Постанова
Іменем України
18 березня 2019 року
м. Київ
справа № 391/82/17-ц
провадження № 61-33203св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Фаловської І. М. (суддя-доповідач), Висоцької В. С., Сімоненко В.М.,
учасники справи:
позивачі: ОСОБА_4, ОСОБА_5, виробничий сільськогосподарський кооператив «Колос»,
відповідач: виробничий сільськогосподарський кооператив «Колос», ОСОБА_4, ОСОБА_5,
третя особа - відділ Держгеокадастру у Компаніївському районі Кіровоградської області,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 і ОСОБА_5, в інтересах яких діє представник ОСОБА_6, на рішення Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 21 квітня 2017 року у складі судді Червонописького В. С. та ухвалу Апеляційного суду Кіровоградської області від 20 липня 2017 року у складі колегії суддів: Черненко В. В., Суровицької Л. В., Кіселика С. А.,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У лютому 2017 року ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулися до суду з позовом до виробничого сільськогосподарського кооперативу «Колос» (далі - ВСК «Колос»), третя особа - відділ Держгеокадастру у Компаніївському районі Кіровоградської області, про визнання частково недійсними змін до договорів оренди земельних ділянок.
Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_4 і ОСОБА_5 на підставі державних актів на право приватної власності на землю є власниками земельної ділянки НОМЕР_1 розміром 6,52 га і земельної ділянки НОМЕР_2 розміром 6,52 га відповідно, які знаходяться на території Компаніївської селищної ради Кіровоградської області.
01 лютого 2006 року між ОСОБА_4 та ВСК «Колос», і між ОСОБА_5 та ВСК «Колос» укладено договори оренди земельних ділянок, строком на п'ять років. Відповідно до пункту 8 договорів оренди земельних ділянок початок дії договору - 01 лютого 2006 року, закінчення дії договору - 31 січня 2011 року. Ці договори зареєстровані у Компаніївському відділі Кіровоградської регіональної філії «Центр Державного земельного кадастру при Держкомземі України» 16 травня 2006 року. Відповідно до актів приймання - передачі земельних ділянок та пункту 17 цих договорів, земельні ділянки передані в оренду ВСК «Колос» 19 травня 2006 року строком на п'ять років.
ОСОБА_4 і ОСОБА_5 зазначають, що за ініціативою орендаря невідомо коли (без зазначення дати) були підписані зміни та доповнення до договору оренди землі. Зміни та доповнення до вказаних договорів оренди землі від 16 травня 2006 року не відповідають фактичній даті укладення зазначених змін, а є датою державної реєстрації договорів. Ці зміни та доповнення зареєстровані 30 грудня 2009 року.
Позивачі зазначили, що зміни та доповнення до договорів оренди землі вчинені не в такій самій формі, що й договори, відсутня дата коли сторони дійшли згоди щодо істотних умов договорів, тобто форма правочинів не відповідає закону, що є порушенням статей 203, 638, 654 ЦК України.
На підставі вищевикладеного ОСОБА_4 і ОСОБА_5 просили суд визнати частково недійсними зміни до пункту 8 договорів оренди землі, які укладені 01 лютого 2006 року між ОСОБА_4 та ВСК «Колос» та між ОСОБА_5 та ВСК «Колос» відповідно в частині терміну дії договорів, а саме недійсними в додаткових угодах слова «обчислення строку дії договору оренди землі розпочинається з моменту державної реєстрації даної додаткової угоди».
В березні 2017 року ВСК «Колос» звернувся до суду з зустрічним позовом до ОСОБА_4, ОСОБА_5, третя особа - відділ Держгеокадастру у Компаніївському районі Кіровоградської області, про внесення змін до договорів.
Зустрічна позовна заява мотивована тим, що згідно з умовами договорів оренди землі ОСОБА_4, ОСОБА_5 передали, а ВСК «Колос» прийняв в строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 6,52 га строком з 01 лютого 2006 року по 31 січня 2011 року.
ВСК «Колос» зазначив, що згодом ОСОБА_4 і ОСОБА_5 звернулись до ВСК «Колос» із заявами від 17 березня 2009 року, в яких просили внести зміни до цих договорів оренди землі в частині збільшення розміру орендної плати до 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та продовжити термін дії договорів оренди землі на 10 років.
19 березня 2009 року правлінням ВСК «Колос» розглянуто ці заяви та прийнято їх пропозицію щодо зміни умов договорів оренди землі від 01 лютого 2006 року в частині встановлення орендної плати у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та продовження на 10 років договорів оренди землі.
За результатами цих дій укладено зміни та доповнення до договорів оренди землі від 01 лютого 2006 року, а саме до пункту 8, виклавши його в наступній редакції «термін договору - 10 років. Обчислення строку дії договору оренди землі розпочинається з моменту державної реєстрації даної додаткової угоди, яка є невід'ємною частиною договору оренди землі». Згідно із вказаними змінами та доповненнями термін договорів оренди землі закінчується у 2019 році (до 30 грудня). Ці зміни та доповнення до договорів оренди землі відповідно, підписані ОСОБА_4 і ОСОБА_5
Отже, дії сторін свідчать про те, що ними при укладенні змін та доповнень до договорів оренди землі досягнуто згоди щодо продовження терміну дії цих договорів оренди землі до 19 березня 2019 року.
На підставі вищевикладеного ВСК «Колос» просив внести зміни до змін та доповнень до договорів оренди землі від 01 лютого 2006 року, укладених між ОСОБА_4 та ВСК «Колос», між ОСОБА_5 та ВСК «Колос» та зареєстрованих у Компаніївському відділі Кіровоградської регіональної філії «Центр Державного земельного кадастру при Держкомземі України» 16 травня 2006 року, замінивши слова та цифри: «Перше речення пункту 8 договору «Строк дії договору» викласти у наступній редакції: слова та цифру «Початок дії договору - 01 лютого 2006 року, закінчення дії договору - 31 січня 2011 року» замінити словами та цифрою і доповнити «термін дії договору» - 10 років. Обчислення строку дії договору оренди землі розпочинається з моменту державної реєстрації даної додаткової угоди, яка є невід'ємною частиною договору оренди землі від 16 травня 2006 року на слова та цифри: «Продовжити з 19 березня 2009 року на 10 років термін дії договору оренди землі від 01 лютого 2006 року, укладеного між ОСОБА_4 та ВСК «Колос» та між ОСОБА_5 та ВСК «Колос» відповідно.
Рішенням Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 21 квітня 2017 року у задоволенні первісного та зустрічного позовів відмовлено.
Рішення суду першої інстанції у частині відмови у задоволенні первісних позовних вимог мотивоване тим, що зміни, які були внесені сторонами відповідно до змін та доповнень до договорів оренди землі, які зареєстровані 30 грудня 2009 року з формулюванням: «…обчислення строку дії договору оренди землі розпочинається з моменту державної реєстрації даної додаткової угоди…» були в межах чинного, на момент укладання договору, законодавства та жодним чином не порушували права позивачів. Рішення суду першої інстанції у частині відмови у задоволенні зустрічних позовних вимог мотивоване тим, що ВСК «Колос» не надав суду доказів виконання вимог статей 641-644 ЦК України та звернення з відповідними пропозиціями з приводу внесення змін до договорів оренди землі, які визначені у позовних вимогах.
Ухвалою Апеляційного суду Кіровоградської області від 20 липня 2017 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Ухвала апеляційного суду мотивована тим, що позивачами не додано належних допустимих доказів того, що вказані зміни порушували права ОСОБА_4, ОСОБА_5 на момент укладення спірного договору оренди землі. При цьому, волевиявлення позивачів в частині укладення змін та доповнень до цих договорів оренди землі було добровільним, ніяких застережень з боку позивачів відповідно зазначених змін до договорів оренди, ними не заявлялось.
У касаційній скарзі, поданій у серпні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, ОСОБА_4 і ОСОБА_5, в інтересах яких діє представник ОСОБА_6, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати ухвалені в справі судові рішення та передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Касаційна скарга мотивована тим, що судами попередніх інстанцій, залишено поза увагою, що при укладанні додаткової угоди сторони не дійшли згоди щодо істотної умови договору, волевиявлення сторін щодо умов договору було різним. Тому редакція додаткової угоди в частині обчислення строку дії договору не відповідає волевиявленню сторони, не відповідає заяві ОСОБА_4 і ОСОБА_5
31 травня 2018 року цивільну справу передано до Верховного Суду.
У частині третій статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно із частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Частиною першою статті 402 ЦПК України визначено, що у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи су