ПОСТАНОВА
Іменем України
12 березня 2019 року
Київ
справа №2а-5056/11/1370
касаційне провадження №К/9901/9001/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бившевої Л.І.,
суддів: Шипуліної Т.М., Хохуляка В.В.,
розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі - Інспекція) на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28.10.2014 (суддя - Брильовський Р.М.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.12.2014 (головуючий суддя - Дякович В.П., судді Іщук Л.П., Онишкевич Т.В.) у справі за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області до ОСОБА_2 (далі ОСОБА_2.) про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів,
УСТАНОВИВ:
У квітні 2011 року Інспекція звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 63970,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані порушенням ОСОБА_2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» при здійсненні 12.03.2009 та 14.04.2009 первинної реєстрації транспортних засобів - автомобіля марки Mercedes-Benz-814 1997 року випуску, д.н.з. НОМЕР_1 та автомобіля марки Mercedes-Benz Vito 108 CDI 2001 року випуску, д.н.з. НОМЕР_2.
Львівський окружний адміністративний суд постановою від 28.10.2014, залишеною без змін ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 17.12.2014, у задоволенні позову відмовив.
Відмова у задоволенні позову обґрунтована висновком про те, що державна реєстрація транспортних засобів без сплати встановленого законом податку з власників транспортних засобів тягне за собою відповідальність саме з посадових осіб Львівського ВРЕР УДАІ ГУ МВС України у Львівській області, які здійснили таку реєстрацію, з урахуванням того, що документи, які стали підставою для першої реєстрації належних ОСОБА_2 транспортних засобів були оформлені належним чином, що не заперечувалось представниками сторін, з урахуванням того, що відсутність надходження коштів в дохід бюджету не є безумовною підставою для їх стягнення з відповідача, тоді як позивач не навів об'єктивних доводів на підтвердження протиправності дій відповідача та правомірність стягнення з нього суми податку.
Інспекція оскаржила рішення судів першої та апеляційної інстанцій до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 13.01.2015 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник посилається на наявність доказів ненадходження податку до бюджету, у той час як відповідачем не надано доказів в підтвердження протилежних обставин.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 11.03.2019 прийняв касаційну скаргу Інспекції до провадження та призначив справу до касаційного розгляду у спрощеному провадженні без повідомлення сторін на 12.03.2019.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду перевірив наведені у касаційній скарзі доводи та дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
У справі, що розглядається, суди встановили, що згідно листа Львівського ВРЕР ДАІ № 782зп від 11.02.2011 на ім'я ОСОБА_2 здійснено першу реєстрацію автомобілів: від 12.03.2009 - автомобіля марки Mercedes-Benz-814 1997 року випуску, д.н.з. НОМЕР_1, від 14.04.2009 - автомобіля марки Mercedes-Benz Vito 108 CDI 2001 року випуску, д.н.з. НОМЕР_2, однак, квитанції про сплату податку з власників транспортних засобів відсутні.
Згідно довідок ДПІ у Шевченківському районі м. Львова № 31430/19-020 від 27.12.2010 та № 31422/19-020 від 27.12.2010 кошти у сумі 42490,00 грн. (у період з 05.03.2009 по 13.03.2009) та у сумі 21480,00 грн. (у період з 08.04.2009 по 15.04.2009) по сплаті податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів не надходили.
Відсутність надходження до місцевого бюджету коштів зі сплати податку з власників транспортних засобів у сумі 63970,00 грн. за реєстрацію у березні та квітні 2009 року автомобіля марки автомобіля марки Mercedes-Benz-814 1997 року випуску, д.н.з. НОМЕР_1 та автомобіля марки Mercedes-Benz Vito 108 CDI 2001 року випуску, д.н.з. НОМЕР_2 стала фактичною підставою для звернення Інспекції до суду із вказаним позовом.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідно до частини 1 статті 5 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується, зокрема, фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
Частиною 4 статті 5 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.
Згідно з частиною 6 статті 5 зазначеного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, перша реєстрація в Україні, реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку і технічний огляд транспортних засобів не провадяться.
Відповідно до абзацу 12 пункту 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, скон