ПОСТАНОВА
Іменем України
14 березня 2019 року
Київ
справа №808/677/16
адміністративне провадження №К/9901/23708/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шарапи В.М.,
суддів - Бевзенка В.М., Данилевич Н.А.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Національної поліції України на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 5 липня 2016 року у складі колегії суддів: Батрак І.В. (головуючий), суддів: Нестеренко Л.О., Нечипуренка О.М. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року у складі колегії суддів: Прокопчук Т.С. (головуючий), суддів: Чабаненко С.В., Шлай А.В. у справі за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України, Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, -
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. У лютому 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом у якому просив:
1.1 визнати протиправним та скасувати наказ Національної поліції України від 29 січня 2016 року №68о/с про звільнення полковника поліції ОСОБА_1, начальника управління внутрішньої безпеки в Луганській області Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України зі служби в поліції;
1.2 поновити ОСОБА_1 на посаді начальника управління внутрішньої безпеки в Луганській області Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України;
1.3 стягнути з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу;
2. Запорізький окружний адміністративний суд постановою від 5 липня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року позов задовольнив.
2.1 Задовольняючи позовні вимоги, суди виходили із того, що атестування позивача проведено без достатніх правових підстав, а рішення атестаційної комісії про невідповідність позивача займаній посаді та необхідність звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність є необґрунтованим та не підтвердженим доказами.
3. Суди попередніх інстанцій встановили:
3.1 1 грудня 1988 року по 6 листопада 2015 року ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, що підтверджується копією його послужного списку.
3.2 Наказом Національної поліції України від 7 листопада 2015 року № 13 о/с «По особовому складу» відповідно до пунктів 9, 12 розділу ХІ Закону України від 2 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII) та згідно з наказом Національної поліції України від 6 листопада 2015 № 13 «Про затвердження тимчасового штату Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції», ОСОБА_1, який мав спеціальне звання «полковник міліції», призначений начальником управління внутрішньої безпеки в Луганській області, присвоївши йому спеціальне звання «полковник поліції».
3.3 Наказом Національної поліції України від 20 листопада 2015 року №210 о/с «Про проведення атестування поліцейських апарату Національної поліції України, головних управлінь Національної поліції в Київській області та м. Києві», прийнято рішення про проведення атестування поліцейських апарату Національної поліції України, міжрегіональних територіальних органів (ДВБ, ДПН, ДЗЕ, ДК), Державної установи «Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України», головних управлінь Національної поліції в Київській області та м. Києві.
3.4 Наказом Національної поліції України від 23 листопада 2015 року №102 «Про організацію заходів з тестування особового складу Національної поліції України», керівників структурних підрозділів національної поліції зобов'язано забезпечити доведення до відома всього особового складу під підпис умов атестування працівників, визначених Інструкцією про порядок проведення атестування поліцейських, що затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465 (далі - Інструкція № 465), а також забезпечити реєстрацію всіх, без винятку, осіб, які виявили бажання пройти атестування у єдиній централізованій відомчій телекомунікаційній системі з 24 до 26 листопада 2015 року.
3.5 Наказом Національної поліції України від 2 грудня 2015 року №134 затверджено персональний склад центральної атестаційної комісії Національної поліції України.
3.6 Наказом Національної поліції України від 22 грудня 2015 року №195 внесені зміни до персонального складу центральної атестаційної комісії Національної поліції України та створено в Національній поліції України центральну атестаційну комісію № 3 із затвердженням її персонального складу.
3.7 23 грудня 2015 року першим заступником директора Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України складено атестаційний лист на позивача, зі змісту якого вбачається, що позивач за період служби в органах внутрішніх справ та на займаній посаді характеризується позитивно.
3.8 За результатами атестування позивач набрав 23 з 60 балів (тестування загальних навичок) і 22 з 60 балів (професійне тестування).
3.9 Також в даному атестаційному листі відображено результати атестування (висновок атестаційної комісії) від 24 грудня 2015 року, згідно з яким позивач займаній посаді не відповідає і підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
3.10 11 січня 2016 року ОСОБА_1 подав скаргу на рішення Центральної атестаційної комісії.
3.11 Відповідно до Протоколу Центральної апеляційної атестаційної комісії від 15 січня 2016 року за результатами розгляду скарги і матеріалів поліцейського ОСОБА_1 встановлено, що скаржник не набрав 60 і більше балів за професійний тест на загальні здібності та навички, у зв'язку з чим подана скарга розгляду не підлягає.
3.12 Наказом Національної поліції України від 29 січня 2016 року №68о/с «По особовому складу», відповідно до підпункту 5 частини першої статті 77 Закону №580-VIII (через службову невідповідність) полковника поліції ОСОБА_1 начальника управління внутрішньої безпеки в Луганській області Департаменту внутрішньої безпеки, звільнено зі служби в поліції з 2 лютого 2016 року.
3.13 Підставою для звільнення у наказі зазначений атестаційний лист ОСОБА_1 від 24 грудня 2015 року.
3.14 Вважаючи зазначений наказ протиправним, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
4. Не погоджуючись із ухваленими у справі рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Національна поліція України, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить зазначені рішення судів скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
4.1 Аргументи скаржника полягають у тому, що судами попередніх інстанцій неправильно застосовано норми матеріального права, а саме, частини першої - третьої статті 57 Закону №580-VIII. Скаржник наголошує, що наведені норми визначають мету проведення атестування та наділяють керівника органу поліції повноваженнями приймати рішення щодо проведення атестування поліцейського. На думку скаржника, Інструкцією №1465 передбачена наявність в атестаційної комісії виключних повноважень проводити атестування поліцейських та приймати рішення за його наслідками на підставі всебічного розгляду зібраних матеріалів та проведення співбесіди з поліцейським, що і було зроблено у випадку з позивачем.
5. Позивач - ОСОБА_1 подав заперечення на касаційну скаргу, у якому просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
5.1 На обґрунтування заперечення, позивач зазначає, що оскаржувані судові рішення, прийняті на основі правильного застосування норм матеріального права та з дотриманням норм процесуального права і підстави для їх скасування, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відсутні.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
6. Конституція України:
6.1 Стаття 19.
<…> Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України".
6.2 Стаття 43.
<…> Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення <…>"
7. Закон України від 2 липня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію"
7.1 Стаття 57. Атестування поліцейських
1. Атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
2. Атестування поліцейських проводиться:
1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;
2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;
3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
3. Атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками.
4. Рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.
5. Порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України".
7.2 Стаття 58. Безстроковість призначення на посаду поліцейського
"1. Призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків.
2. Строкове призначення здійснюється в разі заміщення посади поліцейського на період відсутності особи, за якою відповідно до закону зберігається посада поліцейського, та посад, призначенню на які передує укладення контракту".
7.3 Стаття 59. Служба в поліції
"1. Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
…3. Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.
4. Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України".
7.4 Стаття 77. Звільнення зі служби в поліції
"1. Поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється:
<…> 5) через службову невідповідність <…>".
8. Інструкція про порядок проведення атестування поліцейських, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2015 року за №1445/27890 (далі - Інструкція №1465):
8.1 Пункт 2 розділу І. Керівники всіх рівнів зобов'язані забезпечити атестування на високому організаційному та правовому рівні з додержанням принципу відкритості (крім випадків, установлених законом) та об'єктивності в оцінці службової діяльності