ПОСТАНОВА
Іменем України
18 березня 2019 року
Київ
справа №855/77/19
адміністративне провадження №А/9901/62/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
Судді-доповідача - Бевзенка В.М.,
суддів: Данилевич Н.А., Шарапи В.М.
за участі:
секретаря судового засідання: Ігнатенко О.В.
представника позивача: ОСОБА_3,
представника відповідача: ОСОБА_4,
представників третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_5, ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу кандидата на пост Президента України ОСОБА_7
на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2019 року
у справі №855/77/19
за позовом кандидата на пост Президента України ОСОБА_7
до Центральної виборчої комісії,
третя особа - кандидат на пост Президента України ОСОБА_8, про визнання протиправною постанови та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
1. Кандидат на пост Президента України ОСОБА_7 звернулась до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, третя особа - кандидат на пост Президента України ОСОБА_8, в якому просила:
1.1. визнати протиправною Постанову Центральної виборчої комісії від 08 березня 2019 року №512 «Про форму, колір і текст виборчого бюлетеня з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року для голосування в день виборів та форму виборчого бюлетеня для повторного голосування» (далі - Постанова №512) в частині зазначення неповної інформації у формі виборчого бюлетеня у графі щодо місця занять кандидата ОСОБА_8, а саме у вигляді даних про те, що кандидат очолює депутатську фракцію політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» у Верховній Раді України, але без одночасного зазначення, що цей кандидат очолює рейтинг популістів та маніпуляторів в українській політиці, підготовлений незалежними аналітиками «Vox Ukraine»;
1.2. зобов'язати Центральну виборчу комісію внести зміни до форми виборчого бюлетеня шляхом включення у графі щодо кандидата ОСОБА_8 поряд з даними про те, що кандидат очолює депутатську фракцію політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» у Верховній Раді України, одночасно даних про те, що кандидат очолює рейтинг популістів та маніпуляторів в українській політиці.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
2. Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2019 року у задоволенні адміністративного позову кандидата на пост Президента України ОСОБА_7 до Центральної виборчої комісії, третя особа - кандидат на пост Президента України ОСОБА_8, про визнання протиправною постанови та зобов'язання вчинити дії відмовлено повністю.
3. Відмовляючи у задоволенні позову в частині позовних вимог про визнання протиправною Постанови №512 в частині зазначення неповної інформації у формі виборчого бюлетеня у графі щодо місця занять кандидата ОСОБА_8 у вигляді даних про те, що кандидат очолює депутатську фракцію у Верховній Раді України, але без одночасного зазначення, що цей кандидат очолює рейтинг популістів та маніпуляторів в українській політиці відповідно до даних незалежних аналітиків «Vox Ukraine», суд мотивував своє рішення тим, що зазначення такої інформації у бюлетені не передбачено чинним законодавством.
Відмовляючи в задоволенні позову в частині позовних вимог про зобов'язання Центральної виборчої комісії судом внести зміни до форми виборчого бюлетеня, затвердженої Постановою №512 шляхом включення у графі щодо кандидата ОСОБА_8 зазначеної у позові інформації, суд дійшов висновку, що така вимога є необґрунтованою та не може бути задоволена, оскільки не ґрунтується на нормах чинного законодавства та є втручанням у дискреційні повноваження Комісії.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги, узагальнені доводи скаржника та виклад позиції інших учасників справи
4. 17 березня 2019 року позивач подала апеляційну скаргу на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2019 року, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
4.1. В доводах апеляційної скарги позивач не погоджується з рішенням суду першої інстанції, вважає що оскаржене рішення прийняте з правильним встановлення обставин, що мають значення для справи, але з неправильним застосуванням норм матеріального права та невідповідності висновків суду встановленим обставинам.
4.2. В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає, що неправильне застосування судом частини четвертої статті 71, частини другої статті 11 Закону України «Про вибори Президента України» при розгляді справи полягає у вибірковому застосуванні цих норм судом першої інстанції та відповідачем при визначенні складу відомостей про кандидата, які підлягають відображенню в бюлетені, а саме: застосування частини четвертої статті 71 Закону України «Про вибори Президента України» до відомостей про те, що кандидат очолює депутатську фракцію, але не застосування вказаних положень до відомостей про те, що кандидат на пост Президента України ОСОБА_8 очолює рейтинг популістів та маніпуляторів в українській політиці відповідно до даних незалежних аналітиків «Vox Ukraine». Також, позивач зазначає про неправильне застосування судом першої інстанції частини першої, другої статті 6 Закону України «Про вибори Президента України», оскільки факт застосування кандидатом маніпуляцій та неправди, повідомлення кандидатом неправдивих даних виборцям є істотними відомостями про кандидата для формування волі виборця.
5. 18 березня 2019 року відповідачем до суду надано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
5.1. У відзиві на апеляційну скаргу відповідач, зокрема, зазначає, що законодавець делегував повноваження встановлювати форму, а також затверджувати текст виборчих бюлетенів з виборів Президента України Центральній виборчій комісії та визначив чіткий (конкретний) перелік відомостей, які повинен містити текст виборчого бюлетеня, а тому підстави для зазначення у тексті виборчого бюлетеня наведеної позивачем інформації щодо відповідного кандидата, відсутні. Також вказано, що зобов'язання Центральної виборчої комісії судом внести зміни до форми виборчого бюлетеня, затвердженої Постановою №512 шляхом включення у графі щодо кандидата ОСОБА_8 зазначеної у позові інформації буде втручанням у дискреційні повноваження Комісії.
6. У відзиві на апеляційну скаргу третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача просила відмовити у задоволенні апеляційної скарги кандидата на пост Президента України ОСОБА_7 до Центральної виборчої комісії у повному обсязі. Наголошено, що відомості щодо кандидата на пост Президента України, які зазначаються у тексті виборчого бюлетеню, є ідентичними до відомостей, що містяться у постанові Комісії про реєстрацію такого кандидата, а також до опублікованих нею в порядку здійснення інформаційного забезпечення виборчого процесу. Тому, вважає, що сумнівів щодо правомірності та достовірності відомостей щодо посади та місця роботи ОСОБА_8 виникати не може.
7. У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги з мотивів, наведених в апеляційній скарзі, та просив їх задовольнити.
8. Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення вимог апеляційної скарги заперечував з підстав, наведених у відзиві на апеляційну скаргу, та просив оскаржуване судове рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
9. Представники третьої особи у судовому засіданні заперечували проти задоволення вимог апеляційної скарги з підстав, вказаних у відзиві на апеляційну скаргу, та просили оскаржуване судове рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Встановлені судами обставини
10. Постановою Верховної Ради України від 26 листопада 2018 року №2631-VIII призначено чергові вибори Президента України на неділю, 31 березня 2019 року. Постановою Центральної виборчої комісії від 27 грудня 2018 року №253 було оголошено початок виборчого процесу чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року з 31 грудня 2018 року.
Постановою Центральної виборчої комісії від 25 січня 2019 №106 зареєстровано кандидата на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, освіта вища, проживає в АДРЕСА_2, народний депутат України, Голова депутатської фракції політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» у Верховній Раді України, член Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, член політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», суб'єкт висування - політична партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».
Постановою Центральної виборчої комісії від 07 лютого 2019 №255 зареєстровано кандидата на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4, освіта вища, проживає в місті Києві, тимчасово не працює, безпартійна, самовисування.
08 березня 2019 року Центральною виборчою комісією прийнято Постанову №512, якою затверджено форму і текст виборчого бюлетеня з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року для голосування в день виборів (додатки 1, 2), а також форму виборчого бюлетеня з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року для повторного голосування.
До виборчого бюлетеня з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року для голосування в день виборів включено 39 кандидатів на пост Президента України.
Згідно додатку 1 до Постанови №512 до виборчого бюлетеня внесені відомості про кандидата ОСОБА_8 наступного змісту: « ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає в АДРЕСА_2, народний депутат України, Голова депутатської фракції політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» у Верховній Раді України, член Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, член політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», суб'єкт висування - політична партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».
Норми права, якими керувався суд апеляційної інстанції:
11. Конституція України:
«Стаття 38. Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування».
«Стаття 38. … Порядок проведення виборів Президента України встановлюється законом».
12. Закон України «Про вибори Президента України» від 05 березня 1999 року 474-XIV:
«Стаття 6. Вільні вибори
1. Вибори Президента України є вільними. Виборцям забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні.
2. Застосування насильства, по