1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

Іменем України

14 березня 2019 року

Київ

справа № 127/12394/17

провадження № К/9901/18028/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.  В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М. І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, третя особа - Вінницький обласний військовий комісаріат, про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Вінницького міського суду Вінницької області у складі колегії суддів: Романюк Л.Ф., Бар'яка А.С., Венгрин О.О. від 6 вересня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Граб Л.С., Білої Л.М., Гончарука В.М. від 25 жовтня 2017 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України, третя особа - Вінницький обласний військовий комісаріат, про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, в якому, з урахуванням уточнень, просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову у призначенні ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги як інваліду 2-ї групи, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 25 листопада 2016 року № 108;

- зобов'язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити ОСОБА_2, як інваліду війни 2 групи, одноразову грошову допомогу у розмірі 54-місячного грошового забезпечення з урахуванням складових грошового забезпечення, визначених статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 6 вересня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 було відмовлено.

3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що на час встановлення позивачу інвалідності під час первинного огляду не існувало правової норми щодо призначення одноразової грошової допомоги. При цьому, суди вказали і на те, що згідно пункту 8 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_2 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 6 вересня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити його позовні вимоги.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 22 листопада 1989 року ОСОБА_2 звільнено з військової служби у запас.

Відповідно до витягу із акту огляду МСЕК № 019664, станом на вересень 2001 року ОСОБА_2. встановлено ІІІ групу інвалідності.

У послідуючому, згідно довідки МСЕК № 027833 від 27 серпня 2002 року ОСОБА_2. встановлено ІІ групу інвалідності.

ОСОБА_2 звернувся до Вінницького об'єднаного міського військового комісаріату із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності ІІ групи.

Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 25 листопада 2016 року, комісія дійшла висновку про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_2, оскільки особам, які звільнені з військової служби та інвалідність яким встановлено до набуття чинності Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» від 4 квітня 2006 року № 3597-ІV, яким запроваджено виплату одноразової грошової допомоги, оскільки згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі.

6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що судами попередніх інстанцій не дослідили на яке коло осіб поширюються положення постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 1992 poкy № 488 «Про умови державного обов'язковою соціального страхування військовослужбовців, військовозобов'язаних, призваних на збори, і порядок виплати їм та членам їх сімей страхових сум», і Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі(смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499.

Зазначає, що виплата одноразової грошової допомоги внаслідок інвалідності, що пов'язана з проходженням військової служби станом на час звернення підпадала не під дію постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 1992 року № 488 «Про умови державного обов'язковою соціального страхування військовослужбовців, військовозобов'язаних, призваних на збори, і порядок виплати їм та членам їх сімей страхових сум», а регулювалася постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 рік № 499, якою затверджено «Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі(смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб».

Суди попередніх інстанцій не звернули увагу на те, що відповідно до абзацу 7 підпункту 4 пункту 2 «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення(контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні)та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів)осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499, що в разі встановлення більшого відсотка втрати працездатності або в разі встановлення групи інвалідності, яка дає право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Відповідно до пункту 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №499 від 28 травня.2008 року, позивач має право на виплату одноразової грошової допомоги як такий, що отримав захворювання, що мало місце під час проходження військової служби.

8. Міністерством оборони України подано заперечення на касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 6 вересня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року, в яких воно просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.

9. Відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 6 вересня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року Вінницьким обласним військовим комісаріатом не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

10. Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

11. Відповідно до частини дев'ятої статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

12. Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, прийнятою відповідно до пункту 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для прох

................
Перейти до повного тексту