1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

Іменем України

06 березня 2019 року

Київ

справа №515/1967/16-а

адміністративне провадження №К/9901/37508/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого Гриціва М.І.,

суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В., -

розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Саратського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (далі - управління ПФУ) на постанову Татарбунарського районного суду Одеської області від 22 червня 2017 року (суддя Сивоконь Т.І.) та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2017 року (судді Ступакова І.Г., Бітов А.І., Лук'янчук О.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до управління ПФУ про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати дії управління ПФУ незаконними та зобов'язати управління ПФУ призначити йому з 25 серпня 2016 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «в» статті 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII).

Татарбунарський районний суд Одеської області постановою від 22 червня 2017 року позов задовольнив. Визнав незаконними дії управління ПФУ щодо відмови в нарахуванні ОСОБА_1 пільгової пенсії та зобов'язав управління ПФУ призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах на підставі пункту «в» статті 13 Закону № 1788-XII з 21 липня 2016 року.

Одеський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 29 серпня 2017 року рішення суду першої інстанції залишив без змін.

Управління ПФУ не погодилося із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій і подало касаційну скаргу про їх скасування та постановлення нового рішення про відмову у задоволення позову. Зазначає, що жоден з документів, що містяться в матеріалах справи, та показання свідків не підтверджують безпосередньої зайнятості позивача у виробництві сільськогосподарської продукції, а також те, що він один був закріплений за трактором. Вказує на те, що управління ПФУ не повинно доводити в суді те, що позивач у спірний період не був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції, обов'язок надання до пенсійного органу необхідних для призначення пенсії документів покладено на особу, яка звертається за призначенням пенсії. Йдеться у скарзі й про те, що за записами в у трудовій книжці стаж позивача дорівнює 19 рокам 3 місяцям та 11 дням, що є меншим за стаж необхідний для призначення пільгової пенсії.

Верховний Суд переглянув судові рішення судів попередніх інстанцій у межах касаційної скарги, з'ясував повноту фактичних обставин, встановлених судами, та правильність застосування норм матеріального та процесуального права і дійшов висновку про таке.

Відповідно до пункту «в» частини першої статті 13 Закону № 1788-XII трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7. До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «тракторист-машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення.

Значить, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є

................
Перейти до повного тексту