Постанова
Іменем України
27 лютого 2019 року
м. Київ
Справа № 474/424/18
Провадження № 14-46 цс 19
ВеликаПалата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача - Гудими Д. А.,
суддів: Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Данішевської В. І., Золотнікова О. С. , Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Рогач Л. І., Саприкіної І. В., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.
розглянула справу за позовом ОСОБА_3 (далі також - позивач) до начальника Врадіївського відділу Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області, керівника Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області про визнання неправомірними дій і бездіяльності
за касаційною скаргою керівника Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області на постанову Апеляційного суду Миколаївської області від 25 червня 2018 року, ухвалену колегією суддів у складі Базовкіної Т. М., Кушнірової Т. Б. та Яворської Ж. М.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_3,
відповідачі: начальник Врадіївського відділу Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області, керівник Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. 7 травня 2018 року позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила:
1.1. Визнати незаконними дії начальника Врадіївського відділу Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області щодо збирання інформації про стан здоров'я та лікування позивача;
1.2. Визнати незаконною бездіяльність керівника Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області щодо ненадання копії запиту від 28 березня 2018 року № (15-34)2106вих18 про надання інформації про стан здоров'я та лікування позивача (далі - запит).
2. Мотивувала позов тим, що:
2.1. 30 березня 2018 року позивачеві стало відомо про те, що на адресу Врадіївської центральної районної лікарні надійшов запит.
2.2. 11 квітня 2018 року у листі вих. № Б-4 головний лікар Врадіївської центральної районної лікарні повідомив, що не надавав інформацію стосовно перебування позивача на лікуванні у відповідь на запит через відсутність відповідної ухвали суду. За телефоном позивач дізналася, що запит, копію якого їй не надали, оформив начальник відділу Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області.
2.3. Дії відповідачів порушують її право на особисте життя та на захист конфіденційної інформації про стан здоров'я.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
3. 10 травня 2018 року Врадіївський районний суд Миколаївської області постановив ухвалу, якою відмовив у відкритті провадження у справі.
4. Мотивував ухвалу тим, що позивач оскаржує дії прокурорів (посадових осіб органів прокуратури), вчинені ними поза межами кримінального провадження чи судової справи. А тому позовні вимоги про визнання неправомірними дій відповідачів мають розглядатися за правилами адміністративного судочинства.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
5. 25 червня 2018 року Апеляційний суд Миколаївської області ухвалив постанову, якою скасував ухвалу Врадіївського районного суду Миколаївської області від 10 травня 2018 року та передав справу до цього суду для продовження розгляду.
6. Мотивував постанову так:
6.1. 8 вересня 2017 року Врадіївський районний суд Миколаївської області ухвалив рішення у справі № 474/192/17, яким задовольнив позов керівника Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області в інтересах держави в особі Врадіївської селищної ради до ОСОБА_3 про стягнення плати за фактичне використання земельної ділянки та стягнув з ОСОБА_3 29 279,64 грн збитків.
6.2. 1 лютого 2018 року Врадіївський районний суд Миколаївської області постановив ухвалу, якою задовольнив заяву ОСОБА_3 та відстрочив виконання рішення цього суду від 8 вересня 2017 року.
6.3. 10 квітня 2018 року Апеляційний суд Миколаївської області прийняв постанову, якою частково задовольнив апеляційну скаргу прокурора: ухвалу суду першої інстанції від 1 лютого 2018 року скасував і відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_3 про відстрочення виконання рішення Врадіївського районного суду Миколаївської області від 8 вересня 2017 року.
6.4. Під час вирішення у суді питання про відстрочення виконання рішення суду від 8 вересня 2017 року Врадіївський відділ Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області направив запит головному лікарю Врадіївської центральної районної лікарні.
6.5. Позивач звернулась з позовом до суб'єкта владних повноважень - прокурора, який не здійснював владних управлінських, контролюючих функцій щодо неї та не мав повноважень щодо вчинення обов'язкових до виконання дій. Позовні вимоги спрямовані на захист цивільного права, і позивач обрала передбачений цивільним законодавством спосіб захисту порушеного права. А тому спір не є публічно-правовим і має розглядатися за правилами цивільного судочинства.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. 23 липня 2018 року керівник Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області звернувся з касаційною скаргою, в якій вказує на порушення апеляційним судом норм процесуального права. Просить скасувати постанову Апеляційного суду Миколаївської області від 25 червня 2018 року та залишити в силі ухвалу Врадіївського районного суду Миколаївської області від 10 квітня 2018 року.
Короткий зміст ухвали суду касаційної інстанції
8. 9 січня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду ухвалою передав справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
9. Мотивував ухвалу тим, що постанова Апеляційного суду Миколаївської області від 25 червня 2018 року оскаржена з підстав порушення правил предметної юрисдикції.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
(1) Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
10. Керівник Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області обґрунтовує касаційну скаргу так :
10.1. Спори про оскарження бездіяльності прокурора, вчиненої під час розгляду звернення громадянина, належать до юрисдикції адміністративних судів, що відповідає висновкам Верховного Суду України, викладеним у постанові від 14 травня 2018 року у справі № 9901/533/18.
10.2. Обраний позивачем у цій справі спосіб захисту - визнання протиправними дій і бездіяльності прокурора як суб'єкта владних повноважень - передбачений виключно у Кодексі адміністративного судочинства України.
10.3. Апеляційний суд невірно кваліфікував дії прокурора у спірних правовідносинах щодо направлення запиту про факт перебування позивача на лікуванні у Врадіївській центральній районній лікарні протягом 2017-2018 років з огляду на таке:
10.3.1. Запит направлявся відповідно до частини четвертої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» з метою обґрунтування та захисту інтересів держави під час розгляду заяви ОСОБА_3про відстрочку виконання рішення Врадіївського районного суду Миколаївської області від 8 вересня 2017 року у справі № 474/192/17; отримання інформації про перебування позивача на лікуванні у тій справі мало суттєве значення, оскільки підставою для відстрочення виконання судового рішення ОСОБА_3 вказувала саме незадовільний стан її здоров'я.
10.3.2. Правовідносини, які виникли внаслідок звернення прокурора із запитом, мають публічно-правову природу, оскільки прокурор здійснював владну управлінську функцію з представництва інтересів держави під час виконання судового рішення.
Позиції інших учасників справи
11. Позивач щодо касаційної скарги не висловилася.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
(1) Оцінка аргументів учасників справи та висновків судів першої й апеляційної інстанцій
12. Цивільний процесуальний кодекс (далі - ЦПК) України встановлює, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають, зокрема, з цивільних та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства (частина перша статті 19).
13. Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а, по-друге, спеціальний суб'єктний склад цього спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.
14. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах фізичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (пункт 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України).
15. Пункт 2 частини першої статті 4 КАС України передбачає, що публічно-правовим є, зокрема, спір, в якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
16. Згідно з пунктом 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єктом владних повноважень є, зокрема, орган державної влади, його посадова чи службова особа при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
17. Отже, до справ адміністративної юрисдикції віднесені публічно-правові спори, ознакою яких є не лише спеціальний суб'єктний склад, але і їх виникнення з приводу виконання чи невиконання суб'єктом владних повноважень публічно-владних управлінських функцій.
18. Спірні правовідносини виникли щодо направлення прокурором запиту, а також ненадання позивачеві копії цього запиту у відповідь на