Постанова
Іменем України
27 лютого 2019 року
м. Київ
Справа № 404/4822/15-ц
Провадження № 14-55 цс 19
ВеликаПалата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача - Гудими Д. А.,
суддів: Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Данішевської В. І., Золотнікова О. С. , Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Рогач Л. І., Саприкіної І. В., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.
розглянула справу за позовом Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (далі також - позивач) до ОСОБА_3 (далі також - відповідач) про стягнення коштів,
за касаційною скаргою відповідача на рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 11 травня 2016 року, ухвалене суддею Кулінкою Л. Д., і ухвалу Апеляційного суду Кіровоградської області від 6 липня 2016 року, постановлену колегією суддів у складі Потапенка В. І., Черненко В. В. та Чорнобривець О. С.
Учасники справи:
позивач: Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області;
відповідач: ОСОБА_3
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. 6 липня 2015 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив на підставі статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 1212 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України стягнути з відповідача 154 477,01 грн у зв'язку з поданням страхувальником (відповідачем) недостовірних даних.
2. Позов мотивував такими обставинами:
2.1. З 1 січня 2006 року до 31 січня 2015 року включно відповідач отримував пенсію по інвалідності ІІІ групи у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до статей 50 і 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Підставами для призначення йому цієї пенсії слугували: витяг з акта огляду Медико-соціальної експертної комісії (далі також - МСЕК) серії 2-18 ВБ № 087574 від 14 березня 2005 року; виписки з актів огляду МСЕК серії 10 ААА № 365466 від 26 травня 2010 року, серії 10 ААБ № 517129 від 9 квітня 2013 року, видані Кіровоградською обласною МСЕК № 1; посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (далі також - ЧАЕС) І категорії серії НОМЕР_1, видане Управлінням праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації.
2.2. 3 вересня 2013 року Кіровоградський окружний адміністративний суд у справі № 811/2366/13-а прийняв постанову, якою скасував експертні рішення Комунального закладу (далі - КЗ) «Кіровоградське обласне бюро медико-соціальної експертизи» щодо визначення в актах огляду МСЕК № 67/12, № 74/2, № 62/2 (на підставі яких видані відповідні виписки з актів огляду МСЕК) причиною інвалідності відповідача захворювання, пов'язане з виконанням робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. 9 грудня 2014 року Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, а 19 листопада 2015 року - Вищий адміністративний суд України залишили без змін вказану постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду.
2.3. 17 липня 2014 року Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації визнав безпідставним надання відповідачеві посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії І серії НОМЕР_1 від 17 березня 2005 року.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
3. 11 серпня 2015 року Кіровський районний суд м. Кіровограда постановив ухвалу про відкриття провадження у справі.
4. 11 травня 2016 року Кіровський районний суд м. Кіровограда постановив ухвалу, в якій залучив до участі у справі Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області як правонаступника Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді.
5. 11 травня 2016 року Кіровський районний суд м. Кіровограда ухвалив рішення, яким позов задовольнив: стягнув з відповідача на користь позивача кошти у сумі 154 477,01 грн.
6. Мотивував постанову так:
6.1. Кіровоградський окружний адміністративний суд у постанові від 3 вересня 2013 року, яка набрала законної сили 9 грудня 2014 року, встановив, що відповідач не звертався до Дніпропетровської регіональної міжвідомчої експертної комісії, і ця комісія не видавала йому експертного висновку № 8735 від 15 лютого 2005 року (далі - експертний висновок); огляд відповідача проведений, а подальший висновок МСЕК про пов'язаність захворювання відповідача з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС наданий з використанням недостовірних даних.
6.2. Протиправними є дії відповідача з подання до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді витягу з акта огляду МСЕК серії 2-18 ВБ № 087574 від 14 березня 2005 року для призначення пенсії, виданого КЗ «Кіровоградське обласне бюро медико-соціальної експертизи» на підставі експертного висновку, здобутого невідомим шляхом. Докази, які би спростовували вказані обставини, відповідач суду не надав.
6.3. Виписки з актів огляду МСЕК є правовими актами індивідуальної дії, а тому у разі визнання незаконними (протиправними, скасування) не діють з моменту їх прийняття. Обґрунтовував висновками Верховного Суду України, сформульованими у постанові від 8 грудня 2009 року у справі № 21-1573во09.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
7. 6 липня 2016 року Апеляційний суд Кіровоградської області постановив ухвалу, якою рішення суду першої інстанції залишив без змін.
8. Мотивував постанову так:
8.1. Кіровоградський окружний адміністративний суд постановою від 3 вересня 2013 року у справі № 811/2366/13-аскасував експертні рішення КЗ «Кіровоградського обласного бюро медико-соціальної експертизи» в частині визнання причин інвалідності відповідача такими, що пов'язані з виконанням робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (викладені в акті огляду МСЕК № 67/12, на підставі якого виданий витяг з акта огляду МСЕК серії 2-18 ВБ № 087574 від 14 березня 2005 року, в акті огляду МСЕК № 74/2, на підставі якого видана виписка з акта огляду МСЕК серії 10 ААА № 365466 від 26 травня 2010 року та в акті огляду МСЕК № 62/2, на підставі якого видана виписка з акта огляду МСЕК серії 10 ААБ № 517129 від 9 квітня 2013 року). А тому для призначення відповідачу пенсії відпала підстава, передбачена Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
8.2. Стаття 1215 ЦК України не може бути застосована у спірних правовідносинах, оскільки встановлена недобросовісність відповідача для отримання пенсії. Така недобросовісність полягала у тому, що він надав КЗ «Кіровоградське обласне бюро медико-соціальної експертизи» для призначення пенсії експертний висновок, здобутий невідомим шляхом. А тому згідно зістаттею 1212 ЦК України слід повернути все майно, набуте без достатніх правових підстав, незважаючи на те, що підстава його набуття відпала тільки у 2014 році.
8.3. КЗ «Кіровоградське обласне бюро медико-соціальної експертизи» не може нести матеріальну відповідальність за шкоду, яку заподіяв відповідач позивачу внаслідок надання здобутого невідомим шляхом експертного висновку про встановлення причинного зв'язку захворювання з дією іонізуючого випромінювання й інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС.
8.4. Доводи відповідача про те, що спір має розглядатися згідно з КАС України, є безпідставними, оскільки позивач у спірних правовідносинах не діє як суб'єкт владних повноважень, а виступає учасником цивільних правовідносин.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
9. 19 липня 2016 року відповідач подав до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу. Просить скасувати ухвалені у справі судові рішення та передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції. Скаржиться на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Короткий зміст ухвали суду касаційної інстанції
10. 23 січня 2017 року Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ ухвалою зупинив виконання рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 11 травня 2016 року й ухвали Апеляційного суду Кіровоградської області від 6 липня 2016 року до закінчення касаційного провадження у справі.
11. 5 грудня 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду ухвалою передав справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
12. Мотивував ухвалу тим, що відповідач оскаржує рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 11 травня 2016 року й ухвалу Апеляційного суду Кіровоградської області від 6 липня 2016 року, зокрема, з підстав порушення правил предметної юрисдикції.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
(1) Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
13. Відповідач мотивує скаргу такими обставинами:
13.1. Право на звернення до суду з позовами про стягнення надмірно виплачених коштів випливає з функцій контролю за витрачанням коштів з Пенсійного фонду України, тобто зі здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій. Тому правовідносини, що виникли між сторонами, мають публічно-правовий характер, а вирішення спору належить до юрисдикції адміністративних судів.
13.2. Суд не встановив зловживань зі сторони пенсіонера, а судові рішення адміністративних судів у справі № 811/2366/13-адоводять неправомірність дій КЗ «Кіровоградське обласне бюро медико-соціальної експертизи» щодо визнання причиною інвалідності відповідача захворювання, пов'язаного з виконанням робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.Тому матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну внаслідок надання недостовірних документів, має нести організація, яка їх надала.
13.3. Суд у справі № 811/2366/13-ане встановив факт підроблення документів або надання Управлінню Пенсійного фонду України в м. Кіровограді завідомо неправдивих даних, які стали підставою для призначення пенсії відповідачеві.
13.4. Суди неправильно визначили момент, з якого адміністративний суд у справі № 811/2366/13-а скасував експертні рішення КЗ «Кіровоградське обласне бюро медико-соціальної експертизи». На думку, відповідача, вони стали недійсними відповідно до статті 236 ЦК України з 9 грудня 2014 року - дати набрання законної сили рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 3 вересня 2013 року у справі № 811/2366/13-а. Тому немає підстав стягувати кошти за період 2005 - 2014 років, коли були дійсними витяг з акта огляду МСЕК серії 2-18 ВБ № 087574 від 14 березня 2005 року та виписки з актів огляду МСЕК серії 10 ААА № 365466 від 26 травня 2010 року і серії 10 ААБ № 517129 від 9 квітня 2013 року, видані Кіровоградською обласною МСЕК № 1.
(2) Позиції інших учасників справи
14. 29 серпня 2016 року позивач подав відзив на касаційну скаргу. Просить залишити її без задоволення. Вважає, що рішення судів у справі є законними й обґрунтованими з огляду на таке:
14.1. Спір не є публічно-правовим, оскільки позивач подав позов до відповідача про стягнення коштів як з недобросовісного набувача. А тому відсутні підстави для розгляду цієї справи за правилами адміністративного судочинства.
14.2. 19 листопада 2015 року Вищий адміністративний суд України постановив ухвалу у справі № 811/2366/13-а, залишивши без змін судові рішення першої й апеляційної інстанцій, які встановили, що висновок МСЕК про зв'язок захворювання відповідача з ліквідацією наслідків на ЧАЕС наданий з використанням недостовірних даних. Тому відповідач, маючи безпосередню зацікавленість в оформленні пенсії, недобросовісно став набувачем коштів у сумі 154 477,01 грн.
14.3. Оскільки правові акти індивідуальної дії (акти огляду МСЕК) стали підставою для виникнення між сторонами правовідносин щодо оформлення пенсії по інвалідності, то скасування таких актів має наслідком припинення цих правовідносин з моменту їх виникнення.
14.4. Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Проте у цій справі особа, яка претендує на звільнення від сплати судового збору, є відповідачем, а не позивачем, з огляду на що відсутні підстави для звільнення його від сплати судового збору за подання апеляційної та касаційної скарг.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
(1) Оцінка аргументів учасників справи та висновків судів першої й апеляційної інстанцій
(1.1) Щодо юрисдикції суду
15. Цивільний процесуальний кодекс (далі - ЦПК) України у редакції, чинній на час відкриття провадження, передбачав, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають, із цивільних, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства (частина перша статті 15).Аналогічний припис закріплений у частині першій статті 19 ЦПК України у редакції, чинній на час розгляду справи Великою Палатою Верховного Суду.
16. Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право, яке має існувати на час звернення до суду, а, по-друге, суб'єктний склад такого спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.
17. Відтак, вирішуючи питання про наявність або відсутність юрисдикції суду, необхідно з'ясувати, зокрема, характер спірних правовідносин, а також суть права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа.
18. Суди першої й апеляційної інстанцій встановили:
18.1. Згідно з випискою із акта огляду МСЕК серії 2-18 ВБ № 087574 від 14 березня 2005 року відповідачу встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
18.2. 17 березня 2005 року Кіровоградська обласна державна адміністрація видала відповідачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії І серії НОМЕР_1.
18.3. 4 квітня 2006 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді із заявою про призначення/перерахунок пенсії по інвалідності згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
18.4. На підставі розпорядження від 10 квітня 2006 року відповідачу призначена пенсія по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до приписів статей 50 і 54 вказаного Закону.
18.5. Випискою із акта огляду МСЕК серії 10 ААА № 365466 від 26 травня 2010 року, підтверджено наявність у відповідача ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
18.6. Згідно з випискою акта огляду МСЕК серії 10 ААБ № 517129 від 9 квітня 2013 року відповідачу встановлено ІІІ групу інвалідності безстроково з 1 травня 2013 року внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
18.7. 3 вересня 2013 року Кіровоградський окружний адміністративний суд прийняв постанову в адміністративній справі № 811/2366/13-а, якою скасував експертні рішення КЗ «Кіровоградського обласного бюро медико-соціальної експертизи» в частині визнання причин інвалідності відповідача такими, що пов'язані з виконанням робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (викладені в акті огляду МСЕК № 67/12, на підставі якого виданий витяг з акта огляду МСЕК серії 2-18 ВБ № 087574 від 14 березня 2005 року, в акті огляду МСЕК № 74/2, на підставі якого видана виписка з акта огляду МСЕК серії 10 ААА № 365466 від 26 травня 2010 року та в акті огляду МСЕК № 62/2, на підставі якого видана виписка з акта огляду МСЕК серії 10 ААБ № 517129 від 9 квітня 2013 року). Зазначену постанову Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 9 грудня 2014 року, а Вищий адміністративний суд України ухвалою від 19 листопада 2015 року залишили без змін.
18.8. Кіровоградський окружний адміністративний суд встановив, що відповідач не звертався до Дніпропетровської регіональної міжвідомчої експертної комісії і йому не видавався експертний висновок; огляд відповідача був проведений, а подальший висновок МСЕК про причинний зв'язок захворювання з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС був наданий з використанням недостовірних даних.
18.9. Згідно з витягом з протоколу від 17 липня 2014 року № 76 засідання Комісії департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, посвідчення особ