА_3. Вказане рішення вважають незаконним та просять його скасувати, оскільки при прийняті вказаного рішення порушені права позивачів. Рішення приймалось без громадського обговорення, належно погодженої земельної документації, без проведення державної експертизи змінено цільове призначення земельної ділянки.

Посилаючись на викладене, позивачі просили скасувати рішення сесії КМР від 08 жовтня 2009 року № 393/2462 «Про організацію раціонального використання ЗАТ «Будівельний світ» земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового житлового комплексу з підземним паркінгом у АДРЕСА_3 та на АДРЕСА_2»; визнати недійсним договір про поновлення договору на право тимчасового довгострокового користування землею на умовах оренди та внесення змін до нього від 17 грудня 2009 року; визнати недійсною додаткову угоду від 17 грудня 2009 року № 82-6-00570 до договору на право тимчасового довгострокового користування землею на умовах оренди від 12 жовтня 1999 року № 82-5-00036.

Рішенням Печерського районного суду м. Києва від 02 лютого 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що при переоформленні ПрАТ «Будівельний світ» у 2009 році договорів оренди земельних ділянок по АДРЕСА_2 зміна цільового призначення земель не відбувалась, категорія земель так і залишилась - «землі житлової та громадської забудови». Будівельні роботи на об'єкті будівництва по АДРЕСА_2 проводяться відповідно до розділу XI «Дотримання тиші в громадських місцях» Правил благоустрою міста Києва», затверджених рішенням Київської міської ради 25 серпня 2008 року № 1051/1051. Земельні ділянки, які перебувають у власності ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (кадастрові НОМЕР_1 та НОМЕР_2) є сусідніми ділянками з ПрАТ «Будівельний світ» (кадастрові НОМЕР_3 та НОМЕР_4) та не мають спільної межі. Землі, що перебувають в користуванні товариства по периметру оточені лише землями загального користування, що фактично виключає можливість земельного спору.

Рішенням Апеляційного суду міста Києва від 05 липня 2017 року рішення суду першої інстанції змінено в частині правового обґрунтування. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Ухвалюючи рішення, суд апеляційної інстанції виходив із того, що ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 не є належними позивачами у справі, оскільки при зверненні до суду з позовом ними не надано належних доказів, що орган місцевого самоврядування - територіальна громада, яка згідно з вимогами Закону України «Про місцеве самоврядування» наділена відповідними повноваженнями, делегувала позивачам (надала відповідні повноваження) це право. Крім того, суду не надано належних доказів, що внаслідок будівництва на належних ОСОБА_4 та ОСОБА_5 помешканнях з'явилися пошкодження.

Короткий зміст та узагальнюючі доводи касаційної скарги та позиції інших учасників

У серпні 2017 року представник ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 - ОСОБА_15 подав до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу на рішення Печерського районного суду м. Києва від 02 лютого 2017 року та рішення Апеляційного суду міста Києва від 05 липня 2017 року, в якій просило скасувати зазначені судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову, обґрунтовуючи свої вимоги порушенням судами першої й апеляційної інстанцій норм процесуального права та неправильним застосування норм матеріального права. Вказує на те, що звертаючись до суду із позовом, позивачі вказували на порушення КМР, при прийнятті оскаржуваного рішення, їхніх прав та інтересів як фізичних осіб та як членів територіальної громади, що полягає у неврахуванні думки громадськості у процесі прийняття рішення та прямого порушення прав. Існуюча забудова створює небезпеку існуючому технічному стану будинку та цілісності житлового фонду за адресою АДРЕСА_4. Будинок вже має пошкодження на несучій стіні. Продовження будівництва за 20 метрів від будинку позивачів призведе до подальшої руйнації та катастрофи. Ущільнення будівництва, забудова зелених зон та збільшення поверховості призведе до збільшення кількості населення, а відтак збільшення автомобілів, сміття та каналізаційних відходів. Це призведе до екологічної катастрофи в районі. Порушено державні будівельні норми щодо щільності забудови території: АДРЕСА_1, куди планується виїзд автомобілів, з одностороннім рухом в одну сторону, при постійному паркуванні, вже не справляється з рухом транспорту. Відповідно до висновку Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 24 вересня 2009 року територія забудови не відповідає затвердженій містобудівній документації.

У жовтні 2017 року ПрАТ «Будівельний світ» подало заперечення на касаційну скаргу згідно з якими заявник неправомірно ототожнює інтереси своїх 11 довірителів з інтересами усієї територіальної громади, представницьким органом якої власне виступає - Київська міська рада, та як наслідок саме заявником неправомірно застосовуються до правовідносин вимоги окремих норм матеріального права.

Рух справи у суді касаційної інстанції

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 28 вересня 2017 року відкрито провадження у справі, витребувано матеріали цивільної справи.

15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», за яким судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд (стаття 388 ЦПК України).

Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

У травні 2018 року Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справзазначену справу передано до Верховного Суду.

Станом на час розгляду справи у Верховному Суді від інших учасників справи не надходило відзивів на касаційну скаргу.

Згідно із частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до статті 401 ЦПК України попередній розгляд справи має бути проведений протягом п'яти днів після складення доповіді суддею-доповідачем колегією у складі трьох суддів у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи. Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Позиція Верховного Суду.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції в незміненій частині та рішення апеляційного суду - без змін.

Судом установлено, що ОСОБА_4 та ОСОБА_5 є співвласниками будинку по АДРЕСА_1, якому присвоєні поштові адреси, зокрема частині будинку, що належить ОСОБА_4 - АДРЕСА_1, ОСОБА_5 - АДРЕСА_2.

Наприкінці 2014 року розпочалось будівництво двох 26 поверхових будинків, паспорт на будівництво яких виданий у кінці 2015 року.

Вказане будівництво здійснюється на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_2, на підставі рішення сесії КМР від 08 жовтня 2009 року № 393/2462 «Про організацію раціонального використання ЗАТ «Будівельний світ».

Рішенням КМРвід 17 грудня 1998 року № 86/187 «Про надання та вилучення земельних ділянок» затвердила проект відведення земельних ділянок ЗАТ «Будівельний світ» для обслуговування та експлуатації комплексу будівель і споруд магазину будіве

................
Перейти до повного тексту