ПОСТАНОВА
Іменем України
05 березня 2019 року
Київ
справа №820/4893/18
адміністративне провадження №К/9901/65385/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів - Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
здійснивши попередній розгляд касаційної скарги Головного управління ДФС у Харківській області
на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26 липня 2018 року (головуючий суддя - Горшкова О.О.)
та на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2018 року (колегія суддів: головуючий суддя - Спаскіна О.А., судді - Калиновський В.А., Калитка О.М.)
у справі №820/4893/18
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АСС-ПОЛІГРАФПАК»
до Головного управління ДФС у Харківській області
про визнання протиправним та скасування наказу, -
ВСТАНОВИВ:
У червні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю «АСС-ПОЛІГРАФПАК» (далі- Товариство) звернулось в Харківський окружний адміністративний суд з позовом до Головного управління ДФС у Харківській області (далі - ДФС) про визнання протиправним та скасування наказу.
В обґрунтування позовних вимог Товариство зазначило, що в оскаржуваному наказі не зазначено конкретної підстави, за наявності якої може проводитись фактична перевірка, натомість лише перераховано норми ПК України. З останнього не вбачається яку саме інформацію та від якого органу отримав контролюючий орган, що у подальшому стала підставою для прийняття оскаржуваного наказу.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26 липня 2018 року, залишеною без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2018 року, адміністративний позов задоволено:
- визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області від 21.06.2018 № 4516 " Про проведення фактичної перевірки";
- стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АСС-ПОЛІГРАФПАК" сплачену суму судового збору в розмірі 1 762 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій зазначили про протиправність спірного наказу, з огляду на відсутність у ньому будь-яких посилань на конкретні підстави призначення перевірки, окрім звичайного посилання на норми, що регулюють питання призначення перевірки.
Не погодившись з зазначеними рішеннями судів першої та апеляційної інстанції відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права просив їх скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування вимог касаційної скарги зазначає про достатність зазначення в наказі про призначення перевірки відповідної норми ПК України, а також зазначає, що суди не повинні втручатись у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень, що полягає у вільному виборі контролюючим органом виду перевірки, яка найбільш ефективно забезпечить реалізацію функції податкового контролю.
Від Товариства надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому позивач зазначає про законність і обґрунтованість рішень судів попередніх інстанцій та безпідставність доводів, викладених в касаційній скарзі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, Товариство зареєстроване як юридична особа та з 25.03.2011 перебуває на обліку в Центральній ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області.
21.06.2018 Головним управлінням ДФС у Харківській області з метою здійснення контролю за дотриманням суб'єктами господарювання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, свідоцтв, виробництва та обігу підакцизних товарів, проведення перевірок дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, оформлення трудових відносин з працівниками, на підставі п.п.80.2.2, п.п.80.2.7 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України прийнято наказ № 4516 «Про проведення фактичної перевірки» (далі - Наказ) (а.с. 36).
Заначеним наказом доручено відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління аудиту провести з 22.06.2018 фактичну перевірку господарського об'єкту, розташованого за адресою: м. Харків, пров. Динамівський, буд. 4, в якому здійснює діяльність TOB "АСС-ПОЛІГРАФПАК", тривалістю у відповідності до вимог п.82.3 ст.82 Податкового кодексу України, за період діяльності з 01.01.2017 по дату завершення перевірки.
22.06.2018 Головним управлінням ДФС у Харківській області здійснено вихід за податковою адресою платника податку для вручення наказу від 21.06.2018 № 4516 «Про проведення фактичної перевірки ТОВ №АСС-ПОЛІГРАФПАК»» та пред'явлення направлень на проведення фактичної перевірки.
ТОВ "АСС-ПОЛІГРАФПАК" не допущено фахівців контролюючого органу до проведення перевірки, про що складено акт від 22.06.2018 № 4733/20-40-14-10/37574999 (а.с. 10).
В межах справи основним спірним питанням є законність підстав прийнятого оскаржуваного наказу про призначення фактичної перевірки Товариства та надання належної йому правової оцінки.
Право на проведення перевірки, в тому числі фактичної перевірки визначено положеннями пункту 75.1. статті 75 та підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час спірних правовідносин), при чому така перевірка повинна проводитися в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Підстави призначення, обставини та порядок проведення перевірки визначено положеннями статті 80 Податкового кодексу України.
В основу проведення фактичної перевірки платника податків відповідачем покладено підпункти 80.2.2 та 80.2.7 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України.
Зазначеними пунктами передбачено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б одніє