ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2019 року
м. Київ
Справа № 908/1358/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Вронська Г.О. - головуюча, Баранець О.М., Студенець В.І.,
за участю секретаря судового засідання - Варави Ю.В.,
представників учасників справи:
позивача - не з'явився,
відповідача - не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроспецторг"
на постанову Центрального апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Дармін М.О., Антонік С.Г., Іванов О.Г.
від 18.12.2018
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроспецторг"
до Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізького району електричних мереж
про скасування оперативно-господарської санкції.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. 23 червня 2017 року позивач подав позовну заяву про скасування оперативно-господарської санкції, застосованої рішенням Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізького району електричних мереж, оформленого протоколом від 18.05.2017 засідання комісії з розгляду акта про порушення Правил користування електричною енергією, про нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "Агроспецторг" вартості недоврахованої електричної енергії в сумі 3070234,91 грн.
2. Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що відповідач не мав підстав для застосування спірної оперативно-господарської санкції, оскільки акт про порушення №000014 від 11.04.2017 підписано неуповноваженою особою позивача, спірна пломба була встановлена відповідачем у порушення пункту 3.3 Правил користування електричною енергією, відсутні факти самовільного підключення чи втручання в роботу приладу обліку.
Короткий зміст оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Господарського суду Запорізької області від 14.06.2018 позов задоволено. Скасовано оперативно-господарську санкцію, застосовану рішенням Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізького району електричних мереж, оформленого протоколом від 18.05.2017 засідання комісії з розгляду акта про порушення Правил користування електричною енергією, про нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "Агроспецторг" вартості недоврахованої електричної енергії в сумі 3 070 234,91 грн.
4. Рішення суду першої інстанції мотивовано неправомірністю спірної оперативно-господарської санкції, у зв'язку з тим, що пломба, яка зазначена у акті про порушення від 11.04.2017 №000014 як зірвана, була встановлена всупереч Правилам користування електричною енергією; та недоведеністю відповідачем факту втручання позивача до струмоведучих частин засобу (схеми) обліку або будь-яких інших дій, що призвели до зміни показів приладів обліку.
5. Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 18.12.2018 апеляційну скаргу відповідача задоволено, рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
6. Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що споживач несе відповідальність щодо забезпечення збереження та цілісності пломб, тому у зв'язку з пошкодженням відповідної пломби застосована до позивача спірна оперативно-господарська санкція є правомірною.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. 08 січня 2019 року позивач подав касаційну скаргу.
8. У касаційній скарзі позивач просить скасувати постанову Центрального апеляційного господарського суду від 18.12.2018 та залишити в силі рішення Господарського суду Запорізької області від 14.06.2018.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ Й АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. 01 серпня 2015 року між Публічним акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізького району електричних мереж (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агроспецторг" (Споживач) був укладений договір про постачання електричної енергії №871 (далі - Договір).
10. Відповідно до пункту 1 Договору Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у Додатку № 1 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу", а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
11. Згідно з пунктом 4.2.3 Договору Споживач сплачує Постачальнику вартість недорахованої електричної енергії, розраховану, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин використання, відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ від 14.10.2010 №1338, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 29.12.2010 № 1417/18712, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, в тому числі і у разі пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку.
12. 11 квітня 2017 року представниками Постачальника було проведено перевірку дотримання вимог Правил користування електричною енергією на об'єкті Споживача, за наслідками якої було складено акт про порушення Правил користування електричною енергією № 000014 (далі - Акт).
13. Акт був підписаний трьома уповноваженими представниками Постачальника та представником позивача - Щербиною О.П.
14. Відповідно до Акта працівниками Постачальника було зафіксовано порушення Споживачем пунктів 3.31, 3.3, 10.2, 10.3 Правил користування електричною енергією, а саме: відсутність пломби (зрив) пломби енергопостачальника, яка вказана в акті про пломбування від 12.04.2016. Пломба № 12739851 зірвана на огородженні трансформатора.
15. Позивачем не доведено факту крадіжки електричної енергії, втручання до струмоведучих частин засобу (схеми) обліку або будь-яких інших дій, що призвели до зміни показів приладів обліку.
16. 18 травня 2017 року, в присутності представників Споживача, відбулось засідання комісії по розгляду Акта та протоколом засідання комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією і визначення обсягу недоврахованої електричної енергії, прийнято рішення комісії, що обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення Правил користування електричною енергією за період з 06.12.2016 по 18.04.2017 складає 1 420 916 кВт/год на загальну суму 3 070 234,91 грн.
17. Листом від 28.09.2017 №03/10-5630 Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії і теплової енергії зазначила, що до переліку місць пломбування, визначеного пунктом 3.31 ПКЕЕ, не належать огородження трансформатора, у зв'язку з тим, що зазначене електрообладнання не відноситься до засобів обліку електричної енергії, а тому, дії енергопостачальника стосовно пломбування електрообладнання, яке не відноситься до схеми обліку електричної енергії, зокрема, огородження трансформатора, суперечать вимогам нормативних документів про користування електричною енергією.
18. У зазначеному листі Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії і теплової енергії також зазначила, що за відсутності однієї з 10 штук встановлених на огородженні трансформатора, енергопостачальником не виявлено та не підтверджено факт крадіжки електричної енергії на об'єкті споживача.
19. Листом від 19.08.2017 №001-5/13193 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг також зазначила, що енергопостачальник не мав права пломбувати огородження силового трансформатора споживача, енергопостачальник не довів факту розкрадання споживачем електричної енергії, тому, дії енергопостачальника щодо проведення нарахувань збитків за Актом згідно з положеннями Методики є безпідставними та неправомірними.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
20. Позивач вважає, що судом апеляційної інстанції було порушено норми процесуального та матеріального права, а саме, статтю 104 Господарського процесуального кодексу України, статі 237, 238 Цивільного кодексу України, пункти 3.31, 6.40, 6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 №28, пункти 1.2, 2.1, 2.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 №562.
Позиція відповідача, викладена у відзиві на касаційну скаргу
21. У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить залишити її без задоволення, оскільки вважає, що оскаржувана постанова суду апеляційної інстанції прийнята з додержанням норм чинного законодавства.
НОРМИ ПРАВА, ЩО ПІДЛЯГАЮТЬ ЗАСТОСУВАННЮ
22. Правила користування електричною енергією, затверджені постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 №28 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - ПКЕЕ).
Пункт 1.1
Ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії).
Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Пункт 3.3
Відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Пункт 3.31
Розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері технічного регулювання, а на затискній кришці - пломбою електропередавальної організації.
Пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засоб