ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2019 року
м. Київ
Справа № 914/173/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Студенець В.І. - головуючий, судді: Баранець О.М., Вронська Г.О.
за участю секретаря судового засідання: Натаріної О.О.
розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Рент-е-ка Юкрейн"
на рішення Господарського суду Львівської області
(суддя - Бортник О.Ю.)
від 11.05.2018
та постанову Західного апеляційного господарського суду
(головуючий - Кордюк Г.Т.; судді: Плотніцький Б.Д., Хабіб М.І.)
від 26.11.2018
у справі № 914/173/18
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рент-е-ка Юкрейн"
до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Міністерство інфраструктури України
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Державне підприємство "Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького"
про зобов'язання провести процедуру укладення договору оренди державного майна шляхом розміщення в газеті "Відомості приватизації" та на веб-сайті РВ ФДМ України по Львівські області оголошення про намір передати державне майно в оренду та ухвалення рішення за результатами вивчення попиту на оренду державного майна,
за участю представників учасників справи:
позивача - Янчук А.В.
відповідача - не з'явилися
Міністерство інфраструктури України - Новак А.А.
ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького" - не з'явилися
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Рент-е-ка Юкрейн" (далі - ТОВ "Рент-е-ка Юкрейн") звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області (далі - РВ ФДМУ по Львівській області) про його зобов'язання провести процедуру укладення договору оренди державного майна загальною площею 6 кв.м, що знаходиться на першому поверсі будівлі під літерою "Б-3" - новий аеровокзал Державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького за адресою: м. Львів, вул. Любінська, 168, та обліковується на балансі Державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького шляхом: розміщення в газеті "Відомості приватизації" та на веб-сайті РВ ФДМУ по Львівській області оголошення про намір передати державне майно загальною площею 6 кв.м в оренду; ухвалення рішення за результатами вивчення попиту на оренду державного майна загальною площею 6 кв.м.
1.2. В обґрунтування позовних вимог ТОВ "Рент-е-ка Юкрейн" посилається на те, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області листом від 27.10.2017 за № 11-03-06645 повідомило позивача про відмову в укладенні договору оренди державного майна площею 6 кв.м зазначаючи про відсутність дозволу Міністерства інфраструктури України на передачу майна в оренду товариству. На думку позивача, відмова порушує його права та законні інтереси та суперечить положенням статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", оскільки її надано з порушенням процедури, встановленої цією правовою нормою. ТОВ "Рент-е-ка Юкрейн", керуючись абзацом 4 частини 3 статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", вважає, що у зв'язку з одержанням ним висновків щодо укладення договору оренди від Міністерства інфраструктури України з порушенням встановленого терміну для їх надання, укладення договору оренди з цим органом вважається погодженим. Після спливу 15-денного терміну з моменту отримання Міністерством інфраструктури України запитів про погодження умов договору оренди, відповідач був зобов'язаний продовжити процедуру укладення договору оренди приміщень та вчинити подальші, передбачені законом, дії. Однак, відповідач цього не вчинив і тим самим порушив права та охоронювані законом інтереси товариства, оскільки відсутні підстави для відмови в укладенні з ним договору оренди майна. Матеріально-правовою підставою позову визначено статті 5, 6, 7, 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
2. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2.1. Рішенням Господарського суду Львівської області від 11.05.2018 у справі № 914/173/18 у задоволенні позову ТОВ "Рент-е-ка Юкрейн" відмовлено повністю.
2.2. Постановою Західного апеляційного господарського суду від 26.11.2018 рішення Господарського суду Львівської області від 11.05.2018 у справі № 914/173/18 залишено без змін.
2.3. Господарськими судами встановлено такі обставини:
- ТОВ "Рент-е-ка Юкрейн" 04.07.2017 відповідно до статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" звернувся до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області із заявою № 04072017-1, в якій просив укласти договір оренди нерухомого державного майна, яке розташоване за адресою м. Львів, вул. Любінська, 168, та обліковується на балансі Державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького з метою розміщення пункту прокату авто, а саме нежитлове приміщення, загальною площею 6 кв.м, що знаходиться на першому поверсі будівлі під літерою "Б-3" - новий аеровокзал ДП "Міжнародний аеропорт "Львів";
- Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області листом від 07.07.2017 за № 07-03-04331 з додатками звернувся до Міністерства інфраструктури України відповідно до вимог статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" з метою прийняття рішення по заяві ТОВ "Рент-е-ка Юкрейн" та надання висновків, що об'єкт оренди не підпадає під критерії заборони до оренди, визначені у частині другій статті 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна"; дозволу на передачу цього майна в оренду; щодо умов договору оренди, відповідно до вимог частини третьої статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна"; щодо строку оренди та напрямки цільового використання об'єкта оренди тощо;
- листом, який надійшов на адресу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області 24.10.2017, Міністерство інфраструктури України повідомило про надходження листа Фонду 17.07.2017 та прийняття рішення, оформленого Протоколом № 33/17 засідання Комісії з розгляду питань стосовно розпорядження майном від 30.08.2017 про відмову в укладенні договору оренди цього нерухомого майна;
- листом від 27.10.2017 № 11-03-06645 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області повідомило ТОВ "Рент-е-ка Юкрейн", що не може здійснити процедуру укладення договору оренди нерухомого майна у зв'язку з відмовою у наданні дозволу на передачу цього майна в оренду Міністерства інфраструктури України;
- вважаючи свої права порушеними у зв'язку з неотриманням відповіді у встановлений законодавством термін щодо відмови в укладенні договору, ТОВ "Рент-е-ка Юкрейн" звернувся за захистом своїх прав та інтересів до суду.
2.4. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог місцевий господарський суд виходив з того, що відсутність волі власника нерухомого майна, в особі органу, уповноваженого від його імені управляти державним майном, є підставою для відмови орендодавцем в укладенні договору оренди нерухомого майна. У зв'язку з цим відсутні підстави для задоволення позову та зобов'язання відповідача продовжувати проведення процедури укладення договору оренди державного майна з позивачем.
2.5. Погоджуючись із прийнятим місцевим господарським судом рішенням, суд апеляційної інстанції зазначив, що відповідач, відмовляючись станом на день звернення позивача із позовом до суду здійснювати дії, передбачені ч. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" не порушив його прав та охоронюваних законом інтересів. Здійснення дій, передбачених ч. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" можливе лише за умови надходження від Міністерства інфраструктури України на адресу орендодавця, відповідача у справі, висновків про умови договору оренди та погодження ним умов договору оренди.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги
3.1. Не погоджуючись з постановою Західного апеляційного господарського суду від 26.11.2018 та рішенням Господарського суду Львівської області від 11.05.2018 у справі № 914/173/18, ТОВ "Рент-е-ка Юкрейн" подало касаційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції та рішення місцевого господарського суду скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
3.2. Узагальнені доводи касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Рент-е-ка Юкрейн":
- рішення судів попередніх інстанцій не відповідає приписам частини 3 статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", оскільки Міністерство інфраструктури погодило укладення договору, тобто виразило свою волю щодо можливості укладення своєю мовчазною згодою;
- судами попередніх інстанцій не надано правової оцінки цій підставі, що рішення було прийнято Міністерством вже після спливу 15-ти денного строку, передбаченого частиною 3 статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна";
- судами першої та апеляційної інстанцій без обґрунтованих на те підстав не застосовано до правовідносин, що склалися між учасниками норму абз. 4 частини 3 статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
3.3. У поясненні до касаційної скарги Міністерство інфраструктури України заперечує проти вимог касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Рент-е-ка Юкрейн" з підстав її необґрунтованості та просить судові рішення залишити без змін, а касаційну скаргу без задоволення.
Крім того, Міністерство інфраструктури України у заяві про розподіл судових витрат просить судові витрати на загальну суму 90,00 грн, понесені у зв'язку з переглядом постанови суду апеляційної інстанції та рішення місцевого суду в касаційному порядку (надсилання копій пояснень на касаційну скаргу), стягнути з скаржника.
4. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій з посиланням на норми права, яким керувався суд
4.1. Згідно зі статтею 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
За змістом статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, примусове виконання обов'язку в натурі.
4.2. Відповідно до статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Згідно із статтею 760 Цивільного кодексу України предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ).
Законом можуть бути встановлені види майна, що не можуть бути предметом договору найму.
Особливості найму окремих видів майна встановлюються цим Кодексом та іншим законом.
4.3. За змістом статті 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" цей Закон регулює, зокрема, організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" об'єктами оренди за цим Законом, з поміж іншого, є нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств.
Статтею 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що орендодавцями є, зокрема, Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук, а також майна, що належить вищим навчальним закладам та/або науковим установам, що надається в оренду науковим паркам та ї